TOPLU TAŞIMADA YAŞLILARA YER VERMEK VEYA VERMEMEK

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Oxford Üniversitesi uzmanları toplu taşımada yaşlılara yer verilmesinin onların sağlığını olumsuz etkileyeceği açıklaması insanların tepkisini çekmekte. Uzmanlara göre oturmak yerine hareket etmeye teşvik edilen yaşlıların sağlığı için oldukça olumlu bir adım atılmış oluyor. Toplu taşımada yaşlılara yer verilmesinin onlar için çok yararlı bir egzersi olduğunu belirtiyorlar.

Eğri oturalım doğru konuşalım millet olarak hareket etmeyi çok sevmiyoruz. Spor yapma alışkanlıklarımız oldukça az. Fakat orta yaşta ve yaşlı insanların düzenli egzersizle 10 yaş gençleşebileceğini belirtiyor uzmanlar. Genç yaşta oturmayan düzenli egzersiz yapma alışkanlığını edinmek yaş ilerledikçe daha zor olmakta kuşkusuz. Bir yanda bu gerçekler var.

Diğer yanda ise büyüklerimize olan saygımız. Toplum olarak yaşlı biri gördüğümüzde yer yermek, halimize tavrımıza dikkat etmek kültürlerimizden biri. Yaşa, yaşanmışlığa saygıdan gelen kültürel yapılar bunlar. Bu erdemleri taşıyan gençler günümüzde gün geçtikçe azalmakta. Bu tip açıklamaların saygısızlığa prim vermesine izin vermemek gerekiyor. İlla yaşlı birini görünce toplu taşımada kafayı çevirmeye ayakta dursun diye düşünmeye gerek yok. Sorun oturmak isteyip istemediğini. Ayrıca o yaşlı kişi kendini ogün çok zinde, sağlıklı hatta olduğundan genç hissediyor olabilir. Gel otur demek psikolojik olarak da etkilenmesine neden olabilir. Teklifte bulunmakta fayda var elbet. Kabul etmiyorsa oturmayı kendini iyi hissediyordur demek ki zorla oturtmaya çalışmak bu noktada yanlış olacaktır. Ayrıca ayakta zor duran bir kişi gördüğünde uzmanlar yer vermeyin demiş diyerek kurulmakta hem saygısız hem de anlayışsız bir davranış olacaktır.

Uzmanların açıklamaları tabii ki önemli fakat kesin böyledir, böyle yapılmalıdır diyip onların açıklamalarına göre yaşamak akıllıca bir davranış değil elbet. Anlayışı, sevgiyi, saygıyı kaybetmeden doğru davranışların sergilenmesi önünde akıl dışında hiçbir engel yok elbet.

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal, stadın isim hakkı ile ilgili açıklamalar yaptı.

24 Şubat Cumartesi günü Eskişehir Deklarasyonu imzacıları tarafından düzenlenecek olan ‘Kömürlü Termik Santrali İs...

İki maçtır ligde kaybetmeyen Eskişehirspor seriye üçe çıkardı. Deplasmanda lider Ümraniyespor ile karşılaşan kırmızı si...

Eskişehirspor zorlu Ümraniyespor deplasmanında 3 puanla döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mustaf...

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, sanatçı Abdullah İpek’i makamında kabul etti.

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım