10.05.2017, 10:32

“Çalışmak”ta Görecelik

25 yıllık evli olan ev hanımlarına emeklilik hakkı verilmesiyle ilgili kanun teklifi meclis gündeminde. Sigortalılıkla ilişiği olmayan ev hanımlarına ve prim ödeyemeyenlere emekli olabilmeyi vaad ediyor kanun teklifi. Bu konuyu bazı yayın organları “Çalışmadan Emeklilik” başlığıyla duyurdu. Aslına bakarsanız çoğu insan da ev hanımını çalışmıyor olarak değerlendirmekte. Türk Dil Kurumu resmi sitesinde “çalışmak” kelimesinin tanımı şu şekilde yer almakta;
“1. nsz Bir şeyi oluşturmak veya ortaya çıkarmak için emek harcamak
“Aldırma sen hemen çalış ki biraz / Çalışan ilerler, yerinde kalmaz” – E. B. Koryürek
2. Herhangi bir iş üzerinde olmak
3. -de İşi veya görevi olmak, bulunmak
“İnşaatlarda çalışan işçiler birer ikişer inşaatların kapılarından geri dönüp geldiler.” – L. Tekin
4. Makine veya aletler işe yarar durumda olmak veya işlemekte bulunmak
5. -e Bir şeyi yapmak için gereken çarelere başvurmak, o şeyi gerçekleştirmek için kendini zorlamak, çaba harcamak
“Olduğundan fazla yaşlı görünmeye çalıştığını sezdim.” – R. H. Karay
6. -e Bir şeyi öğrenmek veya yapmak için emek vermek” (kaynak: www.tdk.gov.tr)
Bu tanımlara göre düşünürsek;
Ev hanımı ev düzenini oluşturmak, korumak, devamlılığını sağlar.
Ev hanımı herhangi bir iş üzerinde değildir. Birçok iş üzerindedir. Yemek, temizlik, çocuk bakımı vs..
Evde çalıştığı için sanki biryerde çalışmıyormuş gibi görünsede iş sahası evidir.
Makine ve alet kapsamına ev aletleri olduğuna göre bu tanım da ev hanımında mevcut.
Tertemiz bir ev, güzel yemekler, yetiştirilen çocuklar emeksiz olmuyor elbet. Kendini fiziksel, duygusal olarak zorlamak gerekmiyor demek gerçekçi olmaz.
Denenen yeni tariflerden hijyene evin görseline kadar evini daha iyi bir hale getirmek için emek verir.
Elbette bir yerde çalışmanın farklı zorlukları olduğu herkesin malumu. İş yükü, stresi, mobbing bir iş yerinde çalışmanın türlü türlü zorlukları var. Evde çalışmanın kendine göre rahat yanları olduğu kesin. Fakat tanımlara göre de biraz düşününce mantıken de ev hanımını çalışmıyor kabul etmek mantık dışı görünmekte. Anti parantez her işte olduğu gibi ev hanımlığında da işini doğru yapamayanlar mevcuttur elbet. Lakin annelerin hakkı ödenmez deyip ev hanımına çalışmayan insan gözüyle bakma ne yaman çelişkidir. İlla anne örneği vermek gerekiyor insanların aa evet çok emek veriliyor demesi için. Birçok kadınla ilgili konuda empati olarak anne örneği verilmek zorunda kalınıyor. Kadınlar günün de dahi anneler de kadındır demek gerekiyor. Çünkü kadını vasıfsız, sindirilmiş, bir iş yapmayan olarak görmeye hazır gözlerle doluyuz ülkece ne yazık ki.

Kanun tasarısına dönecek olursak geliri olmayan veya çok az olan sigortalı olamayan ve belli bir süre sigortalı olarak kaydı olan sonrasında ilişiği kesilen ev hanımlarını da kapsıyor. Yani primlerini ödemeyenler de kapsam içinde. Yani bir dönem sigortalı çalışmış veya hiç çalışmayıp 25 yıllık evli olan kadınlar yaş sınırı, prim gün sayısı esas alınarak ve kanunda belirlenen kazanç sınırları içinde hesaplanacak tutarları peşin ödeyerek veya borçlanarak yaşlılık aylığı almaya hak kazanacak.

Kanun taslağı kanunlaşır mı bilinmez. Fakat kadına sosyal haklar verilmesinin gündeme gelmesi dahi artı. Çoğu zaman kadın cinayetleri, bağırmadı diye tecavüzcülerin aklandığı üzerinde negatif ayrım yapılan kadınlara hak verilmesinin tartışılıyor olması artıdır ülke hanemize.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.