KÜRESEL ISINMA GERÇEĞİNİ HATIRLATAN KUTUP AYISI

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Açlıktan ölmek üzere olan kutup ayısının fotoğraflarına mutlaka denk gelmişsinizdir. Hareket etmekte zorlanan, bulduğu çöpleri yiyen açlık ölmek üzere olan kutup ayısı herkese küresel ısınma gerçeğini tekrar hatırlattı.

 

Paul Nicklen isimli doğa fotoğrafçısı ve ekibinin buzulların erimesiyle açlıktan ölmek üzere olan kutup ayısının görüntülerini yayınlaması küresel ısınmanın bir dönemin değil canlıları tehdit eden geleceğin tehdidi olduğunu hatırlattı. Bir dönem bir çok kamuspotu olan su israfı, gereksiz enerji tüketimine dikkat çeken duyarlılık unutulmuştu. Yok gibi yaşadığımız tehlikelerden biri haline gelmişti küresel ısınma. Belki alınan önlemlerle tehlikenin azaldığını düşünenler bile vardı. Fakat durum hiç sanıldığı gibi değil. 

 

Küresel ısınma tehlikesi yavaş ama emin adımlarla insanlığa doğru ilerliyor. Görüntülerin bu derece etkileyici olmasının aç bir canlının çaresizliğini göstermesinin yanı sıra küresel ısınmanın belki de ilk katliamı olması. Ve bu tehlikenin en sonunda insanlığı açlıkla yok etme tehlikesi. 

 

Doğa sonsuz güzellikler sunuyor tüm canlılara. En lüks binalarda güzel bir doğal ortamda aldığınız oksijeni, huzuru almanız mümkün değil. Yediği, içtiği, barındığı hatta nefes aldığı doğaya insanın nankörlüğü ise inanılmaz boyutta. Kesilen ağaçlar, bir kıyafete süs için canlı canlı derisi yüzülen hayvanlar, yakılan ormanlar vs vs.. Doğa tüm güzelliklerini sunduğu insanoğlunun ihanetinin bedelini ödüyor fakat asıl bedel ödeyen tüm canlılar insan da dahil. İnsan doğaya rağmen ve karşı yaşabileceğini düşüncesinin ne denli saçma olduğunu fark etme zamanı geldide geçiyor bile. Fabrikalar, lüks yapılar, en akıllı elektronik aletler insanlara ve canlılara doğanın sunduklarını sunmaya yardımcı olmayacak. Doğayı korumayı ön planda tutmadığı sürece açlıktan ölmek üzere olan sadece o kutup ayısı olmayacak.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir belediyeleri önceki gün yoğun olarak yağa kardan sonra bölgedeki ana cadde, hastane, okul, kamu kurumları başta olmak üz...

Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda gazeteye sarılı halede bulunan kesik kolun kayıp olan Didem Uslu’ya ait olduğu tespit ed...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Kurt son olarak, 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ...

Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca'yı ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı.

Emekli ev kadını Aygün Özgür, arkadaşlarının tavsiyeleri üzerine 31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde &Cc...

Eskişehir Web Tasarım