ÜÇÜNCÜ ÜNİVERSİTE

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Ne yapılsa iyi kötü analiz etmeden eleştiren bir grup diğer yanda ne yapılsa iyi kötü analiz etmeden savunan bir grup var. Ocu bucu değil heryerde analiz etmeden sadece birilerinin yaptıklarını körkütük eleştiren veya savunan birilerini görmeniz mümkün. Üçüncü üniversite konusu da bunlardan biri.
Doktora yeterliliğe kadar süren eğitim hayatımda Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi’nde eğitim görme şansını yakaladım. Elbette edindiğim fikirler kendi bölümümle ve okuduğum dönemle ilgili olacaktır. Fakat iki üniversitede örgün eğitim görme şansını yakalamış biri olarak gözlemediğim şeyler var elbet. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Anadolu Üniversitesi’nden ayrılarak kurulmuş bir üniversite. Benim okuduğum senelerde ESOGÜ kampüsü oldukça yetersizdi. Daha sonradan gelişmeye başladı. Kampüs önemli mi sorusunun cevabı benim için önemli. Anadolu Üniversitesi girdiğiniz andan itibaren şehirden uzaklaştığınız, önemli bir yerde olduğunuz hissini veriyor tabi oldukça güzel bir kampüs olması da artısı. ESOGÜ de kampüsü son yıllarda oldukça geliştirdi. Fakat elbette asıl önemli olan eğitim. Anadolu Üniversitesi benim gördüğüm kadarıyla eğitim kalitesi, öğretim görevlilerinin dünya çapında sayılır bilimsel çalışmalar yürütme oranı açısından oldukça üst düzeylerde. Öğrencilerinin bilimsel çalışmalarını doğru yönlendirebilen hocalar oldukça fazla. Yanlış yönlendirme veya öngörememe öğrenciye zaman kaybı, devlet için ise harcanan fazladan materyal olarak geri dönüyor. Okuduğum bölüm laboratuvar çalışmaları yapılan bir bölümdü. Bunlarda kullanılan araç gerekler ise oldukça maliyetli. Anadolu Üniversitesi’yle de ilgili eminim olumsuz yaşadığı şeyler olan öğrenciler vardır. Fakat eğitim kalitesi yüksek olduğunu çoğu okuyan, mezun olan öğrenci kabul edecektir.
 
Önemli olan nitelik mi nicelik mi? Eğitim kurumlarının sayısını arttırırken, öğrencileri mezun ederken bu sorunun cevabı çok önemli. Nicel olarak üniversite sayısı artması iyi eğitim verildiğini göstermiyor ne yazık ki. Bir alanı kampüse çevirmek kolay fakat onu üniversite yapmak ancak kaliteli bir eğitimle mümkün. Her üniversitenin amacı kaliteli eğitim verip alanında yeterli öğrencileri mezun etmek ve dünyanın bilimsel araştırma temposuna ayak uydurmak olduğu sürece üç değil daha fazla üniversite açılması herkes için Türkiye için ileri atılmış bir adım olacaktır.

EN SON EKLENEN HABERLER

Anadolu Üniversitesin Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, başarılı olamadıkları derslerden 3 ders sınavına girdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü e...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 6 işçi yedikleri tavuktan zehirlendi.

Tepebaşı Belediyesi TEBEV, toplumsal desteğin güçlü ve sıcak eli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara uzanmaya devam ediyor....

Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı.

Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, Çağdaş Yaşamı De...

Eskişehir Web Tasarım