05.08.2018, 06:25

Bilgisayar Oyunları

Bilgisayarlar ile etkileşim içinde olduğumuz bir hayattayız… Cep telefonlarını, tabletleri ve konsol aletlerini işlevleri açısından değerlendirdiğimizde bu cihazları da bilgisayar kategorisine alabileceğimizi düşünüyorum. Alışverişlerimizden fatura ödemelerimize müzik dinlemekten film ve dizi izlemeye kadar birçok işimizi artık bu teknolojik asistanlarımız sayesinde yapabiliyoruz. Bu yetenekli teknolojik aletlerden bahsettiğimizde eğlence amaçlı kullanımdan da söz etmemiz gerekiyor. Eğlence amaçlı kullanımın başında ise hepimizin tahmin ettiği gibi oyunlar geliyor. Bu yazımda kısaca birçok kişinin hayatında önemli bir yere sahip olan bilgisayar oyunlarından bahsetmeye çalışacağım. Hepimiz eğlence alanlarında, Gameboy ve Game Gear gibi portatif oyun konsolları ile Pacman, Super Mario, Sonic ve Street Fighter gibi oyunları oynarken geçirdiğimiz sayısız saatleri dün gibi hatırlıyoruzdur. Bilgisayar oyunları 1980’li yılların sonundan beri birçok insanın zaman geçirmek ve eğlenmek için tercih ettiği önemli bir unsur olarak karşımıza çıkıyor. Günümüze gelindiğinde bilgisayar oyunlarındaki muhteşem gelişim ile eğlence dünyasının bambaşka bir boyuta ulaştığını görüyoruz. Artık bilgisayar oyunları, sadece bir oyun olmaktan çıkıp dizilere ve filmlere ilham kaynağı oluyor. İnsanların para kazanabildikleri, başka kişilerle iletişim kurabildikleri ve hayat tarzlarını etkileyen bir faktör olarak bilgisayar oyunlarının son zamanların üstünde konuşulan en popüler konularından birisi olduğunu söylemek çok yanlış olmaz.

Dünyanın ilk bilgisayar oyunu 1981 yılında Bill Gates ve Neil Konzen tararafından yazılan Donkey.Bas oyunudur. Donkey.Bas PC DOS işletim sisteminde 8 bit olarak tasarlanmış bir oyundu. Günümüze gelindiğinde karşımıza, EA Sports’un geliştirdiği FIFA, Konami’nin geliştirdiği PES, Polyphony’nin geliştirdiği Gran Turismo Sport, Blizzard’ın geliştirdiği World of Warcraft, Mgame Corporation ve Noah System’in geliştirdiği Knight Online ve Riot Games’in geliştirdiği Leauge of Legends gibi muhteşem oyun örneklerinin çıktığını görüyoruz. Çok sevdiğimiz ve başından ayrılamadığımız bilgisayar oyunlarının olumsuz etkilerinin de bulunduğunu maalesef belirtmek gerekiyor. Yapılan araştırmalar uzun süre oynanan bilgisayar oyunlarının, çevreye karşı duyarsızlık, eklem, bel ve boyun sorunları, göz ile ilgili rahatsızlıklar, sinirli olma ve yorgunluk gibi sağlık sorunlarına neden olduğunu ortaya çıkartmıştır. Bu yüzden bahsedilen rahatsızlıkları yaşamamak için oturma pozisyonu, kullanım ve oyun oynama süresi gibi konulara dikkat edilmesi gerekiyor. Diğer bir yandan, son yıllarda bilgisayar oyunları ve konsol dünyasında birçok gelişme yaşanıyor. İsterseniz bu gelişmelere ve beklenen yeniliklere gelin hep beraber göz atalım.

Yakın gelecekte konsolların daha kişiselleştirilmiş ve boyut olarak daha küçük bir formatta üretileceği gözüküyor. Esasında oyun sektöründeki gelişmelere bakıldığında, mini konsol üretimleri bu sözümü onaylıyor. Geleceğin konsollarında ve oyunlarında, sanal gerçeklik (VR), artırılmış gerçeklik (AR) ve yapay zekâ (AI) desteklerini daha çok göreceğimizi şimdiden söyleyebilirim. Ayrıca, oyunları satın alırken fiziksel olarak yani kaset veya DVD formatında satın almanın yerini yakın gelecekte tamamıyla internetten çevrimiçi (Online) marketlerin alacağını belirteyim. Her ne kadar sağlık üzerine yapılan araştırmalar bilgisayar ve oyun dünyasının sosyal ilişkilere negatif etkileri olduğunu belirtse de normal süre ve seviyede oynanan konsol ve çevrimiçi (Online) oyunların belirli bir düzeyde sosyalleşme ve arkadaşlık ilişkileri üzerine yararlı etkileri olduğunu da gösteriyor. Bilgisayar, konsol ve oyun dünyasında yaşanan bu hızlı gelişmelerin yakın gelecekte bizleri hangi yeniliklerle tanıştıracağını hep beraber göreceğiz. Hepinizin güzel ve mutlu bir Pazar günü geçirmesini diliyorum, haftaya teknoloji ve markalar dünyasındaki yolculuğumuzda tekrar görüşmek dileğiyle…

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.