14.07.2018, 07:07

17 YAŞINDA MARS YOLUNDA

 Hayalleri gerçekleştirmek hepimiz için çok önemli, öyle değil mi?

Peki, hayallere giden yolda karşılaşılan engellerle ne kadar baş edebiliyoruz ki!

Öyle çok uçuk kaçık şeylerin peşinde de değiliz bana göre. Mesela, emekli olunca bir Ege kasabasına yerleşmek ve organik tarım yapmak gibi. Gerçi bu artık toplumsal hayale dönüştü sanki. Herkeste aynı düşünce. Kurduğumuz düşlerde bile Ege sahilleri aşırı kalabalık artık!

“Asla hayallerinizin peşini bırakmayın cümlesi” bu kez 17 yaşındaki Alyssa Carson’dan geldi. 17 yaşındaki Alyssa Carson, eğitimli bir astronot. Genç yaşında olmasına rağmen istediğinin peşinden gitmiş ve öyle görünüyor ki başarmışta. Bizde olsa; uzaya gitmek, Mars’a gidip de dönmemek ya da astronot olmak fikri bile aileleri çileden çıkartır cinsten.

Alyssa, Mars’a giden ilk insan olacak ve bu müthiş bir şey, müthiş bir cesaret. Dünya’dan ayrıldıktan sonra ailesini bir daha görememe ihtimali var. Akşam televizyonun karşısına yan gelip yatma rutinini tamamen çöpe atan bir süreç.

Her geçen gün Uzay’da yaşama daha çok yaklaşıyoruz. Gelişmeler bu doğrultuda olunca bende uzaydan kopamadım bir türlü. Kızıl Gezegen’e “Mars” insanlı seferler düzenlenecek artık. Gideceklerin tecrübe kazanması çok önemli ve eğitimleri devam ediyor. Kanadalı Alyssa Carson, 2033 yılında yani 32 yaşındayken bu yolculuğa çıkacak. Orada fen deneyleri yapacak ve yiyecekler yetiştirecek. Kalacağı sürede başka yaşam belirtileri olup olmadığını araştıracak. Hep merak edileni haberlerden takip etmeyecek yani, gidip kendisi öğrenecek, belki de cevabı bulacak.

Son 3 yıldır bunun için çalışan Carson’ın odasında büyük bir Mars haritası ve teleskopu varmış. Ayrıca bu yolculuğa çıkma hayalini küçükken izlediği çizgi filme borçlu. Çocuk yaşlarda NASA’ya bağlı uzay kamplarına gitmiş ve 12 yaşındayken NASA’nın Alabama, Quebec ve İzmir’de bulunan kamplarına aynı dönemde katılan tek kişi olmuş.

Carson, 18 yaşına girene kadar resmi olarak astronot olamayacak ama çalışmalarına son sürat devam ediyor. Dünya’nın her yerinde, mikro yerçekimi ve sualtı eğitimi gibi konularda eğitimler alıp, çalışmalar yapıyor.

Ayrıca NASA Ziyaretçi Merkezi’ne de giderek NASA Pasaport programını tamamlayan ilk kişi olmuş. Advanced PoSSUM Academy’ye kabul edilen ve mezun olan en genç insan olmak onu yetkili ve astronot stajyer yapmış. İngilizce, Çince, Fransızca ve Japonca olmak üzere 4 dilde eğitim alıyor. 18 yaşına girdiği an Uluslararası Uzay Üniversitesi’ne girebilecek ve astronot olma başvurusunda bulunabilecek.

Ve diyor ki; “Her zaman hayalinizi takip edin ve kimsenin onu sizden almasına izin vermeyin”!!!

Çağrıya kulak verin diyeceğim ama bu kadarı bizi zorlar mı acaba? En azından Ege kasabası bizi bekler, organik tarıma devam…

Yorumlar
Yükleniyor...
0
.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@