DOĞA İNSANIN OYUNCAĞI DEĞİL

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Geçen hafta yazımda hayvanlara uygulanan eziyet, işkence ve terörün boyutlarını anlatmaya çalışmıştım. Bu hafta herkes bir köpek yavrusuna yapılan vahşice işkenceye sesini çıkardı. Ufak bir köpek yavrusunun bacakları ve kuyruğu kesildi.
 
Herkes bunu yapmış olanın insan olmadığını düşündük belkide. Birden hayvanlara karşı duyarlılık arttı. Hayvan hakları yasalarının değişimi gündeme geldi. Çektiği acı gözlerinden okunan ufacık bir köpek yavrusu bunu başardı ve maalesef hayatını kaybetti. O ilk kez vahşi işkencelere maruz kalan hayvan değildi Türkiye’de. Daha geçen haftaki yazımda bir haftada kaç tane canlının işkence edilerek öldürüldüğüne yer vermiştim. Her gün duymadığımız görmediğimiz bir çok hayvan katlediliyor. Hatta bazı katliamların belediyeler tarafından iddia ediliyor.
 
Hayvanların yaşama hakkı kazanmak için insanların sevimli, tatlı bulması gerekmiyor. Her canlının yaşam hakkı var yaradılışından itibaren vardır. Elbet insan hayatını tehdit edenlerle ilgili insanları korumak adına önlemler alınması normal. Fakat doğa insanların oyuncağı değil. Sevimli tatlı olanlar yaşasın diğerleri öldürülsün, işkence çeksin hatta fazla sevimli olanların canlı canlı kürkü alınsın ki yakasına süs yapsın o kürkü.. 
Bu kibir içinde yaşayan doğadaki yaşam hakkı vermenin veya almanın hakkının kendisinde olduğunu zanneden insanoğlu doğa karşısındaki acizliğini hala maalesef anlayamamıştır. Öyle mükemmel bir denge içinde yaratılan doğanın dengesi bozulduğunda ise insanoğlu kendini koruyamayacaktır. 

EN SON EKLENEN HABERLER

Anadolu Üniversitesin Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, başarılı olamadıkları derslerden 3 ders sınavına girdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü e...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 6 işçi yedikleri tavuktan zehirlendi.

Tepebaşı Belediyesi TEBEV, toplumsal desteğin güçlü ve sıcak eli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara uzanmaya devam ediyor....

Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı.

Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, Çağdaş Yaşamı De...

Eskişehir Web Tasarım