Anadolu’nun yıldızı 1965’ten beri bozuk düzene direnen Eskişehirspor 57 yaşında. Gelinen bu noktada ise Eskişehirspor 30 yıl aradan sonra 3.Lig’de mücadele edecek. Son yıllarda üst üste küme düşen ve ekonomik anlamda dar boğaza düşen siyah kırmızılı camia endüstriyel futbolun maalesef gazabına uğradı.

İki çözüm
Geçtiğimiz gün Eskişehirspor eski Başkanı Nebi Hatipoğlu, gazetemize yaptığı röportajında “Ben iki seçenek düşünüyorum. Bunların ilki merkezi hükümet veya Belediyelerin destek olmasıdır. Örneğin şehirdeki bazı tarla ve arsaların tahsis edilip, imara açılarak kulübe gelir elde edilebilir. İkinci seçenek ise Amatör ligden sıfır borçlu bir takım alınır. İş insanları, Belediyeler destek olur, sahiplenir. Bir sahibi olur. Bunun örnekleri ülkemizde çok var, yapılabilir, yapıldı da. Şirketleşme yoluyla 4-5 yılda kulüp üst liglere yükselebilir” şeklinde konuştu. Bu iki seçenekte Eskişehir ve Eskişehirspor’un kurtulması yönünde önemli bir adımdır. En son takımı Süper Lige taşıyan Başkan olarak umarım bu konuya Nebi bey öncelik yapar.

Zorunlu dün dersi
Tarih profesörümüz İlber Ortaylı Hocanın dediği gibi “İnsanlara zorunlu dün dersi verilmeli. Yaşadıklarımızdan başka türlü ders çıkaracağımız yok çünkü”.Aynı şeyler Eskişehirspor için geçerli bence 1965 yılında Aziz Bolel tarafından kurulan ve 4 yıl sonra bugünün Süper Ligi’ni ikinci sırada tamamlayan, Abdullah Gegic önderliğinde İstanbul hegemonyasına ilk baş kaldıran ve bununla da yetinmeyip Türk Futbol Tarihi’nde bir İspanyol takımı(Sevilla) eleyen ilk Türk takımı ve Anadolu’da Türkiye Kupasını kazanan ilk takım olduğunu, Amigo Orhan liderliğinde taraftar kültürünü kazandıran Eskişehirspor olduğunu, Fethi’yi, Nihat’ı, Ender’i şehrimiz çocuklarının kafasına sokmamız tekrar gerekiyor.