DEJENERASYON

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

 

Haber izlemeye, okumaya tövbe eden insanlar var hak veriyorum. Teknolojiden özellikle akıllı olduğu iddia edilenlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışan insanlar var hak veriyorum. Şehirden uzaklaşıp doğayla iç içe bir yaşam sürmeye karar veren insanlar da var hak veriyorum. 

 

Geçtiğimiz hafta 10 yaşında oğlunu bıçaklayacak öldüren “baba” haberi kaç kişinin psikolojisini allak bullak etti kim bilir fakat onlardan biri olduğumu söyleyebilirim. Ağlayan bir çocuk gördüğünde içi sızlayan insanlar olarak bu hasta insanları anlamamız elbet mümkün değil. Ama bu olaydan analizler yapmak da o kadar zor değil. Önceden ölümle tehdit edildiğinde gerekli önlemler alınsaydı belki o çocuk yaşıyor olacak cani “babası” cezasını çekiyor olacaktı. Savunmasız bir canı canin eline teslim etmek birkaç saatliğine bile çok büyük yanlış. Sonuçları ise oldukça ağır.

 

 

Haber okumamak da çözüm değil bunlar oluyor olan şeyler yer alıyor fakat asıl soru neden bunca çarpık olay yaşanıyor? Dejenere olmanın, caniliğin ülkesi, sınırı da yok. Herkesin elinde her bilgiye saniyelerle erişebileceği telefonlar var. Bununla ölen akrabalarıyla selfie çeken insan da var. Veya bir statü göstergesi olarak telefon taşıyan da var. Amaç ve araçlar konusunda her yerde kafası karışık insan kusuyor dünya.

 

Şehirden uzaklaşıp doğayla yaşama fikri ütopik gelse de huzur verici geliyor çoğu insana. Maruz kaldığımız bunca olumsuzluktan doğaya sığınıyor insan. Kendi yaptığı taştan duvarlarını yıkmayı hayal ediyor. Bu demek değil ki ilk çağ insanları gibi yaşanılsın. Fakat doğadan koptukça insan kendi doğasından da uzaklaşıyor. Kendi doğasında bulunan sevgi, vicdan, merhamet vs bunlardan uzaklaşıyor. Milyonlarca örneği var. Amaç beton duvarlar arasında yaşayan, elindeki lüks eşyalarla kendini değerli sanan,  duyarsız, olan bitene görmezden gelen insan olmak olmamalı.

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir belediyeleri önceki gün yoğun olarak yağa kardan sonra bölgedeki ana cadde, hastane, okul, kamu kurumları başta olmak üz...

Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda gazeteye sarılı halede bulunan kesik kolun kayıp olan Didem Uslu’ya ait olduğu tespit ed...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Kurt son olarak, 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ...

Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca'yı ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı.

Emekli ev kadını Aygün Özgür, arkadaşlarının tavsiyeleri üzerine 31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde &Cc...

Eskişehir Web Tasarım