PSİKOLOJİK SURVİVOR

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Çok sıkı bir televizyon izleyicisi değilim. Pazar günü şans eseri en popüler yarışma programlarından biri olana Survivor’a denk geldim. Sanırım denk geldiğim bölüm en sarsıcı bölümlerinden biriydi.

 
Çatlak kolunu defalarca kırıl artık sen de diyerek vuran yarışmacı dehşet vericiydi. İnsanların kendilerine zarar vermesi ciddi kişilik bozukluğu, depresyon gibi psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor. En altta yatan nedenler ise çocuklukta yaşanan travmatik olaylar, bir yakınını kaybetme, öfke kontrolünü sağlamakta zorluk, narsist kişilik bozukluğu vs olabiliyor. Psikolojik rahatsızlıklar elbette fizyolojik rahatsızlıklar gibi herkesin yakalanabileceği rahatsızlıklardır. Bunu bir ayıp, eksikli olarak görmek büyük bir hata olur. Tabii fizyolojik rahatsızlıklar gibi onların da bazıları ciddi hasar bırakıcı hatta ölümcül olabiliyor. Teşhis, tedavi oldukça önemli. Fakat asıl soru aylarca açlıkla fiziksel, ruhsal mücadele eden insanların bulunduğu bu yarışmada insanların psikolojileri ne kadar sağlıklı kalabiliyor? Veya en baştan sağlıklı mı? Elbette yarışmaya katılan yarışmacılar sağlık testlerinden geçiyor bunların arasında psikolojik testler de muhakkak vardır fakat açlık, sosyal hayattan soyutlanma, sürekli bir yarış içinde bulunma psikolojiyi etkiliyor olması çok normal. Fakat kendi kolunu kırmaya çalışmak normal değil!
 
Peki ya izleyenlerin psikolojisi? İnsanlar gün içinde sayısız psikolojik olarak zorlayıcı durumla karşılaşıyor. Kültür sanat aktivitelerini tercih edebilenlerin sayısı da oldukça az. İnsanlar hayatlarındaki olumsuzluklardan uzaklaşmak için televizyon karşısına geçiyor ve kolunu kırmaya çalışan bir kadın.. Veya şiddet ögeleri içen insan öldüren, döven bir dizi.. Şiddet kendini ifade etmenin normal bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Programların hiçbiri bunu desteklemiyor elbet ama sürekli şiddet gören gözler bunu normalleştiriyor. Sürekli verilen aynı uyarana beyinin tepkisizleşmesi aslında durum.

EN SON EKLENEN HABERLER

Anadolu Üniversitesin Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, başarılı olamadıkları derslerden 3 ders sınavına girdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü e...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 6 işçi yedikleri tavuktan zehirlendi.

Tepebaşı Belediyesi TEBEV, toplumsal desteğin güçlü ve sıcak eli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara uzanmaya devam ediyor....

Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı.

Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, Çağdaş Yaşamı De...

Eskişehir Web Tasarım