ÇOCUK MANZARALARI

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Geçtiğimiz hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı. Tüm dünya çocuklarına armağan edilen bu anlamlı bayramın olduğu hafta memleketimizdeki çocuk manzaraları ise yürek burku. 23 Nisan’la aynı hafta manşetlerde yer alan çocuk haberlerinden bazılarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunlar bizlere ayna tutup ne olduğunu ne olmadığını görmemizi sağlayacaktır.
 
5 yaşındaki Ayşe’nin haberi vardı. Yüzde 50 engelli küçük kızı annesi bakıcıya veriyor ve geri almak istemiyor. Anne babası ayrı Ayşe’nin. Babasına ulaşıyorlar babası da devlet yurduna verin almam diyor. Sonuç olarak 5 yaşında engelli Ayşe bu hayatta annesi babası tarafından yapayalnız bırakılıyor. Devlet yurduna bırakılıyor. İnsanlığın geldiği son nokta. Artık görünmez oldu. Tabii toplumu bu kötü örnek yargılamak doğru değil. Evladına ömrünü adayan anne babalar da çok. Engelli evladı için yaşayıp ben ölürsem o ne yapar diye düşünüp göz yaşı dökenler de yok değil. İyi ki varlar, varlıkları bile görebilene anlayabilene insanlık dersi veriyor.
 
Birde Van’da 38 günlük erkek bebeğin ölümüyle ilgili davada gelişmeler oldu yine 23 Nisan haftasında. Hasteneye getirildiğinde bebeğin kafatasında kırık, vücudunun değişik yerlerinde ısırık, sol gözünde morluk ve cinsel istismar bulgularına rastlanıldı. Hastane durumu polise bildirdi. Fakat talihsiz bebek 39 günlük olmadan hayatını kaybetti. ‘Annesi’ ifadelerinde bebeğe istismarda bulunan erkek arkadaşını savundu! Müebbet ve 15-20 yıllık cezalarla yargılanıyorlar.  38 günlük hayatı olan ve o günlerde yaşamadığı fiziksel, ruhsal acı kalmayan çocuğuna ölüyken bile sahip çıkmadı ‘anne’si. 
 
En büyük felaketlerden biri bu tip olaylara gözlerin, kulakların ve yüreklerin alışmasıyla olur. 23 Nisan’da ve herzaman tüm çocukların güvende olması, geleceğe umutla bakan gözlere sahip olması büyüklerin en önemli görevlerinden biri..

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir'de yapımı devam eden zaytinyağı fabrikası, yeterli desteğin verilememesi üzerine kapanma noktasına geldi.

Türkiye Lokantacılar Federasonu’nun öncülüğünde ikincisi düzenlenen “Ben bir esnafım benim sesim olur musun?...

Eskişehir’de yapılması planlanan termik santrale örnek olarak gösterilen Çanakkele'nin Çan ilçesindeki yeni nesil...

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen...

CHP İl Başkanı Rabia Akman, AKP İl Başkanının okulu ziyaret etmesi ve hediye vermesini tepkiyle karşıladı.

Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku...

Eskişehir Web Tasarım