04.08.2018, 06:42

CANIM TELEVİZYONUM!!!

Her akşam muhakkak izleyecek bir dizi var öyle değil mi?

Gündüz kuşağı deseniz ayrı bir pencere, inceleme alanı.

Çocukları da unutmamalı. Yemek yemediler mi? Çok mu gürültü yapıyorlar? Ödevleri hala bitmedi mi? Hem ödül, hem ceza! Ya yemeğini yersin, ya da televizyonu kapatırım!

Ödevini bitir ki; sevdiğin çizgi filmi açalım…

Sizlere de tanıdık geldiğini düşündüğüm bunlara benzer bir sürü örnek var.

Ekran bağımlılığı! Kendimizi bakmaktan alıkoyamadığımız televizyon, bilgisayar ve telefonlar. Kısa süreliğine de olsa gerçek hayattan koparan, yeni bir dünyaya çeken, değişik konularıyla cezbeden programlar.

Bazen de bizi anlattığına inandığımız, kendimizi gördüğümüz ve sonunu sanki kendi sonumuzmuş gibi heyecanla beklediğimiz diziler. Günümüz için diyebilirsiniz ki; TV karşısında o kadar da çok vakit harcamıyoruz. Bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendirmek isterdim tabii. Ama internete ne demeli? Hangimiz diyebilir ki; bilgisayarda da az vakit geçirdiğimizi! Artık diziler, filmler ve hatta dizilerin tekrarları bile internette. Televizyonun popülerliğini sarsan da bu aslında.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre; aile üyelerinin birlikte yaptıkları faaliyetlere bakıldığında, birinci sırada %59,4 ile televizyon izlemek geliyor. Öğrenciler yılda ortalama 1000 saatlerini okulda geçirirken, 1500 saatlerini televizyon ve bilgisayar başında geçiriyorlar. En çarpıcı sonuç ise; kitap okumakla ilgili! Onca kitap okuma kampanya ve reklamlarına karşın, katılımcıların % 44’ü hiç kitap okumadıklarını belirtmiş.

Şunu kabul etmemiz gerek. Artık tüm bilgiler video şeklinde hazır, erişimi ve anlaması kolay bir şekilde internette mevcut. Çocuklar ve yetişkinlerde dâhil olmak üzere, hepimiz en ufak araştırma konusu için arama motoruna basıyoruz. Hatta bazen tembelliğin doruklarına ulaşıp, sesli arama yaptırıyoruz. Bu nedenle yapay zekâlı robotların peşindeyiz ya zaten. Hiç yorulmak ve beyni yormak yok!

“Televizyon bence çok eğitici bir buluş. Ne zaman biri televizyonu açsa, derhal yan odaya geçip kitap okuyorum.” demiş Groucho Marx!

Televizyon açılınca yan odaya geçip kitap okuyan kaç kişi var acaba? Bu söze katılanları görebilir miyim?

Televizyon artık popülerliğini yitiriyor. Sabah-akşam haberleri, haberlerden sonrada entrikası bol dizileri izlemek isteyen az sayıda genç var. Ve dikkat edin kuşaklar yer değiştirecek. Önümüzdeki dönemim orta yaşlı kesimi, günümüzün gençleri olduğuna göre; TV izlenme oranları hızla gerileyecek ve yeni yüzyılın yükselen trendi internet çevremizi kuşatacak.

Görülen o ki; iki farklı kitle oluştu. Televizyon bağımlıları ve bilgisayar-internet bağımlıları. Aldıkları kararlar ve olaylara gösterdikleri tepkiler bile birbirinden hızla farklılaşıyor. Kuşak çatışması ekranda da kendisini gösteriyor. Öyle ya da böyle hepimiz ekran bağımlısıyız. İzlemiyorum diyen bizden değildir!

Hele ki internette hiç işim olmaz diyorsanız; bir kez daha düşünün! Kitaplar da teknolojiye ayak uydurup kapsüle dönüşür ve hazır bir şekilde zihnimize yerleştirilirse, başka istatistiki veriler üzerinde yeniden konuşuruz!

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@