KENDİNİ BEĞENME VE AÇ GÖZLÜLÜK

Ali Osman ORUM Ali Osman ORUM
Tefekkür Aynası

Kendini beğenme hastalığı: Narsisizm yani kendini beğenmişlik hastalığı demektir.  Narsist kişi zaten her şeyin en iyisini biliyor ve en güzelini düşünüyordur!. Karşıdakilere sadece onaylamak ve dinlemek düşer. Fikir sorar gibi yaptıklarında da, daha önce söylediklerinin onaylanmasını beklerler.

Kişinin yaptığı iyilikleri olduğundan daha fazla görme ve yaptığı kötülükleri ise olduğundan daha küçük görme alışkanlığı kişinin kendini sevmesi ve kendini beğenme hastalığının bir işaretidir.  Başkalarının iyilik ve kötülüklerinin olduğu gibi görülmesi ise ona karşı sevgi ve nefretten uzak olmasından ileri gelmektedir.

 Bu kişilerin başkalarını dinleme huyları yoktur. Her şeyi bildiklerine inandıkları için kimseye ihtiyaç duymazlar. Başkalarının fikirleri kendi fikrinden önemli ve üstün olmadığına göre onlarla oturup sohbet edilmesine, mevzuların tartışılarak doğruya ulaşılmasına nasıl olsa gerek yoktur. Narsist kişi zaten her şeyin en iyisini biliyor ve en güzelini düşünüyordur!. Karşıdakilere sadece onaylamak ve dinlemek düşer.

Büyüklük hissi tüm benliklerini kapladığından kendini beğenmiş kişiler başarılarını, yeteneklerini abartırlar. Kendilerini farklı ve özel bir kişi olarak algılarlar. Kendilerini her şeyden çok severler. Başarı ve güç için önüne geçilmez istek duyarlar.

Narsistlerde başkalarının ne hissettiğini anlama yeteneği gelişmemiştir. Son derece benmerkezci düşünürler. Aldıkları kararlar başkalarını etkilese de onlar için bunun önemi yoktur. İş arkadaşlarının yanı sıra eşi ve çocukları da bu durumdan payını alır.

Kendini beğenmiş kişiler her türlü eleştiriye kapalıdırlar. En dostça eleştiriden bile rahatsız olur ve kendisini eleştirenleri düşman kabul ederler, kendisini eleştiren kişiler onun kıymetini bilmeyen, kötü niyetli ve derinlemesine düşünemeyen ahmaklardır. Bu eleştirinin hesabı günü gelince sorulmak üzere bir kenara kaydedilir.

Kendi çıkarları için başkalarını kullanırlar: Kullandıkları kişiyle işleri bitince ona sırtlarını döner, vefasızca davranırlar. Vefasızlık ve nankörlük kendini beğenmişlere göre normal davranışlardır çünkü. insanlara değer vermezler. Ortadaki her başarı onların eseridir. İş çevresinde gecesini gündüzüne katmış, fedakârca çalışan herkes değersiz neferlerdir. O olmazsa o kişiler zaten orada olamayacaklardır. Kendini beğenmiş kişiler, öyle işçileri kurumunda çalıştırıyor olmakla onları gereğince ödüllendirmiş olduğuna inanır. Bunun içinde devamlı takdir edilme, itibar görme, iltifat arayıp durma çabasındadırlar. Övgü, kendini beğenmişlerin besinidir.

Kıskançlık duygusu hayatlarında çok önemli yer işgal eder. Başkalarını kıskanır, başkalarının da kendilerini kıskandığına inanırlar. Kendi amaçlarına ulaşmak için başkalarının zayıf taraflarını kullanırlar. Onların açığını ararlar. Açıklarını tespit ederlerse onları harcamak için ellerinden geleni yaparlar. Son derece menfaatçidirler.

Aç Gözlülük: Açgözlülük, hiç bir zaman elinde bulunanlarla yetinmeyip daha fazlasını elde etmek için her şeyi yapabilme isteğine denir. Eğer bir insanın doymayan bir kişiliği varsa bazı yanlışlar yapmasına neden olabilir ve hiç bir şeyden memnun olmayan bir insana dönüşür. Hayatta yemek için yaşamamalı; yaşamak için yemeli ve bunun için de aza kanaat etmeli ki aç gözlülük yapmaya sebep kalmasın. Akıl bizim iyi yaşamamızı ve birbirimizle yardımlaşmamızı sağlar. İyi bir yaşam için aç gözlülük değil birbirimizle yardımlaşma ve dayanışmaya ihtiyacımız vardır. Sadece kendini düşünüp yaşama temayülü genel olarak hayvanlar âleminde söz konusudur. Yaşam tarzına ve kazanma isteklerine bir sınır konulmazsa sonuçta mal ve kazancın kölesi olmaktan kendimizi kurtaramayız.

Doyumsuz bir nefse sahip insanlar geçirdikleri zamandan keyif almaz, sahip olduklarıyla mutlu olmazlar, hep daha fazlasını sahip olmak isterler ve buna ulaşabilmenin yollarını bulmaya çalışırlar. Bu insanların amaçları arasında daha fazla para kazanmak, daha fazla eşyaya sahip olmak vardır. Asında bu hiç de doğru bir davranış değildir. İnsan elindeki malın kıymetini bilmezse gereksiz işlere kalkışır ve gereksiz bir şekilde para harcar. Açgözlü olmayan insan her zaman bir şeyler kazandırır ve hayatını düzgün bir şekilde sürdürmeye muvaffak olur. Ama açgözlü insan bir yerden sonra tıkanacaktır. İnsan elindekilerle yetinmeyi bilirse gereğinden fazla para harcamaz ve kendine zarar verecek kadar da çalışmaz. Açgözlü bir insan hem kendine hem çevresindeki insanlara zarar verebilir.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir’de meydana gelen trafik kazasında bir at telef olurken, sürücü hafif yaralandı.

Eskişehir Teknik Üniversitesi (ETÜ) İki Eylül Yerleşkesi'ndeki Kongre ve Kültür Merkezi inşaatının şantiyesinde görevli ...

Yüzlerce üniversite öğrencisi, Odunpazarı Belediyesi tarafından Regülatör Piknik Alanında düzenlenen Gençlik Bulu...

 Büyük Park önünde atıl durumda bulunan ve saman pazarı olarak bilinen alan, Büyükşehir Belediyesi tarafından yenil...

Odunpazarı Belediyesi ve Odunpazarı Kent Konseyi, birbirinden önemli isimleri konuk etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Tarihi Odunpazar...

Makina Mühendisleri Odası tarafından Eskişehir Teknik Üniversitesi Makina Mühendisliği ve Endüstri Mühendisliği Bölü...

Eskişehir Web Tasarım