BEBKA COVİD-19 İLE MÜCADELE CE DAYANIKLILIK PROGRAMI ÇAĞRISI YAYINLANDI

Faruk Tataş Faruk Tataş
EKONOMİK BAKIŞ

Ülkece mücadele ettiğimiz Koronavirüs salgınına karşı alınacak önlemlere yönelik BEBKA proje çağrısına çıkarak öncelik konularına yönelik projelere hibe desteği sağlayacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda bölgedeki kurum ve kuruluşlara yönelik mali ve teknik destek faaliyetleri yürüten Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA), Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın hastalık olarak ilan edilen ve ülkemiz için de ciddi tehdit oluşturan COVID-19 ile mücadeleye katkı sağlayacak ve salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik acil çözüm sunan projelerin desteklenmesi amacıyla proje çağrısına çıktı.

 

BEBKA, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının uygulama çerçevesini belirlediği korona virüsünün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması, halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmalarının desteklenmesi, salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilmesi amacıyla 15 milyon TL hibe verilecek olan COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı başvurularını başlattı.

 

Program ile kamu kurum ve kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, yerel yönetimler, birlik ve kooperatifler, sivil toplum kuruluşları, organize sanayi bölgeleri, sanayi siteleri, serbest bölge işleticileri, teknoloji geliştirme bölgeleri, teknoloji transfer ofisi şirketleri, endüstri bölgesi ve iş geliştirme merkezi yönetici şirketleri ve özel kesim kuruluşlarının projelerine destek verilecek.

 

Programın Öncelikleri

COVID-19 ile Mücadele ve Dayanıklılık Programı kapsamında aşağıdaki önceliklere uygun faaliyetlere destek sağlanacaktır:

Öncelik 1: Virüsün yayılımının önlenmesi ve kontrol altına alınması

Korona virüsünün neden olduğu salgın ile mücadelede hastalığın yayılmasının önlenmesi ve kontrol altına alınması kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda bu öncelik, başta yüksek risk grubunda olan yaşlılar; kalp, damar, bağışıklık sistemi bozuklukları, diyabet, kanser gibi rahatsızlıkları olanlar; engelliler ve bakıma muhtaç kişilere olmak üzere, uygulanan tedbirlerin etkinliğini arttırmak, devamlılığını sağlamak, bireylerin ruhsal ve bedensel sağlığının korunmasını esas alan doğru bilginin sağlıklı ve hızlı bir şekilde iletilmesini sağlayıcı, bilinçlendirici, farkındalık artırıcı ve yönlendirici faaliyetleri içeren projelerin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Öncelik 2: Halk sağlığı için acil hazırlık ve müdahale çalışmaları

COVID-19 salgınına yönelik acil ihtiyaç duyulan alanlarda önleyici, koruyucu, teşhis ve tedavi amaçlı yenilikçi yöntemlerin, ürün ve hizmetlerin üretilmesi, geliştirilmesi ve bunların uygulanmasına yönelik projelerin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Öncelik 3: Salgının ülke ve bölge ekonomisine negatif etkilerinin azaltılmasına yönelik yenilikçi uygulamalar geliştirilmesi

COVID-19 salgını nedeniyle mevcut durumda özellikle iktisadi faaliyetlerin yürütülmesinde yaşanan ve önümüzdeki dönemde daha da belirgin bir hale gelmesi muhtemel olan ekonomik problemlerin etkilerinin azaltılması, ortadan kaldırılması ve salgın sonrası ekonomik iyileşmenin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesine yönelik çözüm üreten yenilikçi uygulamaları içeren projelerin desteklenmesi amaçlanmaktadır

 

Program kapsamında toplam destek tutarı asgari 250.000 TL ve azami 2.000.000 TL olan projeler, kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için %100, kâr amacı güden kuruluşlar için %60’a varan oranda desteklenecek. Ar-Ge ve tasarım merkezine sahip olan şirketler ile teknoloji geliştirme bölgesinde (teknokent, teknopark) faaliyet gösteren şirketler %75 oranında  destekten faydalanabilecek. Program kapsamında projelerin uygulama süresi ise en az 1 (bir) ay, en fazla 3 (üç) ay olarak belirlendi.

 

Programa başvurmayı planlayan başvuru sahiplerinin, 30 Nisan 2020 tarihi saat 18:00’a kadar başvurularını https://kaysuygulama.sanayi.gov.tr/  üzerinden tamamlamaları gerekiyor.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu üyeleri tarafından İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik tartışmalara karşı kadın zinciri oluşturul...

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Vakfı’nın Olağan Genel Kurul Toplantısı yarın başlıyor. Zonguldak Gazeteciler Cemiyeti ev sahipliği...

DEVA Partisi’nin Odunpazarı ve Tepebaşı ilçe başkanları belli oldu.

Serinlemek için Porsuk Çayı'na girdiği iddia edilen bir şahıs boğularak hayatını kaybetti.

Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, DİSK’e bağlı Genel – İş tarafından düzenlenen ve belediyede örgütlü diğer...

Polis ekiplerince düzenlenen uyuşturucu operasyonunda 11 şüpheli yakalandı.

Eskişehir Web Tasarım