GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Teknolojik yenilikler gün geçtikçe hayatımızdaki yerini almaya devam ediyor. 1990’lı yıllarda dizüstü bilgisayarlarla başlayan, 2000’li yılların başında cep telefonlarının akıllı bir hal almasıyla hızını arttıran ve 2010’lu yıllara gelindiğinde akıllı saatler, bileklikler ve tabletler ile devam eden bu trend, günümüzde birçok giyilebilir ürün seçeneği ve ayrı bir sektör olması ile ön plana çıkıyor. Günümüz dünyasında giyilebilir teknoloji ürünleri oldukça popüler bir konu olmaya ve insanların hayatını kolaylaştırmaya başladı. Bu ürün gelişimi her geçen gün çeşitleniyor ve insanların ilgisini ve dikkatini fazlasıyla çekiyor.

Yapılan araştırmalara göre özellikle 2016 yılından itibaren giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanım oranında ciddi bir artış yaşanıyor. Ayrıca, ünlü tasarımcılar ve modanın ünlü isimleri de teknoloji şirketleri ile ortak çalışmalara imza atıyorlar. Giyilebilir teknoloji ürünleri özellikle sağlık konusu başta olmak üzere birçok konuda insanları bilgilendiriyor, veri topluyor ve onları yönlendirebiliyor. Peki, giyilebilir teknoloji nedir ve hangi ürünler bu kategoride yer alır? Gelin bu sorunun cevabına örnekler eşliğinde beraber göz atalım.

Giyilebilir Teknoloji Kavramı

Giyilebilir teknoloji kavramını günlük işlerimizi kolaylaştıran ve bizlere birçok konuda bilgi toplayıp veriler sağlayan, üzerimizde taşıyabildiğimiz veya giyebildiğimiz ürünler olarak tanımlayabiliriz. Giyilebilir teknoloji ürünlerine akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı gözlükler ve akıllı giysileri örnek gösterebiliriz. Peki, bu açıklamalar ışığında, her giyebildiğimiz veya üzerimizde taşıyabildiğimiz ürün giyilebilir teknoloji sınıfına girer mi? Bu sorumuzu hemen kısa ve net bir şekilde cevaplayalım. Bir ürünün giyilebilir teknolojik ürün sınıfında yer alması için o ürünün bilgisayar, tablet, telefon veya diğer akıllı cihazlarla bağlantı kurabilmesi ve toplanan verileri paylaşabilmesi gerekmektedir. Böyle bir özelliğe sahip olmayan bir ürün giyilebilir teknoloji sınıfında yer almaz. Giyilebilir teknoloji alanında yer alan bazı ürün gruplarını gelin beraber inceleyelim.

Akıllı Saatler

Günümüzde giyilebilir teknoloji ürünlerinin içerisinde en popüler olanı akıllı saatlerdir. Akıllı saatler ile cep telefonunuzda bulunan birçok özelliği rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca çeşitli uygulamalar sayesinde başta spor ve sağlık olmak üzere birçok dalda akıllı saatlerden yararlanabilirsiniz.

Akıllı Giysiler

       Akıllı kıyafetler giyilebilir teknoloji ailesine özellikle son yıllardaki çalışmalar ile katılan yeni bir ürün grubudur. Bu ürün grubunda, tişörtlerden ceketlere kadar uzun bir seçenek mevcuttur. Akıllı giysilerin en bilinen örnekleri ise Google ve Levi’s'in beraber ürettiği ve cep telefonunuzu kontrol edebilme özelliği sunan Levi’s Commuter ceket ve Ralph Lauren'ın kalp ritmini, stres oranını ve diğer sağlık verilerini ölçebilen Polo Tech tişörtüdür.

İmplantlar

       Özellikle önümüzdeki 5 yıl içerisinde daha sık konuşulacak olan akıllı implantlar, giyilebilir teknoloji dünyasının en önemli ürün gruplarından birisi olarak karşımıza çıkacak. Vücudumuzda yer alacak implantlar sayesinde özellikle sağlık ile ilgili bilgiler toplanıp daha doğru ve rahat bir şekilde sonuçlar değerlendirilebilecek.

Akıllı Gözlükler

       Birçok firma akıllı gözlük üretimi yapsa da aklımıza ilk olarak Google Glass, Olympus ve Huawei geliyor. Akıllı gözlükleri sanal gerçeklik gözlükleri ve diğer gözlüklerden ayıran en önemli fark ise sanal ortam ve simülasyonlar sunmak yerine bulunduğunuz ortama ait ekstra bilgi vermesidir.  

Yazımda bahsetmeye çalıştığım gibi, önümüzdeki yıllarda giyilebilir teknoloji adından daha fazla söz ettirecek ve birçoğumuzun vazgeçilmezleri arasında yer alacak gibi gözüküyor. Hepinizin güzel bir Pazar günü geçirmesini diliyorum, haftaya teknoloji ve markalar dünyasındaki yolculuğumuzda tekrar görüşmek dileğiyle…

EN SON EKLENEN HABERLER

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun mücadelesini verdiği, resmi ilan ve reklam fiyatlarının arttırılması ile ilgili çabalar nih...

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, muhtarları, birlik ve beraberlikleri bozulmayan bir topluluk olarak gördü...

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye Eskişehirlilerin desteği devam ediyor.

Davanın ilk duruşmasında konuşan Baçaru’nun avukatı Oytun Süllü, müvekkilinin mağdur edildiğini ifade etti.

Özdilek Alışveriş Merkezi, Ramazan ayına özel hazırladığı eğlenceleri Ramazan ayının ilk gününden itibaren başladı.Yoğun katılımın...

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) mahrem imam yapılanmasına ilişkin davada yargılanan 22 sanıktan 20'si, 3 yıl 9...

Eskişehir Web Tasarım