CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Avukatlık Yasası Kanunu ve boraların yapısını değiştirmeyi öngören teklifin görüşmeleri sırasında söz alarak, teklife tepki gösterdi.

KKTC’de “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Dijitalleşme” konuşuldu KKTC’de “Yükseköğretimde Uluslararasılaşma ve Dijitalleşme” konuşuldu

Çakırözer, “Yargıda böylesine bir bölünme, tek kelimeyle hukuk devletinin temelini dinamitlemek demektir. Direnmek için başkente gelen baro başkanlarının insanlık dışı muameleler görmesini tarih unutmayacaktır” dedi. Baroların, Mimar ve Mühendis Odalarının, Tabip Odalarının neden iktidarın hedefinde olduğunu soran Çakırözer, şöyle konuştu:“Bu ülkenin sorumluluk sahibi hukukçuları, sorumluluk sahibi mühendisleri, mimarları, sorumluluk sahibi hekimleri bu tek adam yönetiminin ülkeyi harap eden politikalarına çekinmeden, cesurca ‘Bu, yanlış, Siz ne yapıyorsunuz?’ diye sorabildikleri için hedefte. Türkiye'de hukuk devletinden sapmaya, temel hak ve özgürlüklerin her geçen gün çiğnenmesine karşı çıktıkları için hedefte.  Özgürlüklerimiz gasp edildiğinde, doğa talan edildiğinde, kadın cinayetlerinde, iş cinayetlerinde, yurttaşlarımızın hak, hukuk, adalet mücadelesinde hep bölmek istediğiniz barolarımız var yanımızda. Şimdi, bu yasa bunun için geliyor. Yurttaş hakkını arayamasın, haktan, hukuktan sapmanıza kimse ses çıkaramasın diye getiriyorsunuz. Devletin her yerinde yaptığınız gibi fetih mantığıyla ele geçiremediğiniz baroları şimdi parçalayarak ele geçirmeye, cübbelerine ilik açmaya çalışıyorsunuz. Yargının son ayağı da artık tek adam yönetimine bağlansın istiyorsunuz.” Çakırözer, ülkede çözüm bekleyen onca sorun varken baroların yapısını değiştirecek kanun teklifinin Meclis’ getirilerek, apar topar görüşülmesinin kabul edilemeyeceğini söyledi. Türkiye'de özgürce konuşmanın, tartışma zeminini yok edildiğine dikkat çeken Çakırözer, “Gazetecileri zindanlarda çürütüyorsunuz. Gerçekleri yazan gazetelere ilan ambargoları uyguluyorsunuz, gerçekleri söyleyen kanalların ekranlarını hukuksuzca karartıyorsunuz. Seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları ve daha yüzlerce siyasi tutuklu sadece düşündükleri için, düşüncelerini ifade ettikleri için zindanlardalar. Avukatlar cezaevinde, adil yargılanmadıkları için ölüm orucundalar. Siz böyle davranmaya devam ettiğiniz sürece dünyada hukukun üstünlüğü alanındaki sıramız, basın özgürlüğü alanındaki sıramız maalesef daha da gerileyecek” dedi.