GAZETECİLER FEDERASYONU 20 YAŞINDA..

Avni GELENDOST Avni GELENDOST
Dostça

Türkiye Gazeteciler Federasyonu bu yıl kuruluşunun 20 yılını kutluyor.

Önümüzdeki günlerde Federasyonun çeşitli etkinliklerle ülke genelinde ve yurt dışında bulunan Federasyona bağlı Cemiyetlerle birlikte etkinlikler düzenlemesi bekleniyor.

1997 yılında güç koşullar içinde başlayan Federasyon yolculuğunda kuşkusuz en büyük paylardan biri Eskişehir Gazeteciler Cemiyetine aitti.

Geçmişte bugünün CHP İzmir milletvekili değerli meslektaşımız ve hemşerimiz Atila Sertel’in genel başkanlığının ardından, hali hazırda Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti başkanı Yılmaz Karaca Türkiye Gazeteciler Federasyonu genel başkanlığı görevini en iyi biçimde yaparak Eskişehir’in gururu olmaya devam ediyor.

Kendisini bir kez daha kutluyorum.

1997 yılında gerçekleşen Federasyon oluşumuna emeği olanlara selam ve sevgiler ile bu konuda emekleri tartışılmaz olan başta kurucu genel başkanımız İsmail Sivri ve ebediyete intikal edenleri rahmet ve saygıyla anıyorum.

Güç koşullar içinde kuruldu diyorum, gerçekten ülkeyi karış karış gezerek o günün şartlarında Federasyon oluşumu için onlarca kez bir araya gelerek bugünün en güçlü gazeteciler ordusuna sahip bir kurum haline getirenlerden mesleğim adına Allah razı olsun diyorum.

“Ülkemizin en geniş katılımlı basın meslek örgütlenmesi olarak tüm meslektaşlarımızı temsil etmenin, mesleki hak ve özgürlüklerimizi kararlılıkla savunmanın ve gazeteciliğin yaşadığı sorunların çözümüne yönelik yılmadan mücadele vermenin onurunu yaşıyoruz” diyor, Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yılmaz Karaca..

Haksızda değil hani..

20 yıl bu dile kolay..

Tüm zorluklara göğüs germenin yanı sıra Federasyon oluşumuna muhalefet edenleri düşünecek olur isek bugünde aynı kişilerin muhalefet olgularına karşın,Edirne’den,Kars’a..

Nevşehir’den, Hacı Bektaşi Veli’nin kentine dek güzel insanlardan oluşan gazeteciler ordusuna şapka çıkarmak gerekir.

Kıbrıs ve Türki Cumhuriyetleri başta olmak üzere Federasyona bağlı tüm Cemiyet başkanlarımıza yürek dolusu Selamlar.

Gazeteciler ordusu diyoruz,25 bin gazetecinin Federasyon’a üyeliği var dile kolay…

Küçümsenmeyecek derecede önemli bir rakam bu..

Üç beş kişinin bir araya gelerek birbirini yediği sivil toplum örgütlerine gazeteci olarak tanık olduğumuzdan Türkiye Gazeteciler Federasyonu bünyesindeki üyelerin kardeşçe ve barışcıl biçimde birlikte hareket ediyor olması da bizleri onurlandırmaktadır.

Ne güzel ve ne keyfi alınacak bir tablo..

Helal olsun..

Daha nice 20 yıllarda Türkiye Gazeteciler Federasyonunun ayakta kalacağına inananlardanım.

Yazımı noktalamadan önce Türkiye Gazeteciler Federasyon Genel Başkanı hemşerimiz güzel insan Yılmaz Karaca’nın 20 yıl ile görüşleri ile bitirelim..

 “Anadolu, Trakya, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde toplam 80 basın meslek örgütü üyesi bulunan ve yaklaşık 25 bin gazeteciyi temsil eden TGF, bu yapısıyla ülkemizin en büyük basın meslek örgütü olarak bilinmektedir. Böylesine anlamlı bir camianın içinde yer almak, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın sorunlarına çözüm aramak, gazeteciliğin geleceği için mücadele etmek, özellikle de yerel medyanın güçlenmesi için çalışmak bize büyük bir onur ve mutluluk veriyor. Sürekli gelişen, büyüyen ve adından olumlu anlamda söz ettiren TGF, “Biz birlikte Türkiye'yiz” misyonu ve vizyonuyla mücadelesine daha da kararlı adımlarla devam edecektir. Ülkemizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün, “Basın yayın özgürlüğünden doğacak sakıncaların ortadan kaldırılması yolu, yine doğrudan basın yayın özgürlüğüdür” sözünden hareketle, demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğünün sağlanması ve tam anlamıyla yerleşmesi adına içinde bulunduğumuz süreçte her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyaç duyduğumuz açıktır. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu adına kuruluş yıldönümümüzde bizi yalnız bırakmayanlara, bu süreçte rahmetle andığımız TGF Kurucu Genel Başkanımız İsmail Sivri başta olmak üzere federasyonumuzun diğer kurucu Cemiyet Başkanları ile emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyor, aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı rahmet ve minnetle anıyoruz”

Haydi, kalın sağlıcakla.

Her şey yüreğinize göre olsun..

EN SON EKLENEN HABERLER

Haziran ayının sonlarına yaklaşırken, birçok mağaza ürünlerinin fiyatlarında büyük oranda indirime gitti. İndirim ise berab...

Eskişehir’de Haziran ayı ortasında hizmete açılan yapay plaj özellikle hafta sonlarında yoğun ilgi görüyor.

İki Eylül Caddesi üzerinde park yasağı olmasına ve yaklaşık 3 metre aralıklar ile uyarı levhası bulunmasına rağmen hatalı parkların ön&...

Hamamyolu Caddesi üzerinde Odunpazarı Belediyesi tarafından açılan kafeler vatandaşlar tarafından beğeni ile karşılandı.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine bağlı olan Eskişehir Bakkal ve Bayiler Odası yönetim kurulu başkanı İsmail Hakkı Ördek, üyelerin...

Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete sunulan Hayvanat Bahçesi şehir turizmine verdiği katkının yanı sıra yaralanan, hastalanan ve...

Eskişehir Web Tasarım