DOÇ. DR. UĞUR BİLGE İLE KADİR ESEN’E TEŞEKKÜRLER

Yunus Emre GÜLLÜ Yunus Emre GÜLLÜ
Yunusça

Değerli okurlarım! Bizi unutmayan dostlarım ile yazı başlığında isimlerini zikrettiğim iki değerli şahsiyete hassaten teşekkür ediyorum.

            Kendisine değer verildiğini bilen insan huzurlu ve mutlu olur. Çalışmalarından dolayı değer gören insanlar, çalışmalarını daha da şevkli sürdürürler. Karşılıklı sevgi ve saygı olduğunda insanlar mutlu olurlar. Bir yazar ya da şairin okurları, o yazara değer verenler ve onu izleyenlerdir.

Özellikle elli yılı aşkındır çocukluk arkadaşım olan Kadir Esen’in yazılarımı öteden beri takip ettiğini biliyorum. Kadir’in dikkatli ve azimli bir okuyucu olduğunu da biliyorum. İyi bir okuyucu olmasından dolayı kendisini kutluyorum. Arkadaşım Kadir’in bir süredir gazetede yayınlanan yazılarımı okumasının yanında, sosyal medya aracılığı ile pek çok dost, arkadaş ve hemşerileri ile paylaştığının bilgisini de alıyorum. Dostane girişiminden dolayı da kendisine teşekkür ediyorum.

Kadir Esen’e, şiir çalışmalarındaki başarılarının daim olmasını diliyorum.  Yılmadan şiir çalışmalarını sürdürmesini öneriyorum. Başarı, yılmadan bilinçle ve sabırla çalışanlarındır.

Bundan yaklaşık beş yüzyıl önce İngilizlerin dünyaca ünlü şiir ve tiyatro yazarı Shakespeare’ye okuyanın yok ki, niçin yazıp duruyorsunuz dediklerinde; ben, okunmaktan öte kendimde olan değeri ortaya koymaya çalışıyorum, der.  Şair ve yazarlar, içinde bulundukları toplumun sorun, acı, hüzün ve sevinçlerini kendi iç dünyalarında doğup gelişen acı, hüzün ve sevinç duyguları ile gördükleri toplumsal sorunları başkalarıyla paylaşan insanlardır. Şair ve yazarlar sorun, hüzün ve sevinç duygularını dile getirirken o duyguları tasviri ve tarifi oranında sanatını sergileyen insanlardır.

            Bir şair ya da yazarın görevi zihinleri bulandırmak değildir. Bozgunculuk yaparak ortalığı karıştırmak hiç değildir. Yazar ve şairin görevi sorunları çözmeye, toplumsal barış ve uzlaşıyı sağlamaya yöneliktir. Yazarlar ve şairler, toplumların denge unsurlarıdır. Yazarlar ve şairler toplumsal dengeyi sağlamak için şakulü yerli yerinde tutan ustalarıdır. Bir yazar veya şairin ideali vatanın bölünmez bütünlüğüne, devletinin bekasına, milletinin selametine, milli ve manevi değerlerinin yaşaması ve yaşatılmasına sanatının icrasıyla hizmet etmektir. Yazarlar, plan ve projelerini çizgilerle değil yazılarıyla tasvir eden sanat adamlarıdır. Yazar ve şair, geleceği öngörerek geçmişten ders çıkarıp toplumsal huzur ve barış için dönemin hayati konularında toplumu bilgilendirip eğitmeye gayret sarf eden insandır. Başka bir ifade ile toplumu geçmişiyle bağıntılayıp geleceğe hazırlayan insandır.  Sözün kısası bir yazar ve şairin ana amacı insanları eğitip öğretmektir. Toplumu cehaletten aydınlığa çıkarmaktır. İnsanları gaflet halinden uyandırıp ferasete davet etmektir. İnsanları kötülükten çekip güzelliklerle buluşturmaktır.

            Günümüz insanının en büyük sıkıntılarının başında yeterince konuşmamak geliyor. Günümüz insanı karşısındaki insanı kararınca dinlemiyor. Günümüz insanı, lüzumu oranında okuyup yazmıyor. Günümüz insanı karşıdakinin meramını anlayacak kadar onu dinlemiyor ve okumuyor. Günümüzde pek çok insan, karşısındaki insana meramını anlatacak kadar yazamıyor. Bir insan, kendisini ifade edecek kadar konuşmaktan aciz, ihtiyacı giderecek şekilde dinleme yoksunu, önünü görecek kadar okumaktan mahrum ve zihnindekini yazıya dökecek kadar yazı yoksulu ise vay o insanın hâline! Vah o insanların oluşturduğu toplumların hâline! Konuşmayan, dinlemeyen, okumayan ve yazmayan insanlar ne kadar sağlıklı insanlardır? Bu sorunun cevabını herkesin kendisinin bulmasında fayda var.

Eskişehir Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge’ye medya mensuplarına gösterdiği nezaketten dolayı teşekkür etmemek elde değil. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle sosyal medyadan yazılı ve görsel medya mensuplarının o anlam dolu günlerini kutladığı için kendisine teşekkür ediyorum.

Sn. Bilge’nin toplumsal olguları toplumun katmanlarıyla paylaşması toplum adına çok güzel ve yerli yerinde bir hamledir. Bu türlü sosyal hamleler, toplumsal barış ve huzura katkı sağlayıcı hamlelerdir.

Ömrünüz uzun, kazancınız bereketli olsun! Hoşça kalın! Dostça kalın!

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Kızılay iş birliğiyle “Sanayiye Can Verenler Şimdi de Kan Veriyor” k...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, işçilerle bir araya gelmeye devam ediyor. Daha önce Selka Beton işçileri ile buluşan Başkan...

Tepebaşı Belediyesi vatandaşların daha temiz ve güvenilir bir çevrede yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli önlemler...

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği&r...

Eskişehir Anadolu Üniversitesinde, 60’ıncı kuruluş yılı dolayısıyla bünyesindeki memur personeline özel resepsiyon düzenlend...

Üyelerine daha önce 1 milyon doların üzerinde destek sağlayan ve Eskişehir’in ihracatını arttırmak için çalışmaları...

Eskişehir Web Tasarım