STRESLİYİZ

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Sizi en çok strese sokan olay ne? Geçim sıkıntısı mı, hayallerinizdeki eşle tanışmamış olmak mı, çocuğunuzu için hissettiğiniz gelecek kaygısı mı, toplumsal baskı altında yaşamak mı veya eşinizle olan sorunlarınız mı? Türkiye’nin de içinde bulunduğu İngiltere, Danimarka, İspanya, Avusturya, İsrail, İsviçre ve Belçika için yapılan araştırmada Türkiye’de %73 oranında strese neden olan olay boşanma. Medeni olarak sürdürülemeyen çoğu ilişki aynı medeni olmayan tavırla sonlanabiliyor günümüzde. Evlenme oranının yanı sıra boşanma oranlarının da yüksekliği gözle görülür şekilde artsa bile bu zaorlu süreçleri stresiz atlatabilen yok denecek kadar az olmalı. Ayrıca kadın cnayetlerinin çoğu boşanma süreçlerinde gerçekleşiyor. Yani çoğu kadın yeni bir hayat kurmak için stresli olmuyor öldürülebileceği korkusu yaşıyor. Konuyla ilgili kurulan birkaç cümle bile stres arttıymaya yetiyor neredeyse. Boşanmayla ilgili en az stres yaşayan ülke ise %42 oranla İspanya olmuş. Onlar için yeni bir işe başvurmak ise %42 oranında bir strese neden olmakta.

Türkiye’de ikinci en çok strese sokan olay ise %67’lik oranıyla sigara bırakmak. Türkiye’de sigarayı kullanan 17 milyon kişinin olduğu belirtiliyor. Dünya çağında ölümlerin büyük bir kısmını etkileyen sigara bağımlılığı sağlık için oldukça büyük bir tehtid. İnsanlar çoğu zaman bu bağımlılığından ayrılmak istese de maalesef kolay kolay bu mümkün olmuyor. Çünkü nikotin kanda azaldığında tekrar içme isteği beraberinde geliyor.  Hal böyle olunca bırakmayı istemek ve bırakamamak strese neden olmakta. Ayrıca sigarayı bırakmakla çoğu insanın aldığı kilolar ek bir stres kaynağı olabiliyor fakat sigara kullanımına bağlı oluşabilecek kanser, kalp damar hastalıkları yanında bu tip sorunları stres kaynağı yapmamakta fayda var.

Bu çalışmada olmayan ama hepimizin yaşadığı ülkemizde stres kaynakları ise iş bulmak, azalan alım gücüne rağmen ekonomik dengeyi koruyabilmek, kadınlara saygı duymayan insanlar arasında yaşayabilmek, artık çocuk kaçırma, istismar olaylarına seyirci kalmak, sokak hayvanlarına eziyet edenlere yeterli yaptırımların uygulanmamasına şahit olmak.. eminim hereksin ekleyebileceği en az 10 stres etmeni daha vardır. Herşeye rağmen yapılabilecekleri stres hissini azaltarak yapmanın önemi çok büyük. Stres hastalıkları tetikleyen en önemli faktörlerden biri.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehirspor Kulüp Başkanı Halil Ünal, stadın isim hakkı ile ilgili açıklamalar yaptı.

24 Şubat Cumartesi günü Eskişehir Deklarasyonu imzacıları tarafından düzenlenecek olan ‘Kömürlü Termik Santrali İs...

İki maçtır ligde kaybetmeyen Eskişehirspor seriye üçe çıkardı. Deplasmanda lider Ümraniyespor ile karşılaşan kırmızı si...

Eskişehirspor zorlu Ümraniyespor deplasmanında 3 puanla döndü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Gençlik Kolları Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Başkanı Mustaf...

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, sanatçı Abdullah İpek’i makamında kabul etti.

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım