KUTLUYORUZ AMA NEYİ KUTLUYORUZ?

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Cadılar Bayramı ilk kez İngiltere’de ortaya çıktı. 1 Kasım tarihinde yaz mevsimininin bitişi ve kışın başlangıçı kabul ediliyor yani yeni sezon başlangıcı kabul ediliyor. Bir nevi nevruz gibi. Ve günde ölülerin evleri ziyaret ettiğine inanıyor. Ölüleri evden uzak tutmak için dağlarda tepelerde ateş yakışıyor ve garip maskeler takılıyor. Günümüzde insanlara farklı maskelerle, kıyafetlerle Cadılar Bayramını kutluyorlar. Kara Cuma ise Şükran Günü’nün ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır.

 

Her toplumun kendine has özel günleri bayramları var. Son zamanlarda Cadılar Bayramı, Kara Cuma için etkinler düzenleniyor Türkiye’de de. Fakat eğreti duruyor. Sadece eğelence amaçlı cadılar bayramı kostümü giyen insanlar var fakat bunu cadılar bayramı yerine başka bir gün bir parti şeklinde düzenlenmesi mümkün. Yani size ait olmayan bir kültüre entegre olmaya çalışırken kendi kültürüne de dahil olamıyor insanlar. Kara Cuma günümüzde gitgide alım gücü azalan insanlar için birçok indirimi yakalama fırsatı oldu. Tabii Cuma kutsal gündür bizim için ne karası diyenler de olmadı değil. Yılbaşı geçtiğimiz yıl yılbaşı kutlamalarında insanları öldürdüler. Yeni yılı kutlamalarla karşılamayla bir başka kültürün bayramı kutlama arasında çok fark var. 

 

Dünya’da baskın bir kültür, refah seviyeleri yüksek, dillerini bile ilkokulda hatta okul öncesinde öğretmeye çalışıyoruz böyle bir gerçek var. Bir iki gün insanlar kutlama yapıyor diye kendi kültüründen uzaklaştığı düşünülemez. İsterse yabancı kültürlerin her günün kutlasın isterse yabancı kültürlerden geldiği için hiçbir özel günü kutlamasın herkesin herkese saygı duyma zorunluluğu var. Herkesin ayrı fikri, tavrı tarzı olabilir elbet ama ne olursa olsun saygı ortak olmalı. Birde kutlanılan nedir neden kutlanılıyor bunu artık her bilginin parmaklarımızın ucunda olduğu bir çağda araştırıp mantığını anlamaya çalışmak bilincin gelişmesi için önemli. 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal, stadın isim hakkı ile ilgili açıklamalar yaptı.

24 Şubat Cumartesi günü Eskişehir Deklarasyonu imzacıları tarafından düzenlenecek olan ‘Kömürlü Termik Santrali İs...

İki maçtır ligde kaybetmeyen Eskişehirspor seriye üçe çıkardı. Deplasmanda lider Ümraniyespor ile karşılaşan kırmızı si...

Eskişehirspor zorlu Ümraniyespor deplasmanında 3 puanla döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mustaf...

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, sanatçı Abdullah İpek’i makamında kabul etti.

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım