10.05.2017, 10:32

Atık Deyip Geçme

Son yılların genel ülke gündemi değerlendirmesine bakarsak 7′den 70′e siyasi odaklı gündemle ister istemez cebelleştiğimizi görmek çok zor değil. Ülke içi ve dışı gerginlikler, darbe girişimi ve kısa zaman öncesine kadar ayyuka çıkmış terör saldırıları.. Ülke olarak çok zor dönemlerden geçtik. Şu an ise başkanlık referandumu konuşulmakta. Evetçiler, hayırcılar, kararsızlar.. Bir taraf bu bir rejim değişimidir derken diğer taraf rejim değişikliği değil daha sağlıklı hale getirilmesidir diyor. Herkes merakla 16 Nisan’da çıkacak sonucu bekliyor.
Gündemin yoğunluğu elbette çocukları da etkiliyor. Yapılan bazı röportajlarda bir siyasetçi edasıyla konuşan çocuklar görmek mümkün. Tüm bu hengameden sıyrılıp bizim bir fikrimiz var diyen gençlerin çalışmaları da yok değil. Eskişehir’de Şehit Barış Öztürk Ortaokulu 8′inci sınıf öğrencilerinin öğretmenleri rehberliğinde Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın Çevrenin Genç Sözcüleri projesi için hazırladıkları çalışmaları buna bir örnek. Bu çocuklar ne yapmış derseniz daha temiz bir dünya demişler. Demekle kalmayıp atıkları değerlendirmiş, gün içinde atılan atıkların sergilenmesini sağlayarak atık konusunu küçümseyenlere bakın demişler, konuya yaşıtlarının ve büyüklerinin farkındalık geliştirmesine vesile olmuşlar.
Çevre bilinç zekası çok yüksek bir toplum olmadığımızı hafta sonu mesire yerlerinde, tatillerde güneş battığında sahillerde, bankların parkların etrafında poşet, çekirdek, içecek kutuları atıklarını düşünürsek söyleyebiliriz. İşin ilginç tarafı doğada hiçbir hayvan doğayı kirletmezken biz o canlılardan ayrılan zekamızla heryere çer çöple imzamızı bırakıyoruz. Zekamızın anlamadığı nokta sadece yaşadığımız birkaç metrekarelik yerin evimiz değil evimizden ayağımızı dışarı attığımızda da kocaman bir evimiz olduğu. Tüm canlı, cansız çevreye karşı sorumluluğumuz mevcut olduğu. Orada gerçekleşen bir olaydan kayıtsız bir hayat hiçbir çatı altında sürdürmemiz mümkün değil. Çevre kirliliğinden kaynaklı hava kirliliğini evine sokmadan yaşayabilen var mı? Örnekleri çoğaltmak mümkün. Çevre temizliğini sağlamak, atıkları dönüştürebilir hale getirmek amacıyla yapılan birçok bilimsel çalışma da mevcut aslına bakarsanız. Plastiğin doğadan parçalanmasını sağlayan mikroorganizmalar vs vs. Doğanın kendi yapıp parçalayamadığı birşey yokken insan doğal olmayan şeyler üretip onu parçalamak için başka doğal olmayan organizma, kimyasal vs üretiyor. Bu modifiye organizmaların, kimyasalların ne tip sorunlara vesile olabileceği kocaman bir soru işareti.
Sonuç ise konu basit görünse de hayati. Toplumsal bilinç oluşturmak hele ki bizim gibi farklı alanlara kanalize olmuş bir toplumda oldukça zor. Bu gençler ve bu tip çalışmalar yapan gençler hem biz buradayız, bir fikrimiz var derken hem de bilinçli olmaya davet ediyorlar. Bu tip düşünceleri yaklaşımları olan genç insanları desteklemek, takdir etmek geleceğe yatırım yapmaktır.

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.