FARKINDALIK PSİKOLOJİSİ

Kubilay MERCAN Kubilay MERCAN
Psikolojik Herşey

     Sürekli olarak depresif bir ruh hali içinde olmak bizim suçumuz değildir. Kendimizi kötü hissetmeye başladıktan sonra daha ne olup bittiğini anlamadan bataklığın içine doğru sürükleniriz. Ne kadar çabalarsak çabalayalım, buradan kurtulmamız mümkün değildir. Hatta ne kadar çok çabalarsak, çamura o kadar çok gömülürüz. Her şeyden önce, kötü hissettiğimiz için ve özellikle de düşündükçe daha da kötü hissettiğimiz için kendimizi suçlayabiliriz. Bu zihinsel mekanizmaların gerçek iç yüzünü görmek için, duygunun ne olduğunu ve bizim ona nasıl tepki verdiğimizi keşfetmemiz gerekir. Bu keşif bize çabalarımızın nasıl olup da bizi bir girdabın içine sürüklediğini ve kendimizi suçlamanın ne kadar haksız bir davranış olduğunu bize net bir şekilde gösterecektir.

      Daha da önemlisi, bizi çıkmaza sokan şeyin belirli bir ruh hali olduğunu anlamak, duyguların üstesinden gelmemiz için bize farklı bir kapı açacaktır: Bu da kökten bir değişim yaratıp dümenimizi farklı bir zihinsel moda kırmamızla mümkün olabilir. Bunu sağlamanın en iyi yolu ise, depresyonla olan ilişkimizi dönüştürmek ve kendimizi onun pençesinden kurtarmak için önümüze çıkan fırsatları kullanmayı tekrar tekrar denemektir. Kendi negatif duygularımıza negatif bir tepkiyle yani kaçma/kaçınma tepkisi ile yanıt verdiğimizde bataklığın içine iyice gömülürüz. O nedenle kalıcı mutsuzluk bataklığına nasıl saplandığımızı görmemiz açısından “kaçınmanın” ne olduğunu anlamamız çok önemlidir. Başımız derde girer çünkü şu anda hissettiğimiz mutsuzluk, geçmişten kalan o eski ve zararlı düşünce kalıplarını tetiklemeye başlamıştır.

     Mutsuzluğa karşı negatif tepki geliştirebiliyor olmamızın çocukluk ya da ergenlik çağlarındaki yaşamsal deneyimlerden kaynaklanabildiğini söylemek mümkün. Mesela, yaşadığımızın basit bir üzüntü değil, yeniden devreye giren yetersizlik veya eksiklik duygularının güçlü bir şekilde etkilediği bir deneyimdir. Yeniden canlandırılan bu düşünce kalıplarını en tahripkar hale getiren şey ise bizim çoğu zaman bunların anılar olduğunu hiçbir şekilde fark etmememiz ve bu yeterince iyi olmadığımız duygusunu geçmişten gelen düşünce bir düşünce kalıbının yarattığını bilmeden, şimdi hissediyor olmamız. Düşünce kalıplarınızın farkında vararak duygusal tepkilerinizi yönetebilir ve mutsuzluk girdabının içinde sıkışıp kalmayabiliriz.

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Anadolu Üniversitesin Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, başarılı olamadıkları derslerden 3 ders sınavına girdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü e...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 6 işçi yedikleri tavuktan zehirlendi.

Tepebaşı Belediyesi TEBEV, toplumsal desteğin güçlü ve sıcak eli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara uzanmaya devam ediyor....

Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı.

Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, Çağdaş Yaşamı De...

Eskişehir Web Tasarım