Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Eskişehir Şubesi tarafından Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e lanet okuduğu iddiasıyla ve Ayasofya Cami’nin ibadete açılmasıyla ilgili sarf ettiği, “İçinde sadece ibadet edilmekle kalınmasın bir mektep birde medrese olsun’ sözleri üzerine suç duyurusunda bulunuldu.

Dün öğlen saatlerinde Adliye binası önüne gelen Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Azmi Kerman ve avukatı CHP Tepebaşı İlçe Başkanı Atilay Dalgıç, suç duyurusu öncesinde birde basın açıklaması yapmak istedi. Kerman’a Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şube Başkanı Sevgi Akmen de destek verdi.

‘BASIN AÇIKLAMASINA İZİN VERİLMEDİ’

Bindallı çaldığı iddia edilen kadın güvenlik kameralarına yansıdı Bindallı çaldığı iddia edilen kadın güvenlik kameralarına yansıdı

Basın açıklamasına izin vermeyen emniyet güçleri, Adliye civarında geniş güvenlik önlemleri alırken, bölgeye sevk edilen çok sayıda çevik kuvvet ekipleri de dikkat çekti. Açıklama yapılmasına izin vermeyen Emniyet yetkililerine tepki gösteren Şube Başkanı Azmi Kerman, “Arkadaşlar görüyorsunuz polis ve Valilik tarafından basın açıklaması yapmamıza izin verilmiyor.  Bu yüzden açıklama yapamıyoruz. Biz yine de suç duyurusunda bulunacağımızı söylemek istiyoruz.  Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Atatürk ve laik ilkelerine sahip çıkacağız” dedi. Kerman ve ekibi ardından Adliye’ye girerek suç duyurusunda bulundu.