YAPAY ZEKÂ – ARTIFICIAL INTELLIGENCE

Yiğit MUMCU Yiğit MUMCU
Teknoloji ve Markalar

Günümüzde tüm dünyada üzerine en çok konuşulan konulardan birisi Yapay Zekâ… Birçok uzman ve bilim insanının bile şu an için hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığı bir kavram olan yapay zekânın hayatımızdaki yeri ve rolü gün geçtikçe artıyor. Bu haftaki yazımda son zamanların popüler konularından birisi olan yapay zekâyı gelin beraber inceleyelim.

YAPAY ZEKÂ NEDİR?

Kısaca yapay zeka kavramı, bir bilgisayarın veya makinenin spesifik ve yaratıcı davranışlar sergileyip gerçek bir insan gibi tepkiler vermesidir. Başka bir deyişle yapay zekâ, bir robotun veya bilgisayarın çeşitli aktiviteleri insanlara benzer şekilde yerine getirmesidir. Yapay zekâ üzerine yapılan çalışmaların temeli tanımlardan da anlaşılacağı gibi insan davranışları, insanın düşünme sistemi ve bu düşünme sistemlerini geliştirme üzerinedir. Özetle, insan zekâsının bir bilgisayara yüklenmesi yapay zekâyı oluşturmaktadır diyebiliriz. Günümüzde yapay zekânın başlıca kullanım alanları olarak cep telefonları ve tabletlerimizdeki sanal asistanlar (Siri, Bixby, Cortana, Now vb.), akıllı ev ve güvenlik sistemleri, bilgisayar oyunları ve akıllı araba projeleri (Google, Tesla vb.) olarak gösterilebilir.

YAPAY ZEKÂNIN OLUMLU VE OLUMSUZ YÖNLERİ

Yazının başında da belirttiğim gibi, esasında birçok bilim insanı şu an için yapay zekâ üzerinde yeterli bilgiye sahip olmadığından dolayı bu konuda kesin kararlara ulaşamıyoruz. Fakat yüzeysel ve günümüz yaşantısına etkileri üzerine bazı olumlu ve olumsuz yönlerine kısaca değinebiliriz. Kısa bir şekilde yapay zekânın ilk olarak olumlu yönlerine değinecek olursak en başta her konu ve olayda hata yapma riskini en aza indirdiğini söyleyebiliriz. Buna ek olarak, birçok zor meslek ve riskli görevlerde yapay zekâya sahip robotların ve makinelerin çalışması insanları daha rahatlatmış ve kolaylık sağlamıştır. Ayrıca hayatımızda yer alan birçok üründe özellik (Sanal Asistanlar: Siri, Bixby, Cortana, Now vb.) olarak karşımıza çıkarak önemli kolaylıklar ve yararlar sunmuştur.

Diğer yandan, yapay zekânın bir hata anında bakım ve onarım maliyetlerinin şartlara göre değişeceği, ciddi anlamda maliyetli ve hata düzeltmesinin uzun süreli olabileceğinin unutulmaması gerekiyor. Ayrıca, şu andaki bilimsel çalışmalar, makinelerin önemli büyüklükte bir veriyi depolayıp işleyebildiğini ama insan beynindeki verimlilik ve etkinliğin olmadığını da gözler önüne seriyor.

Yapay zekâ kavramının günümüzde en fazla konuşulan olumsuz yönü ise etik ve ahlaki değer kavramları olarak ön plana çıkıyor. Tüm dünyada birçok uzman, bilim insanı ve şirket sahibi, yapay zekâya sahip robot ve makinelerin duygularının olmadığını, ilgi ve endişe duymadıklarını ve güven hissine sahip olmadıklarından dolayı bu kavram ve değerlerin insanoğlunu negatif etkileyeceğini hatta ilerleyen yıllarda büyük zararlar verebileceğini belirtiyor. Bu konudaki araştırma ve tartışmalar önümüzdeki yıllarda da sürmeye devam edecek gibi gözüküyor.

Yakın gelecekte yapay zekâya sahip insan benzeri robotların hayatımızda yer alacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Belki de izlediğimiz birçok film ileriki yıllarda gerçeğe dönüşebilir. Yazımı bulunduğumuz çağın önemli dehalarından biri olan ünlü fizikçi ve evrenbilimci Stephen Hawking’in yapay zekâ hakkındaki sözü ile bitirmek istiyorum.

“Yapay zekâ, insanlığın ya en büyük icadı ya da sonu olur…” Stephen Hawking

EN SON EKLENEN HABERLER

Vali Özdemir Çakacak, Gaziler Günü dolayısıyla Gazileri kabul etti. Vali Çakacak, “Bugün ‘19 Eylül...

Bu yıl 5’incisi düzenlenen ve aynı zamanda 2018 Uluslararası Engelsiz Bilişim Kongresi ile birleştirilen ödül töreni, Tü...

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir, kişisel verilerin kötü niyetli kişilerin eline geçebileceğini belirtere...

Eskişehir’de 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen etkinlik ile kutlandı. Eskişehir Vilayet Meydanı’nda düzenlenen et...

Eskişehir Ticaret Odası, Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Ticaret Borsası müşterek değerlendirme toplantısı gerçekleştirdi.

TÜLOMSAŞ, TCDD Taşımacılık ve ASELSAN teknik ekiplerinin yoğun çalışması sonucu ortaya çıkan yeni nesil Hibrit Lokomotif, Innotrans...

Eskişehir Web Tasarım