Eskişehir’imiz de geçtiğimiz hafta Dede Korkut Parkı’nda yaşanan  “Yoga krizi” Türkiye’nin gündemine oturdu. Bir grup kadının spor yapmak istemesi şikayetler olması üzerine güvenlik görevlileri tarafından çimlere zarar veriyorlar diyerek engellendi. Her zaman bahsettiğimiz Türkiye’nin en genç, en gelişmiş kentlerinden biri olmamıza rağmen spor anlamında bir darbe daha yedi Eskişehir. Spor yapmanın particilikle bir ilgisi olmadığını düşünüyorum ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün spor ile ilgili söylemiş olduğu bazı sözleri hafızalarımıza tekrar kazımak adına sizlerle paylaşıyorum.

- Spor, ahlaktır.

- Bir milletin sporda gösterdiği azim onun geleceğini yükseltir.

- En güzel coğrafi vaziyette ve üç tarafı denizlerle çevrili olan Türkiye endüstrisi, ticareti ve sporu ile en ileri denizci millet yetiştirme kabiliyetindedir. Bu kabiliyetten istifade etmeyi bilmeliyiz.

- Sporsuz bir millet gerilemeye mahkumdur.

- Ben sporcunun çevik ve ahlaklısını severim.

- Muvaffak olmak için her türlü yardımdan ziyade bütün milletçe sporun mahiyeti, kıymeti anlaşılmak ve ona kalpten sevgi göstermek, onu vatani vazife sayma lazımdır.

- Sporda başarılı olmak için bütün milletçe sporun niteliği ve değeri anlaşılmış olmak ve ona kalpten sevgiyle bağlanmak ve onu vatani görev saymak gerekir.

- Her boy ölçüşmede arkalarında Türk Milletinin bulunduğu ve Millet şerefini düşünmelerini Türk sporcularına meslek düsturu olarak kaydediyorum.

- Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

- Spor bir milletin gençlerinin o ülkeyi ayakta tutmasını sağlar.

- Ben Türk gençliğinin spor yaparak güçlü olmasını isterim.

- Zafer, zafer benimdir diyebilenin; başarı, başaracağım diye başlayanın ve başardım diyebilenindir.

- Dünya spor hayatı ve spor dünyası çok mühimdir. Bu kadar mühim olan spor hayatı, bizim için daha mühimdir.

- Bütün millet ve memleket evlatlarını sportmen yapabilmek için sarfedilen çalışmanın ehemmiyet ve kutsiyeti aynı derecede kıymetli ve mühimdir.

- Türk çocuklarına sporun bugünkü tekniğini öğretmek ve bunlardan bir kısmını bazı törenlerde ve bayramlarda dekor olarak koymak gerekir.