MARKA LOGOLARI

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Yüzyıllar boyunca semboller, insanlar ve medeniyetler için çok önemli bir role sahip olmuştur. Bu durum günümüz dünyasında da geçerliliğini devam ettiriyor. Özellikle son yıllarda markalar açısından gittikçe daha fazla bir öneme sahip olduğunu söyleyebiliriz. İnsanların hafızalarında yer almak, onlarda istekler oluşturmak ve beklentilere göre yönlendirmek marka amaçlarının en başında gelir. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi, marka tüketicinin ilgisini çekip vaatlerde bulunmalı, alışverişe yönlendirebilmeli ve onlara güzel bir deneyim sunmaya çalışmalıdır. Bilindiği gibi, marka kullanımı tüketiciye fiziksel yararlar sunduğu gibi duygusal yararlar da sağlar. Esasında markalı ürünlerin satın alınıp kullanılması tüketicinin kendi kişiliğini ve yaşam biçimini de bir bakıma ifade etmesidir. Başka bir deyişle, görsellik, bir markanın tarzı, imajı ve marka hakkında bilgi veren bir unsurdur. Harley Davidson marka motor kullanıcılarını ve klasik araba kullanıcılarını (Ford Mustang, VW Beetle/1303“Kaplumbağa”, Chevrolet Impala vb.) bu bahsettiğimiz kavramlara örnek olarak verebiliriz. Marka sembolleri markanın ürün ve hizmetlerine attığı bir imzadır diyebiliriz. Bu semboller insanların zihninde markayı hatırlatan bir şekil, nesne yazı, harf veya tema olabilir.

Markalar kendilerini görsel olarak anlatabilmek ve tüketicinin beyninde yer alabilmek için logo, logotype ve amblem kullanmaktadır. İsterseniz şimdi bu kavramların anlamlarını kısaca gözden geçirelim. Logoyu bir ürün veya hizmeti tanıtmak için görsel unsurların kullanıldığı bir işaret şeklinde tanımlayabiliriz. Başka bir deyişle, bir markayı ürünü veya hizmeti sembolleştirme durumu olarak açıklayabiliriz. Logotype kavramını ise genellikle bir firmanın adından oluşan bazen firma hakkında görselliklerde içeren yazı bütünü şeklinde tanımlayabiliriz. Logotype için özgün yazı karakterleri ve stilleri ile sadece yazılı kısmı oluşturur diyebiliriz. En iyi logotype örnekleri Coca Cola ve Google olarak gösterilebilir. Amblem ise bir ürünün veya hizmetin sembolü olan görsel bir işarettir. Bu açıklamadan sonra “Peki logo ve amblem kavramlarının ikisi de görsel birer işaretse yani sembolse logo ve amblemin ne farkı var?” sorusunu duyar gibiyim ve bu sorunun cevabını gelin hemen açıklayalım. Logo bir sembol veya işaret ile beraber yazı veya karakter içerebilir fakat amblem “sadece görsel” bir sembolden oluşmaktadır.

Ünlü Markaların Logoları ve Anlamları

Apple: 1976 yılında kurulan Apple firmasının adı hakkında birçok söylenti bulunmaktadır. Bunlardan en fazla anlatılanı ise Steve Wozniak ve Steve Jobs’un insanlık tarihinde elmanın önemli bir role ve yere (Hz.Adem ile Hz.Havva’nın hikâyesi, Isaac Newton’un yerçekimi hikâyesi, Ünlü matematikçi, kriptolog ve bilgisayar biliminin kurucusu Alan Turing’e ithafen) sahip olduğunu düşünüp etkilenmesinden şirketin adını Apple koyması olmuştur. Diğer hikâyeye göre, Steve Jobs’ın The Beatles grubuna büyük bir hayranlık duyduğu ve The Beatles’in plak şirketi olan Apple Corps’un adından etkilenip şirketine Apple ismini verdiğidir. Apple firmasının logosu ise zehirli elmadan tek bir ısırık alıp ölen ünlü bilim adamı Alan Turing’e ithafen tasarlanmıştır.

Starbucks: Dünyanın en önemli ve büyük kahve zincirlerinden birisi olan Starbucks ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby Dick’teki Starbuck isimli karakterden esinlenerek almıştır. Logosunda ise yunan mitolojisindeki efsanevi sirenlerden esinlenilmiştir.

Nike: Dünyanın önde gelen spor ayakkabı ve giyim markasının adı yunan mitolojisindeki zafer tanrıçasından gelmektedir. Nike firmasının meşhur logosu Swoosh, 1971 yılında grafik tasarım öğrencisi olan Carolyn Davidson tarafından 35 dolara çizilmiştir.  

Volvo: 1927 yılında kurulan dünyanın en güvenli araba markalarından ve güvenlik teknolojisi üreticilerinden birisi olan Volvo’nun logosu mitolojik bir anlam barındırıyor. Volvo logosundaki demir oklu daire şekli mitolojide yer alan savaş tanrısı Mars’ı sembolize ettiği gibi aynı zamanda İsveç çeliğinin sağlamlığını da ifade ediyor. 

Coca-Cola: 1886 yılında eczacı Dr. John Pemberton tarafından hazırlanan, 1892 yılında Asa Griggs Candler tarafından kurulan şirketin logosu en iyi Logotype örneklerinden birisidir. Şirketin logosu Dr. John Pemberton'ın muhasebecisi olan Frank Robinson’ın  Coca-Cola ismini kendi el yazısıyla kaleme almasıyla oluşmuş ve bu durum günümüze kadar orijinalliğini devam ettirmiştir.

Hepinizin güzel bir Pazar günü geçirmesini diliyorum, haftaya teknoloji ve markalar dünyasındaki yolculuğumuzda tekrar görüşmek dileğiyle…

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir belediyeleri önceki gün yoğun olarak yağa kardan sonra bölgedeki ana cadde, hastane, okul, kamu kurumları başta olmak üz...

Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda gazeteye sarılı halede bulunan kesik kolun kayıp olan Didem Uslu’ya ait olduğu tespit ed...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Kurt son olarak, 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ...

Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca'yı ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı.

Emekli ev kadını Aygün Özgür, arkadaşlarının tavsiyeleri üzerine 31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde &Cc...

Eskişehir Web Tasarım