ÖNEMLİ UYARILAR

Bülent ÖZYAZICI Bülent ÖZYAZICI
Az Politik

 

Seçimlerin geride kaldığını belirten Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Türkiye’nin artık acilen ekonomiye odaklanması ve iktisadi yol haritasını hayata geçirmesi gerektiğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz gün ETO Meclisi’nde konuştu Güler, genel olarak ekonomik konulara ağırlık verilmesini istedi ama asıl önemli uyarıları Eskişehir ile ilgiliydi.

Eskişehir’in çözülmesi gereken üç-beş önemli sorunu var.

Bunların başında Kuzey Çevre Yolu gelir.

Uzun yıllardır gündemdedir ama halen çözüme kavuşmuş değildir.

Bu konunun öncelikli olduğunu belirten Metin Güler, “Mevcut çevreyolu şehir içi trafiğini taşıyamaz durumda. Kuzey çevreyolunun hayata geçirilmesi noktasında yeni dönem milletvekillerimizin lobicilik yapmasını istiyoruz. Gün birlik olma günü. Yeni dönemde daha fazla sorumluluk almalıyız. Korkmadan, yılmadan, ısrarlı şekilde bu noktada hareket etmeliyiz” diyor.

Son derece haklıdır, çünkü bizim şu anda çevre yolu dediğimiz, aslında kentin içinden geçen büyük bir bulvar haline geldi.

 

***

TÜLOMSAŞ ve havalimanı konuları var.

Eskişehir’in gurur duyduğu asırlık kuruluşumuz olan TÜLOMSAŞ’ın yüksek hızlı tren projesinin içersine sokulması gerekiyor.

Daha önceden Türkiye’nin ilk 500’ü arasında yer alan TÜLOMSAŞ’ta bu üretim gerçekleştirilirse, oluşacak yan sanayi ile Eskişehir ekonomisine büyük katkı sağlar.

ETO Başkanı Güler’in bir de önerisi var.

Halen günde üç-beş uçağın indiği Hasan Polatkan Havalimanının, Ticaret Odası, Sanayi Odası, Ticaret Borsası ve üniversitenin de içinde olduğu bir konsorsiyumla, özel şirket mantığı ile işletilmesi.

Böyle bir konumdaki havalimanının daha verimli bir şekilde kullanabileceğini kaydediyor ve yeni dönemde görev alacak milletvekillerinin bu konuya yönelik adım atması gerektiğini vurguluyor

 

***

Tabi bu işlerin yapılabilmesi ve hayata geçirilmesi için yeni milletvekillerinin siyasi parti gözetmeksizin Ankara’da Eskişehir lobisi oluşturmaları gerekiyor.

Güler, lobi oluşturabilen, birlik ve beraberlik içinde hareket eden şehirlerin ön plana çıktığını belirtiyor ve haklı olarak da Eskişehir’in en önemli ve büyük sivil toplum kuruluşlarından birinin Başkanı olarak şu isteklerde bulunuyor.

“Yeni seçilen milletvekillerini Eskişehir lobiciliği anlamında bir arada olmalarını istiyoruz.  Bir arada olmayı beceren kentler çok hızlı ilerliyor. Alacağınız bir karar o kenti bundan sonraki süreçte 10 yıl öteye götürebilir”

Ticaret Odası Başkanının bu uyarı ve önerileri umuyoruz göz önüne alınır.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi bir ilke daha imza atarak “Alzheimer’in Hastalık ve Sosyal Boyutu” konulu etkinliğe ev sahipl...

Tepebaşı Belediyesi Gençlik Merkezleri, yaklaşık 250 kişi ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 80. yılında Anı...

AK Parti İl Başkanlığı, yerel seçimlerde partiden aday olmak için başvuranlara yönelik, teşkilat içinde temayül yoklama...

17-18 Kasım Erozyonla Mücadele Haftası kapsamında “İklim Değişikliği” konulu stant Kanatlı AVM’de açıldı.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay ilçe gezilerine Beylikova ile devam etti.

Gerçekleştirdiği çalışmalarda kadınlara pozitif ayrımcılık tanıyan Odunpazarı Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Ulu...

Eskişehir Web Tasarım