ÇİZGİ ROMAN DÜNYASI

İrem GÜNER İrem GÜNER

Çok ilginçtir; yıllar sonra tanıdığınız birini ansızın görmek. Aradan zaman geçmemiştir, her şey çok nettir. Önce zihnimizi yoklar, sonra kusursuz hatırladığımız her ayrıntı için kendimizi alkışlarız.

Şimdi bu giriş cümleleri sizlere karşılaştığım birini anlatmak için değil asla ya da zamana hayıflanmaktan…

Zagor’dan bahsetmek istiyorum, biraz Teksas Tommiks’ten, tabi Red Kit ve Karaoğlan’dan!

Kitapçılardan geçerken görüp de geçmişinize savrulduklarınızdan. Hani Türk filmlerinde ders çalışıyor taklidi yapıp da, ders kitabının içerisine saklanıp gizlice okunan Çizgi romanlardan!

Yeni bir şey gibi bize paketleniyor ve sunuluyor, hâlbuki temeli 1600’lü yılların sonuna kadar dayanıyor. Torunları ve çocukları Spider Man (Örümcek Adam) kılığında gezenlerde var aramızda, Star Wars’ın yeni filmini izlemek için bilet kuyruğuna giren 7’den 70’e tanıdıklarımda.

Sosyal medya aracılığıyla gençler birbirlerini buluyor ve her kitap fuarında çizgi roman stantlarında toplanıyorlar. Fasikül, cilt gibi adlandırdıkları serileri alabilmek için değil sadece; yeni çıkacakları, karakterlerin başlarına gelecekleri, Amerika’da ki piyasasını vb. konuşmak içinde tabi bir araya geliyorlar. Hatta öyle ki internet üzerinden abonelikleri bile var.

Çizgi romanların ayrı bir değeri var ki; maneviyatının dışında maddi de bir kaygı taşıyan! Dövizle beraber yükseliyorlar ve yıllar geçtikçe fiyatları katlanıyor, tabi özenle korur ve saklarsan. Ciddi bir iş bu! Sayfanın biri bükülse ve ya yırtılsa tarlada mahsul yanmışçasına acı çekiyor Çizgi romancılar.

Bir ara Dünya Barış Elçisi olarak seçilen fakat çizgi ve sanal olduğu için; yani bizim gibi etten kemikten olmadığı için bu unvanı elinden alınan Wonder Woman var mesela. Bugün hayranlıkla izlenilen teknolojik gelişmelerin bir kısmı yabancı değil gençlere. Onlar zaten daha gelişmiş halini okudular ve izlediler IronMan’de (Demir Adam). Kahramanlaştırılan karakterlerin hepsi çizgi romanlardan besleniyor. Önce kâğıda, sonra beyaz perdeye.

Bence kesinlikle bir sanat! Açtığınız her sayfada, karşılaştığınız konuşma balonlarında; yazılı olanların dışında bir şeyler fısıldıyor çizimler. Beğenip beğenmemenin ötesinde arkasındaki yaratıcılığa ve yeteneğe bir saygı duyma hissi oluşuyor insanda. Aslında kişide aidiyet yaratan Çizgi romanlar değişik bir dünyaya açılıyorlar. O dünyada hayal gücü ve özgürlük var!

Ülkemizde; İstanbul, İzmir, Bursa ve Eskişehir başta olmak üzere her türlü çizgi roman ve figürleri bulabileceğiniz dükkânlar mevcut.

Yolunuz birine düşerse bir göz atın, biraz nostalji çekin içinize yeter…

Ya da yeni başlamaksa niyetiniz, hiç bitmeyen bir evrenin kapıları aralandı demektir!

Tüm çizgi roman okuyucularına selam ve sevgiler…

EN SON EKLENEN HABERLER

Odunpazarı Belediyesi ve Eskişehir Gazeteciler Cemiyeti, aramızdan ayrılışının ikinci yıl dönümünde ünlü Televizyon Programcı...

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çeşitli etkinliklere katılmak ve halka hitap etmek için  Eskişehir’e...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, esnaf ziyaretine devam ediyor

CHP Eskişehir İl Başkanı Abdülkadir Adar Millet Bahçesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Eskişehir'de, daha önce zimmetine para geçirdiği gerekçesiyle tutuklanan eski 6. İcra Müdüründen bu kez de 6 kilogra...

Kırsalda yaşayan vatandaşlara ücretsiz olarak verilen yaklaşık 200 bin dut fidanı, 2 buçuk milyondan fazla marul fidesi, 265 bin domates f...

Eskişehir Web Tasarım