DEJENERASYON

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

 

Haber izlemeye, okumaya tövbe eden insanlar var hak veriyorum. Teknolojiden özellikle akıllı olduğu iddia edilenlerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışan insanlar var hak veriyorum. Şehirden uzaklaşıp doğayla iç içe bir yaşam sürmeye karar veren insanlar da var hak veriyorum. 

 

Geçtiğimiz hafta 10 yaşında oğlunu bıçaklayacak öldüren “baba” haberi kaç kişinin psikolojisini allak bullak etti kim bilir fakat onlardan biri olduğumu söyleyebilirim. Ağlayan bir çocuk gördüğünde içi sızlayan insanlar olarak bu hasta insanları anlamamız elbet mümkün değil. Ama bu olaydan analizler yapmak da o kadar zor değil. Önceden ölümle tehdit edildiğinde gerekli önlemler alınsaydı belki o çocuk yaşıyor olacak cani “babası” cezasını çekiyor olacaktı. Savunmasız bir canı canin eline teslim etmek birkaç saatliğine bile çok büyük yanlış. Sonuçları ise oldukça ağır.

 

 

Haber okumamak da çözüm değil bunlar oluyor olan şeyler yer alıyor fakat asıl soru neden bunca çarpık olay yaşanıyor? Dejenere olmanın, caniliğin ülkesi, sınırı da yok. Herkesin elinde her bilgiye saniyelerle erişebileceği telefonlar var. Bununla ölen akrabalarıyla selfie çeken insan da var. Veya bir statü göstergesi olarak telefon taşıyan da var. Amaç ve araçlar konusunda her yerde kafası karışık insan kusuyor dünya.

 

Şehirden uzaklaşıp doğayla yaşama fikri ütopik gelse de huzur verici geliyor çoğu insana. Maruz kaldığımız bunca olumsuzluktan doğaya sığınıyor insan. Kendi yaptığı taştan duvarlarını yıkmayı hayal ediyor. Bu demek değil ki ilk çağ insanları gibi yaşanılsın. Fakat doğadan koptukça insan kendi doğasından da uzaklaşıyor. Kendi doğasında bulunan sevgi, vicdan, merhamet vs bunlardan uzaklaşıyor. Milyonlarca örneği var. Amaç beton duvarlar arasında yaşayan, elindeki lüks eşyalarla kendini değerli sanan,  duyarsız, olan bitene görmezden gelen insan olmak olmamalı.

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal, stadın isim hakkı ile ilgili açıklamalar yaptı.

24 Şubat Cumartesi günü Eskişehir Deklarasyonu imzacıları tarafından düzenlenecek olan ‘Kömürlü Termik Santrali İs...

İki maçtır ligde kaybetmeyen Eskişehirspor seriye üçe çıkardı. Deplasmanda lider Ümraniyespor ile karşılaşan kırmızı si...

Eskişehirspor zorlu Ümraniyespor deplasmanında 3 puanla döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mustaf...

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, sanatçı Abdullah İpek’i makamında kabul etti.

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım