CHP’Ii Utku Çakırözer, Eskişehir’de 45 yaşındaki Ayşe Tuba Arslan’ın, eski eşi tarafından sokak ortasında uğradığı satırlı saldırı sonucunda 44 gün süren yaşam mücadelesini kaybettiğini belitti.

Çakırözer, “Daha kaç Emine Bulut’un, Ayşe Tuba Arslan’ın ölmesi gerekecek. Ne zaman ders alacağız? İstanbul Sözleşmesi var. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun Var. İstanbul Sözleşmesi’nin hükümlerinin tam olarak uygulanması için uluslararası mekanizmalar var” dedi. Ayşe Tuba Arslan cinayetinin 25 Kasım  Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne denk gelmesi ile ilgili olarak da “Ayşe Tuba Arslan artık son olsun. Bu 25 Kasım başlangıç olsun, kadınları etkin olarak korumak için gereken adımları atmaya başlayalım” diye konuştu.

 

Çakırözer, Eskişehir’de 45 yaşındaki Ayşe Tuba Arslan’ın  boşandığı eşi tarafından sokak ortasında satırlı saldırıya uğradığını Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldığını anımsattı. Arslan’ın 40 gün boyunca yoğun bakımda hayata tutunmaya çalıştığını dile getiren Çakırözer, “Eski eşi pusu kurmuş, sokak ortasında satırla başını, kollarını ve ellerini yaraladı. Ancak Ayşe Tuba Arslan verdiği ağır mücadeleye yenik düştü” dedi.

Türkiye’de kadınların erkek şiddeti karşısında çaresiz bırakılmaması gerektiğini dile getiren Çakırözer, “Daha kaç Emine Bulut’un, Ayşe Tuba Arslan’ın ölmesi gerekecek. Ne zaman ders alacağız? Bu soruların bile artık tek başına anlamı yok” diye konuştu.

SÖZLEŞME VAR, KANUN VAR, MEKANİZMA VAR

 

Türkiye’nin elinde kadına şiddet sorununu çözecek araçların da olduğunu dile getiren Çakırözer, “İstanbul Sözleşmesi var. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun var. İstanbul Sözleşmesi’nin hükümlerinin tam olarak uygulanması için uluslararası mekanizmalar var. Önemli olan tüm bunların kadına, kadın haklarına öncelik vererek uygulanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bakan Dönmez, Vali Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti Bakan Dönmez, Vali Ayyıldız’ı makamında ziyaret etti

 

ARTIK SON OLSUN

Öncelikle tüm Türkiye’nin bilinçlendirmesi gerektiğini dile getiren Çakırözer, “Uluslararası sözleşmeler, uluslararası mekanizmalar, anayasamız, yasalarımızın sunduğu şiddeti önleme, şiddetten korunma, etkin kovuşturma, kadınları güçlendiren yükümlülükleri derhal yerine getirilmeli. Kadınların korunma talepleri süratle ve etkisiz karşılanmalı. Mahkemeler saldırganlara iyi hal indirimi uygulamamalı, en ağır cezaları vermelidir. Bir 25 Kasım daha geldi. Ayşe Tuba Arslan artık son olsun. Bu 25 Kasım başlangıç olsun, kadınları etkin olarak korumak için gereken adımları atmaya başlayalım” dedi. (HM)