10.05.2017, 10:33

Çölü Ormana Çevirebilir Misiniz?

Ömrünün 20 senesini verimsiz bir toprağı canlandırmaya kaç kişi adayabilir? Çok ütopik geliyor kulağa. Sesin kablosuz yollarla iletilmesini sağlayan, dünyadaki tüm bilgilere elindeki telefondan ulaşabilen, tonlarca ağırlıktaki gemileri suda yüzdüren, demir kuşlarla uçabilen insanoğlu konu doğa olunca duyarsızlaşıyor. Aslında nedeni basit insanlar genel olarak kullanabileceği, hemen kar elde edebileceği, hayatını kolaylaştıracak şeylere kafa yormayı seçiyor. Zekasıyla canlılar arasında üstünlüğü olan insan ormanların yok edilmesi ve çölleşmeyle kendisinin ve dahi tüm canlıların yok olacağını göz ardı ediyor. Bu ihmalin çok zekice olmadı ortada. Burada tüketime dayalı hayat sisteminin zekayı etkilediğini söylemek yanlış olmaz. Bir kibritle hektarlarca alan yakılıp yerine hemen para kazandıracak binalar yapılıyor. Kişisel kar büyüktür dünya ve canlılar mantığı buram buram maddiyat kokuyor. Bir kibritle saatler içinde yok olan ormanların geri dönüşümü için onlarca sene ve emek gerekiyor. Uğruna acımasızlaşılan, vahşileşilen paranın bile ham maddesi ağaçken, yanmayı sağlayan oksijeni bile üreten ağaçken ranttan gözler dönüyor.

Uzun bir girizgah sonrası isimleri pek akılda kalmasada yaptıklarıyla aklımızın bir köşesinde kalması gereken üç kişiden bahsedeceğim. İlki Yacouba Sawadogo namı değer çölü durduran adam. Afrika’da çölleşmeye geleneksel “Zai” yöntemiyle karşı durmayı başaran bir yerli. 1980′de başlayan macerası 20 yılda 60 farklı tür ağaç ve kuraklıktan kurtarılmış 120 dönüm araziyle sonuçlanmış. Hakkında yapılan belgesel konuya aşina insanlar tarafından biliniyor. Diğer bahsedeceğim son zamanlarda haklarında haber yapılan isimler ise Pamela Gale ve Anil Malhotra çifti. Çift Hindistan’da verimsiz 55 dönümlük araziyi 25 senelik kiralıyor. Sonuç ise 60′an fazla ağaç türü ve Hindistan’nın ilk özel yaban hayatı koruma barınağı çift tarafından kurulmuş oluyor. Tabiri caizse elleriyle kazıdıkları ve kurdukları orman vahşi yaşamın ev sahipliğini yapıyor. Onlarla ilgili de belgesel bulunmakta (Great Big Story).

Ömürlerini böylesi güzel bir amaç uğruna adayan adını bildiğimiz bilmediğimiz tüm insanlara her birimiz teşekkür ve minnet borçluyuz. İnsan doğadan uzaklaştıkça medeni olacağını zannedip gökdelenlerde takım elbiseler içinde vahşileşe dursun doğanın hepimize mesajı var. Bir kibritle saatler içinde küle dönen hektarlarca ormanın geri kazanılmasının 20 seneyi bulması bizlere yıkmak kolay yapmak zor deme şekli belki de.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@