•               
                
 •               
                
 •               
                
 •               
                

VAHİM İDDİALAR!

Bülent ÖZYAZICI Bülent ÖZYAZICI
Az Politik

 Eskişehirliler kömürlü termik santrali kurdurmayacağız diye mücadele ederken, diğer taraftan karşımıza çeşitli numaralar çıkıyor.

Hani şu geçtiğimiz günlerde Vilayette yapılan İl Toprak Koruma Kurulu toplantısında arazinin tarım alanı vasfından çıkarılıp, çıkarılmaması konusundaki oylamada yönetmelikler 3/2 nitelikli çoğunluk oyu aranır derken, bu oy sağlanamamıştı.

Ancak kurul üyelerine imza için gönderilen yazıda, “arazinin tarım arazisi vasfından çıkarılması oy çokluğu ile kabul edilmiştir” iddiası var.

Yani böylece yönetmeliğin çiğnenme durumu var.

 ***

Dün de CHP Eskişehir milletvekili Gaye Usluer bazı iddialarda bulundu.

Usluer, Tepebaşı’nda yapılması planlanan Alpu Termik Santralinin ÇED başvuru dosyasında verimli bir alana termik santral yapamayacaklarını bildikleri için Alpu Ovasını “verimsiz” diye göstermeye çalıştıklarını söyledi. ÇED yönetmeliğine aykırı bu başvurunun derhal iade edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bakanlar kurulu kararıyla “büyük ova” ilan edilen ve korunması gereken Alpu Ovası nasıl “verimsiz” ilan edilebilir?

 

***

Usluer, ÇED sürecini ve yapılan hataları şöyle anlatıyor.

“Çevre mühendisi arkadaşlara yaptığımız çalışmada gördük ki bu termik santral daha ilk adımından itibaren hatalı. Eksiksiz ve sorunsuz bir ÇED süreci yaklaşık 10 adımda işlendiğini öğrendim ben de mühendis arkadaşlarımızdan. Sürecin ilk adımı ÇED başvuru dosyasında; ÇED genel formatı doğrultusunda projenin tanımı, genel özellikleri ve duyarlı yöreler dikkate alınarak projenin yerine ilişkin bilgiler verilmesi gerekli. Eskişehir’imizde planlanan, Alpu Termik Santrali projesinin daha ilk adımında mevzuat açısından uygunsuzluklar olduğunu gördük.”

 

***

Usluer şöyle özetliyor konuyu.

“Günümüze kadar olan süreci daha basit ve özet bir şekilde açıklayacak olursak; Tarım ve hayvancılık yapılarak uzun yıllar boyunca ülke ekonomisine önemli ölçüde katkısı olan, sahip olduğu orman yapısı ile temiz hava solumamızı sağlayan, çevresel kirlilikleri ve toprak kayıplarını önleyen bir alan Alpu Ovası. Sahip olduğu yeraltı suyu potansiyeli ile bu ülkenin ender sağlıklı kalplerinden biri olarak gösterebileceğimiz ova ve orman yapısındaki bir arazinin, "Verimsizdir" diye gösterilmeye çalışılıp yetkili organlarca da mevcut mevzuata aykırı olmasına rağmen göz yumulması ile yerinden sökülüp atılması isteniyor. Alpu Ovası verimlidir ve öyle kalacak!” ​

EN SON EKLENEN HABERLER

Basketbol Gençler Ligi’nde 2017-2018 sezonunda 18. hafta oynanan karşılaşmaların ardından A Grubu'nda normal sezon tamamlandı. Temsilcimi...

Büyükşehir Belediyesi’nin engelli vatandaşlar için hayata geçirdiği projelerden bir olan Zihinsel Engelli Gündü...

Eskişehir Turgut Reis Endüstri Meslek Lisesi’nin Motor Bölümünün ilk mezunları 32 yıl sonra ilk defa Eskişehir’de...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, Hacı Bektaş Veli Derneği yeni Başkanı Cafer Onası ve yönetim kurulunu ziyaret etti. Dernek yöneticil...

Filistin Büyükelçisi Dr. Faed Mustafa, İsrail’in en son Türkler’e yönelik uyguladığı hak ihlalini bir program i...

Rusya’da 5 bin dolar maaş ile çalışırken, yaptığının ‘modern köle’ olduğunu düşündüğü için iş...

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım