TÜKETİCİ YOLUNACAK TAVUK DEĞİL

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Etik Türk Dil Kurumu tanımı; 1. Töre bilimi. 2. Çeşitli meslek kolları arasında tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü. 3. Etik bilimi. 4. sf.Ahlaki, ahlakla ilgili. İş ahlakının bu denli esnediği saydamlaştığı bir dönem var mıdır dünyada bilinmez. Türkiye’de bahsetmiyorum sadece dünyanın en büyük markaları bile etik kuralları hiçe sayıp bunu normalleştirerek tüketiciye sunuyorlar.
 
Yediğimiz etlerde antibiyotik, hormon, kimyasallar ne ararsan var. Dünyadaki en büyük çikolata firmalarından biri Palm yağı kullandığını açıklamıştı geçtiğimiz aylarda. Eskiden tartıya ağırlık yapsın diye parmağıyla basan, yoğurdun üzerine kaymak yerine kağıt koyan bakkal varken şimdi en büyük markalar ee kullanıyoruz tabi der gibi çıkıyor tüketicinin karşısına. Bu firmaların bulunduğu listeye çok ülü bir teknoloji markası da eklendi. Firma eski model cihazların ömrünü uzatmak ve pillerindeki güçsüzlüğü dengelemek için bilinçli olarak cihazları yavaşlattığını kabul etti. Dünyanın teknoloji devinin açıklaması bu. Tüketici gözüyle okuduğumda yeni modellerden alın diye eskileri yavaşlatıyoruz görüyorum. Peki bu telefon ömrünü uzatan yaklaşım bugün gidip en son modelin bir alt modelini alan insan için de mi geçerli? Yani aldığınız anda yavaşlatılmaya mı başlıyor cihazlar. Dünyanın teknoloji devi olarak gördüğü bir telefonu Türkiye’de yaklaşık 7 bin liraya satılan bir firmanın bu yaklaşımı etik mi?
 
Tüketiciyi yolunacak tavuk olarak gören işletmelerin etik tavır sergileyebileceğine inanmak ütopik. Büyük firmaların örnek bir tavır göstermesi gerekirken bir takım tüketicinin aklındaki soru işaretlerini aydınlatmayan açıklamalar yapmaları küresel yozlaşmayı hızlandırıyor. 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal, stadın isim hakkı ile ilgili açıklamalar yaptı.

24 Şubat Cumartesi günü Eskişehir Deklarasyonu imzacıları tarafından düzenlenecek olan ‘Kömürlü Termik Santrali İs...

İki maçtır ligde kaybetmeyen Eskişehirspor seriye üçe çıkardı. Deplasmanda lider Ümraniyespor ile karşılaşan kırmızı si...

Eskişehirspor zorlu Ümraniyespor deplasmanında 3 puanla döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mustaf...

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, sanatçı Abdullah İpek’i makamında kabul etti.

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım