BİLGİ KİRLİLİĞİ

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
İnterneti milyonlarca yararını saymak mümkün. Artık her bilgi tek bir soruyla ekrana düşüyor. Görseniz tanıyamayacağınız okul arkadaşınıza tek bir tıkla ulaşıp iletişime geçebiliyorsunuz. Birçok devlet dairesinde ordan oraya koşturulacak işi masa başından veya akıllı telefonla halledilebiliyor. Bilimsel makaleleri tarayıp bilimsel çalışmanıza yön bile verebiliyorsunuz.
 
Fakat suyun bile fazlasının zehirlediği bir dünyada böyle bir mecranın da zehirlenmeye neden olmadığını düşünmek ütopik olacaktır. İnternet üzerinden çocuk istismar etmeye çalışanlar, para çalmaya çalışan siber korsanlar, olmayan ürünü satan dolandırıcılar vs.. Örnekler saymakla bitmez fakat bunlardan en yaygın olanı ise bilgi kirliliği. İnternette bir gün içinde binlerce yerel ulusal haber yayınlanıyor. İnsanlar haberlerinin çokça okunması için dikkat çekici hale getirmeye çalışıyorlar. Buraya kadar sorun yok fakat asıl sorun olan ise bilgi kirliliğe neden olacak şekilde olayların çarpıtılması.
 
Haberin, bilginin nereden alındığı, hangi tarihte alındığı, sağlık haberleri için bir uzman tarafından mı duyurulduğu gibi araştırmalar yapılması gerekiyor. Peki her haber için bu kadar detaylı araştırma mümkün mü? Elbette değil fakat dünyaya bakış açısını, sağlığı gibi önemli şeyleri etkileyen durumlarda internetin yararlı tarafını kullanıp araştırma yapmakta mutlak yarar var.
 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir'de yapımı devam eden zaytinyağı fabrikası, yeterli desteğin verilememesi üzerine kapanma noktasına geldi.

Türkiye Lokantacılar Federasonu’nun öncülüğünde ikincisi düzenlenen “Ben bir esnafım benim sesim olur musun?...

Eskişehir’de yapılması planlanan termik santrale örnek olarak gösterilen Çanakkele'nin Çan ilçesindeki yeni nesil...

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen...

CHP İl Başkanı Rabia Akman, AKP İl Başkanının okulu ziyaret etmesi ve hediye vermesini tepkiyle karşıladı.

Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku...

Eskişehir Web Tasarım