Eskişehir Milli İrade Gazetesi - Eskişehir Haberleri

TEKNOLOJİK HASTALIKLAR

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Günümüz dünyasında her gün yeni bir teknolojik yenilik ve uygulama hayatımızdaki yerini alıyor. Özellikle akıllı cep telefonları, tabletler, bilgisayarlar, giyilebilir teknolojik ürünler ve internet kavramı bizlerin hayatında çok önemli bir yere sahip oldu. Birçok işimizi internet ve saydığım ürünler ile kolay ve hızlı bir şekilde yapabiliyoruz. Diğer bir yandan, özellikle 15-35 yaş grubunda yer alan kişiler bahsettiğim ürün ve hizmetlere çok fazla odaklanarak yaşamaya başladı ve bu durum beraberinde teknolojinin olumsuz yanlarının daha fazla ve hızlı bir şekilde meydana çıkmasını sağladı. İleri derecede olan teknolojik bağımlılık maalesef birçok hastalığa neden olabiliyor ve ciddi rahatsızlıkların belirtilerini arttırabiliyor. Bu hafta yazımda, başlıktan da anlaşılacağı gibi çağımızın yeni ve teknolojik hastalıklarından bahsetmeye çalışacağım.

NOMOFOBİ (“NO” – “MO”bile – “PHOBIA” – NOMOPHOBIA)

Kısaca Nomofobi rahatsızlığı bir kişinin cep telefonu olmadığında yaşamış olduğu korku, heyecan ve yüksek endişe hali olarak tanımlanabilir. Bahsedilen kişiler, cep telefonlarının sürekli yanında olmasını ister ve onlardan kesinlikle ayrı kalmazlar. İngiltere’de yapılan bilimsel bir araştırmada, katılımcıların yüzde 66’sı, cep telefonlarını kaybetme düşüncesinin kendilerini ciddi derecede rahatsız ettiğini belirtmişler. Bu oran nomofobinin ne kadar ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olduğunu gözler önüne seriyor. Nomofobi belirtileri arasında kişinin cep telefonunu sürekli kontrol etmesi, cep telefonunun sürekli başucunda veya yanında bulunması, cep telefonunun şarjının bitmesi ve sinyal çekmemesi durumunda yaşadığı panik ve heyecan hali gösterilebilir. Bu belirtilerin artması kişide başta psikolojik rahatsızlıklar olmak üzere birçok hastalığa yol açabilir.

NETLESSFOBİ (NETLESS PHOBIA)

Netlessfobi de nomofobi gibi günümüzün son teknolojiye sahip hastalıklardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Adından da anlaşılacağı gibi Netlessfobi, bir kişinin internet bağlantısı olmaması durumunda yaşadığı yüksek heyecan ve korku hali şeklinde tanımlanabilir. Özetle, netlessfobi için ileri derecede internet bağımlılığı da denilebilir. Kişinin internet bağlantısının olmadığı anlarda kendisini yalnız hissetmesi, o anlarda yaşanan birçok olay ve kavramı kaçırmış ve eksik kalmış hissi, ileri derecede stres, sinir ve heyecan hali (İnternet Siniri), sanal dünyayı gerçek dünyanın yerine koyma gibi durumlar netlessfobinin önemli belirtileri olarak sayılabilir.

FOMO (FEAR OF MISSING OUT)

Netlessfobi ve nomofobinin benzeri belirtilerine ve özelliklerine sahip dikkate alınması gereken bir rahatsızlıktır. FOMO, bir kişinin akıllı telefon, tablet veya bilgisayarı ile internet ve sosyal medya gelişmelerini sürekli ve anında takip etme durumu olarak bilinir. Bu tür kişilerde sosyal medyada yapılan paylaşımların beğeni ve yorum sayısı çok büyük önem taşır. Bu kaygıya sahip kişilerde endişe, heyecan, sinir ve moral bozukluğu gözükebilir. Bu belirtilerin ilerlemesi durumunda ciddi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

EGO SÖRFÜ

                   Ego sörfü bir kişinin belirli zaman aralıklarıyla sürekli ve düzenli bir biçimde kendi adını internette aratması ve kendi adıyla ilgili olan tüm gelişmeleri sürekli incelemesidir.

TEKNOLOJİK HASTALIKLARIN TEDAVİSİ

Teknolojik hastalıkların tedavisinde ilk aşama olarak, internet, telefon ve bilgisayarların hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu fakat gerçek hayat ve ilişkilerin yerini hiçbir zaman tutamayacağının kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ayrıca, belirleyeceğiniz gün ve zamanlarda cep telefonu, bilgisayar ve interneti sınırlı kullanmak, kendinizi farklı aktivitelere yönlendirmek başka bir deyişle “DİJİTAL DETOKS” yapmak çok yararlı olabilir. Fakat yazımda bu hastalıklar için anlattığım belirtiler çok şiddetli ve rahatsız edici bir durumda ise ve bu belirtilere eşlik eden başka sorunlar varsa mutlaka doktorunuza ve psikoloğunuza danışmanızı tavsiye ederim.

EN SON EKLENEN HABERLER

Balıkesir'in Bandırma ilçesinde evinde ölü bulunan Liman Başkanı Bahadır Ay'ın cenazesi Eskişehir'e getirildi.

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, Teşkilat Başkanı Adem Kara, Siyasi ve Hukuki İşler Başkanı Orhan Durmuş, Tanıtım ve Medya Başkanı Hasan Bur...

Eskişehir İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Deniz Kılıç,17 Ağustos depremi sonucunda kullanılamaz hale gelen yüzde 25’lik yapıl...

Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar ve ülkemiz ekonomisine etkileri hakkında değerlendirme...

Hidroana, 06- 12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen yarışta zorlu teknik kontrolleri geçerek piste çıkmaya hak kazandı. Hidro...

Alpu’da kurulması planlanan kömürlü termik santralin bugün yapılması gereken ihalesi dün dördüncü kez er...

Eskişehir Web Tasarım