KULLANILAN PLASTİK SÜT ŞİŞELERİ İÇİN PROJE ÖNERİLERİ

Faruk Tataş Faruk Tataş
EKONOMİK BAKIŞ

Eskişehir Büyükşehir Belediyesinin yakın zamanda şehrin birçok yerinde bulunan ekmek büfelerinde satışa çıkarttığı 5 litrelik plastik şişelerde satışa çıkan günlük sütler halk tarafından yoğun talep gördü ve çok beğenildi. Özellikle günlük kullanım için, çocuklar için ve kültürlerimiz içerinde olan evde yoğurt yapmak adına tüketilmeye başlandı.                            Tüketilen sütlerden sonra 5 litrelik plastik şişeler ise evlerin bir köşesinde ya da kullanıldıktan sonra çöplere bırakıldı.

Peki, kullanılan bu plastik şişeler tekrar kazanılamaz mı?

Önerim kullanılan plastik şişelerin eğer sağlık açısından bir engel oluşturmaz ise depozito olarak sayılarak bir dahaki süt alımlarında indirim yapılabilmesi veya çevreyi koruyucu önlemlerin artırılmasıdır. Günümüzde birçok tartışmalarda yaşanan poşet kullanımını önlemek ve çevreye etkisini azaltmak adına çıkarılan kanun ile plastik ve poşet kullanımı önüne geçerek çevrenin temiz tutulması amaçlandı. Belediyemizin de bu plastik şişeler için bir proje geliştirmesini öneriyorum.

Peki neler yapılabilir başta da söylediğim gibi depozito olarak sayılarak tekrar alınacak sütler için indirim uygulanabilir. Bu uygulama süt satışlarını artıracak bir çalışma olup talebi arttırabilir.

Şişesini getirenlere ekmekler indirimli verilebilir.

Yurt dışında bir çok uygulamaları da olan sıklıkla olan şişe getirenlere bilet,kontör.alışveriş çeki vb hediyeler verilebilir,

Toplanan kapaklar engelliler için araç alımı için toplanabilir.

Daha düşünüldüğünde birçok güdüleyici projeler geliştirile bilinir.

Bu konuda birçok yerde yurt içi ve yurt dışı yürütülen projeler araştıra bilinir.

Her ne kadar geri dönüşüm kutuları olsa da halkı bu konuda bilinçlendirmek ve her yerde geri dönüşüm kutularının sayısı az olduğu için bu konuda teşvik edici projeler geliştirebilir.

Geri dönüşümle beraber plastik atıkları toplanarak tekrardan yeni ürünler üretilerek ekonomiye katkı sağlanacaktır.

Amaç hem ekonomiye katkı, hem sağlığı korumak, hem de çevreyi kirleten ve zarar veren plastik atıkların önüne geçmektir.

Birçok sosyal sorumluluk projesine imza atan Büyükşehir Belediyemizin bu konuda sağduyulu davranarak projeler geliştirip halkı bilinçlendirmek adına projeleri ve faaliyetleri hayata geçireceğini düşünüyorum.

Başarılı uygulamaların hayata geçirilirken sürekliliğini ve etkilerini de göz önünde bulundurmakta fayda sağlayacaktır. Bu şehir dünyada gıpta ile bakılan bir şehir, sosyal anlamda gelişmiş ve eğitimli bir şehri halkımızın da çevrenin korunması için bu konuda sağduyulu davranarak etkileşim göstereceğini düşünüyorum.

Plastik atıkları kullanırken kullandıktan sonrada hem ekonomiyi hem de çevreye etkilerini düşünerek hareket edelim ki şehrimiz kazansın.

EN SON EKLENEN HABERLER

Bahar ve yaz aylarının girişiyle başlayan düğün sezonunun ardından piyasalarda hareketlilik yaşanıyor.

1932 yılında Paris’te kurulan bugün 90 ülkede yaklaşık 15000 üyesi bulunan ‘SKÅL INTERNATIONAL’ın (SI)Türk...

Eskişehir’de iki aracın karıştığı trafik kazasında biri bebek 5 kişi yaralandı. Edinilen bilgiye göre olay, Eskişehir Kütahya yolu &u...

Eskişehir Emniyet Müdürlüğünce uyuşturucuyla mücadele kapsamında; il dışından kente satış için getirilen uyuşturucu ma...

Türk Kızılayı Eskişehir Şube Başkanı Egemen Temizsoy ve yeni Yönetim Kurulu'nun çabaları ile 4 aylık sürede toplanan ve dağıtıla...

Eskişehir’de sokak hayvanları için sattıkları kitap ve oyuncaklarla gündem olan 4 ilkokul öğrencisine sosyal medyadan tam 1 ton...

Eskişehir Web Tasarım