Geçtiğimiz hafta sonunda AK Parti Sivrihisar İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Altan, “Sivrihisar’da su kesintilerine tepki” başlığıyla bir açıklama yaptı ve ilçedeki su kesintilerinden yakınarak Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESKİ’yi göreve davet etti.  

Altan açıklamasında, “Sivrihisar ilçemizde neredeyse her gün su kesintileri yaşıyoruz. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ESKİ’nin çalışmaları bölgede yetersiz kalıyor. Su kesintileri giderilemiyor ve geçici çözümler artık işe yaramıyor. Teknoloji ve yenilik çağı 21. yüzyılda bu sıkıntıları yaşamak gerçekten üzüntü verici. İlçemizde yaşanan bu sıkıntıların ivedi şekilde giderilmesini istiyor, yetkililerin vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en kısa zamanda gidereceğini umuyoruz” dedi.

 

***

Aynı gün Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ise aynı konuyla ilgili şu açıklama yapıldı.

“Kent merkezi ve kırsalda gerçekleştirdiği yatırımlarla vatandaşların sağlıklı suya kavuşmasını sağlayan ESKİ, Sivrihisar’da 20 yıldır kullanılan terfi merkezini yeniledi ve terfi hattının bağlantısını gerçekleştirdi. Böylece mahallelerdeki tüm depolara yüksek debide su iletilmeye başlandı.

Hayata geçirdiği yatarımlar ile vatandaşların yüzünü güldüren ESKİ, kent merkezi dışında kalan ilçelerde yenileme çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Sivrihisar ilçe geneline su basan terfi merkezi yenilenerek hizmete alındı. Bağlantı çalışmalarının tamamlandığını ve daha büyük pompalarla ilçeye daha kısa sürede ve yüksek debide su ulaştırılacağını ifade eden ESKİ yetkilileri, ilçede OEDAŞ tarafından gerçekleştirilen çalışmalar sırasındaki elektrik kesintileri nedeniyle su kesintileri de yaşandığını belirttiler. Elektrik kesintileri sonrası sondaj pompalarının zarar gördüğünü belirten yetkililer, ekiplerin 8 saatlik çalışması sonucu sorunun giderildiğini ve belirli aralıklarla yaşanan elektrik kesintilerinin su kesintilerini de tetiklediğini ifade ettiler.”

 

***

Sivrihisar’ın su sıkıntısını önlemek amacıyla yapılan yeni terfi merkezi herhalde bir günde yapılmadı.

Bu çalışma bir süredir devam ediyordu.

Açıklamayı yapan ilçe başkanı bu alışmaları görmedi mi?

Yoksa ilçesinde yapılan çalışmalardan haberi yok muydu?