Koronavirüs pandemisinde en önde mücadele vererek büyük takdir toplayan sağlık emekçileri, ekonomik kriz karşısında maaşlarının eridiğini ve performans ödemelerinin azaldığını belirterek eylem gerçekleştirdi.

Eskişehirli sanayicilerin sorunları Türkiye Ekonomi Şurası’nda ele alındı Eskişehirli sanayicilerin sorunları Türkiye Ekonomi Şurası’nda ele alındı

Sağlık emekçilerinin gelirlerinde en önemli payı olan döner sermaye ödemelerinin çalışanların büyük çoğunluğu için sıfırlandığını söyleyen SES Şube Başkanı Birtürk Özkavak,‘‘ Maalesef yüzlerce çalışan için de iki haneli rakamlara kadar düşürdüler. Gerekçe olarak her seferinde gelirlerin azaldığından giderlerin arttığından çalışanların arasındaki iletişimi dayanışmayı bozacak açıklamalara sarılıyorlar. Oysa biz biliyoruz ki sağlık emekçileri her zaman gecesini gündüzüne katarak çalışmış herkese derman olmaya şifa dağıtmaya çalışmışlardır. Salgın süresince yüzlerce arkadaşımız hastalığa yakalanmış ne yazık ki kırkın üzerinde sağlık emekçisi hayatını kaybetmiştir. Ama artık bıçak kemiğe dayanmıştır. Alkışlar karın doyurmuyor. Bizlerin de bir yaşamı ailesi çocukları var. İnsan gibi yaşamak ve yaşatmak istiyoruz. Ama maaşların iyice eridiği dönerlerin sıfırlandığı koşullarda bu mümkün müdür? Yoksulluğa ve açlığa mahkum edilen sağlık emekçileri için artık bu durum katlanılamaz.noktadır. Bizler sağlık emekçileri olarak kimseden sadaka istemiyoruz. Bizlerde insanız ailemiz var çocuklarımız var. Artan kriz ve hayat pahalılığı canımıza tak etmiştir. Emeğimizin karşılığını hakkımızı istiyoruz. Baştan beri performans sistemine karşı olduk defalarca açıklama yaptık. Adil olun. Bir kez olsun çalışanları düşünün. Performans sistemi kaldırılsın. Temel maaşlarımız artırılsın. SES olarak sağlık emekçilerinin haklı taleplerinin yanındayız ve haklarını alana dek mücadele yürüteceğiz’’ ifadelerini kullandı.