KATLİAM

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Bazı durumlarda fikir sahibi bir duygu sahibi olmak için alim, yüksek öğrenim sahibi, sanatçı, bilim insanı olmaya gerek yok sadece insan olabilmek yeterli. Ki erdemli bir insan olabilmek çoğu zaman saydıklarımdan daha zor olabiliyor ve o sayılanlara sahip olan herkes eğitimler vs insan olmanın erdemini öğretemiyor bazen. Bir canlı uyuşturucu iğne iki kez yapılıp kalp krizi geçiriyorsa, hayvanlar öldürülüp çöp poşetleri gibi bir kenara atılıyorsa O’nun yarattığı cana saygı var demek mümkün mü? O belediye bu belediye vs değil durum bu caniliğin bir canlılığa reva görülmesi. 

Bunları göre göre hayata insanlara umutla bakmak zor. Evet bazı hayvanlar insanlara zarar verebilir ve insanların bulunduğu ortamdan uzaklaştırılması gerekebilir. Bu noktada barınaklar giriyor devreye fakat barınakta aç kalan hayvanların birbirini yediği bir yerde yaşıyoruz. Elbette düzgün barınaklar vardır ama azap kampına dönenler o kadar fazla ki. Çözüm mü? Bu ülkede işini yapmak isteyen o kadar çok fen bilimleri mezunu var ki. Neden barınaklarda biyologlar çalışmasın? Neden hayvan sevgisi taşıyan insanlar buralarda görevlendirilmesin?

Eyüp Belediyesinin yaptığı iddia edilen katlima nedeniyle 29 Ekim’de hayvan severler belediye önündeydi. İşin birde emir komuta zinciri var. Eğer iddialar doğruysa belediye emriyle katliam yapıldıysa ve siz belediye çalışanı olsanız ne yapardınız? Hayat koşulları çok zorlaşıyor dolar, euro, altın alıp başını gidiyor evinizi geçindirmek zorundasınız, belediyede bir işiniz var ve birgün emir geliyor hayvanları toplayın ve öldürün.. Aileniz geçiminiz ve masum hiçbir şeyden haberi olmayan canlar. Seçim yapmak çoğu insan için zor. Günde onlarca köpeği öldüren bir insanın psikolojisi nasıl etkilenir peki? 

Her şeyden öte bir insan olarak acı çeken her canın, o katledilen her masumun acısını hissetmek oldukça ağır. Bu her hayvan sever, her “Yaratılanı severiz Yaradandan ötürü” diye düşünen insanın, her vicdan sahibi insanın hissettiği bir duygu. Bir gün doğasıyla barışmış, sokakta insanların gözlerine bile bakmaktan korkan hayvanlarla değil mutlu hayvanlarla yaşama, birbirine ülkesine saygılı, mutlu insanlar olmamız umudu ve temennisiyle..

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir belediyeleri önceki gün yoğun olarak yağa kardan sonra bölgedeki ana cadde, hastane, okul, kamu kurumları başta olmak üz...

Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda gazeteye sarılı halede bulunan kesik kolun kayıp olan Didem Uslu’ya ait olduğu tespit ed...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Kurt son olarak, 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ...

Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca'yı ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı.

Emekli ev kadını Aygün Özgür, arkadaşlarının tavsiyeleri üzerine 31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde &Cc...

Eskişehir Web Tasarım