SOSYAL GİRİŞİMCİLİK NEDİR?

Faruk Tataş Faruk Tataş
EKONOMİK BAKIŞ

Girişimcilik sadece kar amacı gütmek amacıyla kuran işletme sahiplerinin faaliyetleri demek değildir. Aynı zamanda toplumsal fayda sağlayacak faaliyetlerde bulunmak ve sorunlara çözüm yolları oluşturmakta girişimciliktir. Biz buna sosyal girişimcilik diyoruz.

Sosyal Girişimcilik

Sosyal girişimcilik, girişimcilik yaklaşımlarının öncelikli toplumsal sorunlara uyarlanması ve böylece çevre, insan hakları, kalkınma gibi çeşitli toplumsal sorunların çözümüne yönelik yaratıcı ve sistematik çözümler geliştirilmesini kapsar.

Sosyal girişimci, toplumun karmaşık sorunlarına çözümler üreten kişidir. Çözüm üretirken de daima olaylara olumlu yaklaşır. Sosyal girişimci, yaşadığı toplumda ortaya çıkan toplumsal aksaklıkları fark ederek o güne kadar akla gelmeyen, fark edilmeyen ya da cesaret edilmeyen bir yaklaşımla sorunların üzerine giden; üretken, ısrarcı, duyarlı, gerçekçi tavırları ile fark oluşturan ve toplumun güvenini kazanan kişidir.

Sosyal girişimcinin görevi, toplumda yaşanan bir sorun olduğunda bunu fark ederek gerekli çözümleri üretmektir. Sosyal girişimci neyin yolunda gitmediğini bulur, toplumu yeni sıçramalara ikna eder ve sistemi değiştirerek sorunun ortadan kalkmasını sağlar.

Üretilen projelerle ve başarılı ekiplerle yürütülen faaliyetler somut fayda oluşturarak sorunun çözümüne odaklanmak demektir.

Sosyal girişimcilik projelerine örnekler ise toplumda dezavantajlı grupların sorunlarına çözüm üretmek, çevresel problemler ortadan kaldırmak, Sorunları eğitimlerle çözmek, Ulusal veya uluslararası projelerle farkındalık oluşturmak diyebiliriz. Bireysel girişimcilikten en önemli farkı ise sosyal girişimcilik ile elde edilen sonuçlar toplumun faydasına yönelik çözüm yolları oluşturmaktır.

Sizde çevrenizde sosyal hayatınızda sorun gördüğünüz problemleri çözüm yollarını oluşturacak projeler geliştirerek ilgili kurumlara fikirlerinizi sunabilir ve toplumsal fayda oluşturacak problemlerin çözümüne katkı sağlayabilirsiniz.

EN SON EKLENEN HABERLER

Bahar ve yaz aylarının girişiyle başlayan düğün sezonunun ardından piyasalarda hareketlilik yaşanıyor.

1932 yılında Paris’te kurulan bugün 90 ülkede yaklaşık 15000 üyesi bulunan ‘SKÅL INTERNATIONAL’ın (SI)Türk...

Eskişehir’de iki aracın karıştığı trafik kazasında biri bebek 5 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre olay, Eskişehir Kütahya yolu &u...

Eskişehir Emniyet Müdürlüğünce uyuşturucuyla mücadele kapsamında; il dışından kente satış için getirilen uyuşturucu ma...

Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Egemen Temizsoy ve yeni Yönetim Kurulu'nun çabaları ile 4 aylık sürede toplanan ve dağıtıla...

Eskişehir’de sokak hayvanları için sattıkları kitap ve oyuncaklarla gündem olan 4 ilkokul öğrencisine sosyal medyadan tam 1 ton...

Eskişehir Web Tasarım