KUL HAKLARI ÜZERİNE

Ali Osman ORUM Ali Osman ORUM
Tefekkür Aynası

Başlıca kul hakları olarak şunlar sıralayabiliriz: 1 — Müslüman kardeşinle karsılaşınca ona selâm vermek. 2 — Seni davet edince davetine icabet etmek. 3 — Aksırıp «elhamdülillâh» diyene «yerhamukellâh» diye karşılık vermek. 4 — Hastalanınca ziyaretine gitmek. 5 — Ölünce, cenazesinde bulunmak. 6 — Senin üzerine yemin ettiği zaman onu haklı çıkarmak. 7 — Senden nasihat isteyince ona nasihat vermek. 8 — Yokluğunda ona arka çıkmak. 9 — Kendin için ne dilersen onun için de ayni şeyi istemek.

10 — Kendi hesabına neden hoşlanmıyorsan onun için de hoşlanmamak."

Peygamber'imiz (S.A.S.) buyuruyor ki: "Su dört şey Müslümanların senin üzerindeki haklarındandır: 1 — İyi yolda olanları desteklemek. 2 — Günahkâr olanlar için afv dilemek. 3 — Doğru yoldan sırt çevirenleri Hakka çağırmak. 4 — Pişman olup tevbe edenleri sevmek."

Müslümanların karşılıklı haklarından biri de her Müslüman kendi hesabına ne diliyorsa bütün mü'minler için de ayni şeyi istemesi, kendi hesabına hoşlanmadığı şeyi mü'minler için de istememesidir.

Ibni Abbas «Mü'minler birbirlerine karşı merhametlidirler» (Fetih - 29) Mealindeki ayet hakkında der ki: «Mü'minlerin iyi yolda olanı kötü yolda olanı için; kötüsü de iyisi için duâ eder. Muhammed ümmeti içinde kötü olan, iyi yolda olanlara bakınca «Allah (C.C)'ım, şu kardeşime nasip ettiğin iyiliği daha da artır, o yoldan ayrılmamasını temin eyle ve bize de fayda sağlamasını nasip eyle» der. İyi yolda olan kötü yolda olanı görünce «Allah (C.C)'ım, buna hidayet ver, kendisine tevbe nasip eyle, hata ve kusurlarını da kendisine bağışla» der.

“Kim bir nefsi, kısas yahut yeryüzünde fesat çıkarma sebeplerinin biri olmaksızın öldürürse bütün insanları öldürmüş gibidir.” (Mâide Sûresi, 32)

“Mazlumun bedduasından sakınınız. Çünkü onun duasıyla Allah arasında perde yoktur.” (Buharî, Müslim)

“Ümmetimden müflis odur ki, kıyamet günü namaz ve zekâtla gelir. Ama bu arada sövdüğü şu kimse, dövdüğü bir başka kimse dahi gelir. Bunun üzerine kendisinin hasenatından şuna verilir, buna verilir. Üzerinde haklar bitmeden kendi hasenatı tükenirse, o zaman onların hatalarından alınır kendisine yüklenir. Daha sonra cehenneme atılır.” (Müslim)

Allah yolunda canını veren bir mümin bunun büyük mükâfatını görmekle birlikte, kullara olan borçlarından kurtulamıyor. Zira kul hakkının affını Cenâb-ı Hak kula bırakmış. Aynı şekilde, samimi tövbe eden bir müminin de geçmiş günahları affolunuyor, ama kul hakkı bu affa da girmiyor.

Meselâ, gıybet eden bir insan gıybet ettiği kimseden helâllik almadıkça bu günahın cezasından kendini kurtaramaz.

Peygamber'imiz 'S.A.S.) buyuruyor ki: "Mü'min, mü'mine karşı her parçasıyla birbirini ayakta tutan bir bina gibidir.» "Mü'minler karşılıklı sevgi ve birbirlerini kayırma bakımından bir ceset gibidirler. Azalarından biri rahatsız olunca bütün azaların ateşi yükselerek ve uykusuz kalarak rahatsız azanın acısını paylaşırlar."

Müslümanın müslümana karşı haklarından biri de, hiç bir müslümanı söz ve davranışla üzmemektir."

Nitekim Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki: "Müslüman eli ve dili ile müslümanlara zarar vermeyen kişidir."

Peygamber'imiz örnek davranış ve huyları tanıtan uzun bir hadisinin bir yerinde söyle buyurur: «— ...Eğer elinden geliyorsa» insanları kötülükten vazgeçirmeye çalış, bu hareket senin nefsin hesabına verdiğin bir sadakadır...»

Yine Peygamberimiz (S.A.S.) buyuruyor ki: «— Müslümanların en faziletlisi, eli ve dili ile Müslümanları incitmeyen kişidir.» Sahâbilerden biri «Yâ Rasûlallah, İslâm nedir?» diye sorar. Peygamber'imiz ona «Kalbini Allâh (C.C)'a teslim etmek, gerek elinle ve gerek dilinle müslümanları incitmemektir» diye cevap verir.

Peygamber'imiz {S.A.S) buyuruyor ki: «— Koğucu cennete giremez.»

«Sana başkasının koğuculuğunu yapan, başkasına da senin koğuculuğunu yapar. Başkasının haberini sana taşıyan kimse senin sırrını da başkasına götürür.»

Müslümanın müslüman üzerindeki haklarından biri de, ne kadar kızarsa kızsın, tanıdıkları ile üç günden çok küs kalmamasıdır.

Hz. Ayşe (R. Anha) buyurdu ki: "Allâh (C.C)'ın Rasulü kendisi için hiç bir zaman intikam almamıştır. Meğerki Allah (C.C)'ın hürmeti çiğnenmiş ola, o zaman Allah (C.C) için intikam alırdı."

Ibni Abbas buyurur ki; «İnsan uğradığı bir haksızlığı bağışlarsa. Allah (C.C) mutlak onun şanını yüceltir.» 

EN SON EKLENEN HABERLER

AK Parti İl Gençlik Kolları Danışma Meclisi gerçekleştirildi. Toplantıya AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, AK Parti Büy&uu...

Vali Özdemir Çakacak, Dünya İnsan Hakları Günü bir mesaj yayımladı.

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi (EOSB) Yönetim Kurulu Başkan Vekili, Boyplast Yönetim Kurulu Başkanı Metin Saraç; EOSB’y...

Pazarlarda aynı cins ürünlerin farklı fiyatlara satılması ile ilgili kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin haftalık pazar toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda yerel seçimlerde özellikle kırsal böl...

Odunpazarı Belediyesi tarafından 2017-2018 döneminde açılan Fotoğrafçılık Atölyesine katılan öğrenciler tarafından &ccedi...

Eskişehir Web Tasarım