PSİKOLOJİK AÇIDAN ; TARİHİME DOKUNMA

Kubilay MERCAN Kubilay MERCAN
Psikolojik Herşey

     Değerli okurlarım. Bugün bahsedeceğim konu psikolojide içeren farklı bir konu olacak.

     Öncelikle yazılarıma göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı sizlere teşekkürlerimi sunuyorum. Bugün çok farklı bir konuya değinmek istiyorum. Bu konu aslında herkesin çok önem verdiği bir değer,miras…

     Yapılan açıklamada üniversite sınavında tarih dersinin etkisi azaltıldı ve sadece sözel bölümü öğrencilerine zorunlu yapıldı. Ne acıdır ki tarihi şanlı milletimizin ve bu coğrafyanın tüm insanlarının Türküyle, kürdüyle, lazıyla, çerkeziyle, muhaciriyle… birlikteliğini kuvvetlendiren tarihleri mecazen önemsenmemiş oldu. Tarih bölümüne aşık, tarihine aşık bu toprakların çocukları artık üniversitelerde bu bölümleri tercih edecekleri zaman bile bir kez daha düşüneceklerdir. Bu hata, kaliteli tarih öğretmeni azlığına ve tarihimizi araştıran kaliteli insanlar topluluğuna ulaşmamızda bizi tabi ki etkileyecektir.

     Tarihimizin psikolojisi her alanda görebiliriz. Örneğin bir milli maç oluyor. Milli maçta mehter marşı çalıyor. İnssanların kalp ve ruhlarında ki coşku tavan yapıyor. Öyle bir psikoloji hakim oluyor ki; tarihimizden aldığımız o güç ile her şeyin üstesinden gelebileceğimize sonsuz inancımız oluyor. Bu psikoloji bize her zaman güç katıyor. Bu gücü biz şanlı tarihimizden ve doğal olarak bu tarihi bize öğreten değerli öğretmenlerimizden alıyoruz. Halkımızın en temel güç kaynağı tarihimizi korumalıyız, gelecek nesillere tarihimizi en güzel şekilde aktarmalıyız ve aktarmak içinde çok iyi eğitmenlere sahip olmalıyız.

     Bir psikolog olarak tarih öğretmenlerimin her zaman arkasındayım. Tarih dersinin önemi bizim psikolojimiz ve gelecek nesillerin bu topraklar için oluşacak psikolojileri için de çok önemlidir. Sizlerde tarihimize sahip çıkarak, tarih öğretmenlerimize destek olun. Tarihimizin psikolojisi ve gelecek nesilleri tekrar tekrar vurgulayarak söylüyorum ; düşünün.

 

 

 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Anadolu Üniversitesin Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, başarılı olamadıkları derslerden 3 ders sınavına girdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü e...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 6 işçi yedikleri tavuktan zehirlendi.

Tepebaşı Belediyesi TEBEV, toplumsal desteğin güçlü ve sıcak eli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara uzanmaya devam ediyor....

Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı.

Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, Çağdaş Yaşamı De...

Eskişehir Web Tasarım