ÇEKİRDEK ÇİTLEYEN EŞEK

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Eskişehir tüm Türkiye’nin gündemindeydi konu ise Porsuk kenarına Büyükşehir Belediyesi tarafından konulan çekirdek çitleyen eşek heykeli. Açıkçası çok yerine, zekice düşünülmüş bir adım.

Porsuk çayı için der büyükler hergün ayrı renk akıyordu Porsuk diye. Sanayinin en çok zarar verdiği yerlerden biri Prosuk oldu muhtemelen Eskişehir’de. Bu zararın sonucu bir dönem Porsuk çayı bataklık halini aldı. Çamur halinde duran Porsuk yanından geçerken kokularıyla İstanbul’un Haliç’ine rakipti neredeyse. Günümüzde güzel havalardan kenarında oturup kitap okuyan, sevdiği insanlarla vakit geçiren insanlar belki o günlerde burnunu tutup geçiyordu yanından. Uzun çalışmalarla Porsuk kurtarıldı. Etrafında oturup zaman geçirilebilecek, görsel olarak her yanından geçenin fotoğraf çekmek isteyeceği bir alan haline geldi.

Bir fotoğraf var sosyal medyada görmüşsünüzdür muhtemelen. Canlıların arkalarında bıraktığı izlerin fotoğrafı var. Kuş ayak izleri , pati izleri bulunan fotoğrafta sıra insana geldiğinde ayak izi değil naylon poşetler, pet şişeler, yediği içtiği şeylerin çöpler var görselde. Porsuk kenarında da durum değişmedi aslında çevreye çok saygılı bir şekilde oradan ayrılırken arkasında çöp bırakmayan insanların elbette çoğunlukta fakat çekirdek dağları, yediği içtiği şeylerin çöpünü Porsuk’a atan toplamayan insan sayısı da az değil. Orada vakit geçiren, yanından geçen herkesin dikkatini çekmiştir. Belediye görevlileri temizliği sağlasa bile bu davranışın yanlışlığını tüm Türkiye’ye çekirdek çitleyen eşek heykeliyle duyurmuş oldu Eskişehir.

Millet olarak plajlarda, piknik yerlerinde çöp atma alışkanlığımız çok zayıf. Bunun nedeni anlamak da oldukça zor. Vatan sevgisi taşıyan, doğa sevgisi taşıyan hatta insan olma bilinci ve sorumluluğu taşıyan herkesin  doğaya saygılı olmasını beklemek çok da yanlış bir beklenti olmamalı. Eviniz dışındaki yaşam alanları eviniz değil mi? Hatta dünya yaşam alanınız değil mi? İki adım arayla bulunan çöp tenekelerine çöp atmak bu kadar zor, anlaşılma bir durum olmamalı.

Duruma zeki bir şekilde dikkat çeken Büyükşehir Belediyesinin çalışması bu durumla ilgili farkındalığı ve bilinci arttırması ve Porsuk kenarında oturan tek eşeğin heykel olan olması diliyorum bir Eskişehirli olarak.

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü ve Kızılay iş birliğiyle “Sanayiye Can Verenler Şimdi de Kan Veriyor” k...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, işçilerle bir araya gelmeye devam ediyor. Daha önce Selka Beton işçileri ile buluşan Başkan...

Tepebaşı Belediyesi vatandaşların daha temiz ve güvenilir bir çevrede yaşamlarını sürdürmeleri için gerekli önlemler...

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Kırım Türkleri Kültür Yardımlaşma ve Spor Kulübü Derneği&r...

Eskişehir Anadolu Üniversitesinde, 60’ıncı kuruluş yılı dolayısıyla bünyesindeki memur personeline özel resepsiyon düzenlend...

Üyelerine daha önce 1 milyon doların üzerinde destek sağlayan ve Eskişehir’in ihracatını arttırmak için çalışmaları...

Eskişehir Web Tasarım