VAHİM İDDİALAR!

Bülent ÖZYAZICI Bülent ÖZYAZICI
Az Politik

 Eskişehirliler kömürlü termik santrali kurdurmayacağız diye mücadele ederken, diğer taraftan karşımıza çeşitli numaralar çıkıyor.

Hani şu geçtiğimiz günlerde Vilayette yapılan İl Toprak Koruma Kurulu toplantısında arazinin tarım alanı vasfından çıkarılıp, çıkarılmaması konusundaki oylamada yönetmelikler 3/2 nitelikli çoğunluk oyu aranır derken, bu oy sağlanamamıştı.

Ancak kurul üyelerine imza için gönderilen yazıda, “arazinin tarım arazisi vasfından çıkarılması oy çokluğu ile kabul edilmiştir” iddiası var.

Yani böylece yönetmeliğin çiğnenme durumu var.

 ***

Dün de CHP Eskişehir milletvekili Gaye Usluer bazı iddialarda bulundu.

Usluer, Tepebaşı’nda yapılması planlanan Alpu Termik Santralinin ÇED başvuru dosyasında verimli bir alana termik santral yapamayacaklarını bildikleri için Alpu Ovasını “verimsiz” diye göstermeye çalıştıklarını söyledi. ÇED yönetmeliğine aykırı bu başvurunun derhal iade edilmesi gerektiğini ifade ediyor.

Bakanlar kurulu kararıyla “büyük ova” ilan edilen ve korunması gereken Alpu Ovası nasıl “verimsiz” ilan edilebilir?

 

***

Usluer, ÇED sürecini ve yapılan hataları şöyle anlatıyor.

“Çevre mühendisi arkadaşlara yaptığımız çalışmada gördük ki bu termik santral daha ilk adımından itibaren hatalı. Eksiksiz ve sorunsuz bir ÇED süreci yaklaşık 10 adımda işlendiğini öğrendim ben de mühendis arkadaşlarımızdan. Sürecin ilk adımı ÇED başvuru dosyasında; ÇED genel formatı doğrultusunda projenin tanımı, genel özellikleri ve duyarlı yöreler dikkate alınarak projenin yerine ilişkin bilgiler verilmesi gerekli. Eskişehir’imizde planlanan, Alpu Termik Santrali projesinin daha ilk adımında mevzuat açısından uygunsuzluklar olduğunu gördük.”

 

***

Usluer şöyle özetliyor konuyu.

“Günümüze kadar olan süreci daha basit ve özet bir şekilde açıklayacak olursak; Tarım ve hayvancılık yapılarak uzun yıllar boyunca ülke ekonomisine önemli ölçüde katkısı olan, sahip olduğu orman yapısı ile temiz hava solumamızı sağlayan, çevresel kirlilikleri ve toprak kayıplarını önleyen bir alan Alpu Ovası. Sahip olduğu yeraltı suyu potansiyeli ile bu ülkenin ender sağlıklı kalplerinden biri olarak gösterebileceğimiz ova ve orman yapısındaki bir arazinin, "Verimsizdir" diye gösterilmeye çalışılıp yetkili organlarca da mevcut mevzuata aykırı olmasına rağmen göz yumulması ile yerinden sökülüp atılması isteniyor. Alpu Ovası verimlidir ve öyle kalacak!” ​

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir’de meydana gelen trafik kazasında bir at telef olurken, sürücü hafif yaralandı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ETÜ) İki Eylül Yerleşkesi'ndeki Kongre ve Kültür Merkezi inşaatının şantiyesinde görevli ...

Yüzlerce üniversite öğrencisi, Odunpazarı Belediyesi tarafından Regülatör Piknik Alanında düzenlenen Gençlik Bulu...

 Büyük Park önünde atıl durumda bulunan ve saman pazarı olarak bilinen alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenil...

Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarı Kent Konseyi, birbirinden önemli isimleri konuk etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Tarihi Odunpazar...

Makina Mühendisleri Odası tarafından Eskişehir Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Bölü...

Eskişehir Web Tasarım