NİCE 50 YILLAR MİLLİ İRADE

Şehabettin TOSUNER Şehabettin TOSUNER
Sanat

   1960’lı yıllarda Türkiye ikinciliği, üçüncülüğü olan ülkemizin tanınmış atletlerindendim. Askerliğim de Ordu Spor Kampı’nda geçti.Bu nedenle atletizim sayesinde, sonra da mesleğim gereği ülkemizin elli şehir ve pek çok kasabasını görme imkanım oldu. Yarıştığım şehirlerde, ertesi gün, orada yayınlanan gazeteleri alıp yarış hakkında yazılanları, adımızı, fotoğraflarımızı görmek için alıyorduk. O yıllar bir şey dikkatimi çekmişti. İstanbul,Ankara’nın dışındaki şehirlerimizin hepsinde sadece bir , Adana, Trabzon gibi birkaç şehrimizde de iki gazete yayınlanıyordu. Eskişehir’de ise beş gazete vardı. İkinci konu, diğer şehirlerin gazeteleri ya iki sayfa ya da dört sayfaydı. Eskişehir’de ise altı ya da sekiz sayfaydı. Diğer şehirlerin gazetelerinde içerik yoktu. Yani şehirlerini yaratan, yönlendiren taraftan çok günlük haberlerle çıkıyorlardı. Ben okulların duvar gazetelerine benzetiyordum. Köşe yazarları da arada bir yazan öğretmenler ya da resmi daire memurlarıydı.

     Eskişehir’de ise yaygın dediğimiz ulusal basındaki başlıklarla hazırlanmış, her sayfasında en az bir köşe yazarı ve uzmanlaşırmış bir konu yazılıyordu. Büyük gazeteciler vardı. Hatta ofset baskıya ilk geçen de Eskişehir gazeteleri olduğunu sanıyorum.

    Sanat yazarlığını Almanya’da bulunduğum yıllarda, gazetelerde görerek, bir şehrin sanatında olmazsa olmazı olduğuna inanarak 1975 yılında Abdülkadir Gürol’un Eskişehir gazetesinde başladım. O yıllar Eskişehir’deki edebiyat iki yerde idi. Biri sekiz on şiirini ezberlemiş Kör kamil’de çevresine okuyanlardı. Biri de Milli İrade gazetesinde buluşan, kitapları olan, her gün yeni şiirler yazan ciddi edebiyatçılardı.

    Tabi ki gözüm hep Milli İrade gazetesinin yazıhanesinde buluşan edebiyatçılardı. Anadolu’da Sanat dergisini yayınlıyordum üç sayı çıkarmıştık. Kağıt karaborsada olduğu için çıkaramaz durumuna gelmiştik. Beni Milli İrade gazetesinin sahibi Ethem Karaca’ya yönelttiler. Rahmetli Ethem Karaca telefonla birisiyle konuştu: “Çocukların edebiyat dergisini yapacağım” dediğini duydum. Bize daha ucuz ve zamanında dergimizi basmaya başladı. Bu iyiliğe Milli İrade’ye geçtim.

    Ethem Karaca şehrin edebiyatçılarına büyük önem veriyordu ve sahip çıkıyordu. Onun yazıhanesinde ünlü yazar, araştırmacı, şair Vehbi Cem Aşkun, İsmail Ali Sarar, “Yollarımız tozlu topraktı ama eşekler insanı çiğnemezdi” diye taşlama yazan Muharrem Barut gibi  yazarları görürdük, konuşurduk…

     Milli İrade gazetemiz 50.yılını kutluyor. Gazetenin bu elli yılını gördüm, yaşadım. Eskişehir’in sanat sorunlarını anlattığım, sanatçılarını, etkinliklerini tanıttığım en güzel sanat yazılarımı yazdım. Nice elli yıllar yaşayacak. Güzel günler, yıllar diliyorum.

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Mihalıççık, Alpu ve Sarıcakaya ilçelerindeki ormanlık alanlar...

DİSK Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, 1 Mayıs ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Büyükşehir Belediyesi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda Sazova Bilim Kültür Sanat Parkı ve Müzeler ...

Avukatlık mesleğinde 60. 50. ve 40. yılını dolduran Eskişehir Barosu'nun kıdemli avukatlarına şükran plaketleri verildi.

Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesinin ev sahipliği yapacağı 16. Uluslararası Milenyumda İletişim Sempozyumu 25-28 Nisan g&uum...

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Barolar Birliği ve Eskişehir Barosu “Bir Önder Bir Deha Bir İnsan” fotoğraf s...

YAYINLARIMIZ
Tarih:
EKLERİMİZ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım