BİLGİ KİRLİLİĞİ

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
İnterneti milyonlarca yararını saymak mümkün. Artık her bilgi tek bir soruyla ekrana düşüyor. Görseniz tanıyamayacağınız okul arkadaşınıza tek bir tıkla ulaşıp iletişime geçebiliyorsunuz. Birçok devlet dairesinde ordan oraya koşturulacak işi masa başından veya akıllı telefonla halledilebiliyor. Bilimsel makaleleri tarayıp bilimsel çalışmanıza yön bile verebiliyorsunuz.
 
Fakat suyun bile fazlasının zehirlediği bir dünyada böyle bir mecranın da zehirlenmeye neden olmadığını düşünmek ütopik olacaktır. İnternet üzerinden çocuk istismar etmeye çalışanlar, para çalmaya çalışan siber korsanlar, olmayan ürünü satan dolandırıcılar vs.. Örnekler saymakla bitmez fakat bunlardan en yaygın olanı ise bilgi kirliliği. İnternette bir gün içinde binlerce yerel ulusal haber yayınlanıyor. İnsanlar haberlerinin çokça okunması için dikkat çekici hale getirmeye çalışıyorlar. Buraya kadar sorun yok fakat asıl sorun olan ise bilgi kirliliğe neden olacak şekilde olayların çarpıtılması.
 
Haberin, bilginin nereden alındığı, hangi tarihte alındığı, sağlık haberleri için bir uzman tarafından mı duyurulduğu gibi araştırmalar yapılması gerekiyor. Peki her haber için bu kadar detaylı araştırma mümkün mü? Elbette değil fakat dünyaya bakış açısını, sağlığı gibi önemli şeyleri etkileyen durumlarda internetin yararlı tarafını kullanıp araştırma yapmakta mutlak yarar var.
 

 

EN SON EKLENEN HABERLER

Anadolu Üniversitesin Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, başarılı olamadıkları derslerden 3 ders sınavına girdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü e...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 6 işçi yedikleri tavuktan zehirlendi.

Tepebaşı Belediyesi TEBEV, toplumsal desteğin güçlü ve sıcak eli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara uzanmaya devam ediyor....

Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı.

Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, Çağdaş Yaşamı De...

Eskişehir Web Tasarım