TOPLU TAŞIMADA YAŞLILARA YER VERMEK VEYA VERMEMEK

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Oxford Üniversitesi uzmanları toplu taşımada yaşlılara yer verilmesinin onların sağlığını olumsuz etkileyeceği açıklaması insanların tepkisini çekmekte. Uzmanlara göre oturmak yerine hareket etmeye teşvik edilen yaşlıların sağlığı için oldukça olumlu bir adım atılmış oluyor. Toplu taşımada yaşlılara yer verilmesinin onlar için çok yararlı bir egzersi olduğunu belirtiyorlar.

Eğri oturalım doğru konuşalım millet olarak hareket etmeyi çok sevmiyoruz. Spor yapma alışkanlıklarımız oldukça az. Fakat orta yaşta ve yaşlı insanların düzenli egzersizle 10 yaş gençleşebileceğini belirtiyor uzmanlar. Genç yaşta oturmayan düzenli egzersiz yapma alışkanlığını edinmek yaş ilerledikçe daha zor olmakta kuşkusuz. Bir yanda bu gerçekler var.

Diğer yanda ise büyüklerimize olan saygımız. Toplum olarak yaşlı biri gördüğümüzde yer yermek, halimize tavrımıza dikkat etmek kültürlerimizden biri. Yaşa, yaşanmışlığa saygıdan gelen kültürel yapılar bunlar. Bu erdemleri taşıyan gençler günümüzde gün geçtikçe azalmakta. Bu tip açıklamaların saygısızlığa prim vermesine izin vermemek gerekiyor. İlla yaşlı birini görünce toplu taşımada kafayı çevirmeye ayakta dursun diye düşünmeye gerek yok. Sorun oturmak isteyip istemediğini. Ayrıca o yaşlı kişi kendini ogün çok zinde, sağlıklı hatta olduğundan genç hissediyor olabilir. Gel otur demek psikolojik olarak da etkilenmesine neden olabilir. Teklifte bulunmakta fayda var elbet. Kabul etmiyorsa oturmayı kendini iyi hissediyordur demek ki zorla oturtmaya çalışmak bu noktada yanlış olacaktır. Ayrıca ayakta zor duran bir kişi gördüğünde uzmanlar yer vermeyin demiş diyerek kurulmakta hem saygısız hem de anlayışsız bir davranış olacaktır.

Uzmanların açıklamaları tabii ki önemli fakat kesin böyledir, böyle yapılmalıdır diyip onların açıklamalarına göre yaşamak akıllıca bir davranış değil elbet. Anlayışı, sevgiyi, saygıyı kaybetmeden doğru davranışların sergilenmesi önünde akıl dışında hiçbir engel yok elbet.

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir belediyeleri önceki gün yoğun olarak yağa kardan sonra bölgedeki ana cadde, hastane, okul, kamu kurumları başta olmak üz...

Edirne’nin Keşan ilçesinde ormanlık alanda gazeteye sarılı halede bulunan kesik kolun kayıp olan Didem Uslu’ya ait olduğu tespit ed...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Başkan Kurt son olarak, 6360 Sayılı Büyükşehir Kanunu ...

Adalet ve Kalkınma Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Burhan Sakallı İYİ Parti İl Başkanı Ramis Tunca'yı ziyaret etti.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı, öğrencilerle kartopu oynadı.

Emekli ev kadını Aygün Özgür, arkadaşlarının tavsiyeleri üzerine 31 Mart günü yapılacak olan yerel seçimlerde &Cc...

Eskişehir Web Tasarım