PSİKOLOJİK SURVİVOR

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı

Çok sıkı bir televizyon izleyicisi değilim. Pazar günü şans eseri en popüler yarışma programlarından biri olana Survivor’a denk geldim. Sanırım denk geldiğim bölüm en sarsıcı bölümlerinden biriydi.

 
Çatlak kolunu defalarca kırıl artık sen de diyerek vuran yarışmacı dehşet vericiydi. İnsanların kendilerine zarar vermesi ciddi kişilik bozukluğu, depresyon gibi psikolojik sorunlardan kaynaklanıyor. En altta yatan nedenler ise çocuklukta yaşanan travmatik olaylar, bir yakınını kaybetme, öfke kontrolünü sağlamakta zorluk, narsist kişilik bozukluğu vs olabiliyor. Psikolojik rahatsızlıklar elbette fizyolojik rahatsızlıklar gibi herkesin yakalanabileceği rahatsızlıklardır. Bunu bir ayıp, eksikli olarak görmek büyük bir hata olur. Tabii fizyolojik rahatsızlıklar gibi onların da bazıları ciddi hasar bırakıcı hatta ölümcül olabiliyor. Teşhis, tedavi oldukça önemli. Fakat asıl soru aylarca açlıkla fiziksel, ruhsal mücadele eden insanların bulunduğu bu yarışmada insanların psikolojileri ne kadar sağlıklı kalabiliyor? Veya en baştan sağlıklı mı? Elbette yarışmaya katılan yarışmacılar sağlık testlerinden geçiyor bunların arasında psikolojik testler de muhakkak vardır fakat açlık, sosyal hayattan soyutlanma, sürekli bir yarış içinde bulunma psikolojiyi etkiliyor olması çok normal. Fakat kendi kolunu kırmaya çalışmak normal değil!
 
Peki ya izleyenlerin psikolojisi? İnsanlar gün içinde sayısız psikolojik olarak zorlayıcı durumla karşılaşıyor. Kültür sanat aktivitelerini tercih edebilenlerin sayısı da oldukça az. İnsanlar hayatlarındaki olumsuzluklardan uzaklaşmak için televizyon karşısına geçiyor ve kolunu kırmaya çalışan bir kadın.. Veya şiddet ögeleri içen insan öldüren, döven bir dizi.. Şiddet kendini ifade etmenin normal bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Programların hiçbiri bunu desteklemiyor elbet ama sürekli şiddet gören gözler bunu normalleştiriyor. Sürekli verilen aynı uyarana beyinin tepkisizleşmesi aslında durum.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir'de yapımı devam eden zaytinyağı fabrikası, yeterli desteğin verilememesi üzerine kapanma noktasına geldi.

Türkiye Lokantacılar Federasonu’nun öncülüğünde ikincisi düzenlenen “Ben bir esnafım benim sesim olur musun?...

Eskişehir’de yapılması planlanan termik santrale örnek olarak gösterilen Çanakkele'nin Çan ilçesindeki yeni nesil...

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen...

CHP İl Başkanı Rabia Akman, AKP İl Başkanının okulu ziyaret etmesi ve hediye vermesini tepkiyle karşıladı.

Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku...

Eskişehir Web Tasarım