KIRMIZI KARANFİL

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Geçtiğimiz hafta 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dünya çapında kutlandı. Gerek dünyada gerekse ve özellikle ülkemizde hassasiyetle kutlandı. Kutlandı mı yoksa kadınların yaşadıkları fiziksel ve psikolojik şiddet nedeniyle hassasiyet mi gösterildi tabi bu kısım tartışılır.
 
Dünya yıldızlar, Hollywood’un star kadınları yaşadıkları taciz olaylarını birbir ifşa etti 2017’in sonlarına doğru. Birçok ünlü yönetmen, oyuncu, şarkıcı kadınların itiraflarından sonra isimlerinin yanında kocaman bir soru işaretiyle yaşamaya başladılar. Türkiye’ye bakacak olursak yolda, okulda, işyerinde ve artık hayatımızın olmazsa olmazı olan sosyal medyada tacize uğramayan kadın yoktur ülkemizde. Tacizin illa ileri boyutlarda olması gerekmiyor. Rahatsız edici mesajlar, sürekli bitmek bilmeyen ısrarlar da tacizin bir parçası. Zaten bu tavrı gösteren kişilerin sağlıklı ilişkiler kuramadığı ilk baştan kendini ortaya koymakta. Fakat maalesef bu kadarla sınırlı değil olanlar. Defalarca tehdit edilen ve boşanma aşamasında öldürülen kadın sayısı her geçen gün artıyor. İstatistikler gösteriyorki kadın cinayetleri artıyor fakat bu konuda yapılan haber sayısı azalıyor. Bunun nedenini çok uzaklarda aramamak lazım. Yavaş yavaş normalleşti. Artık kocası tarafından öldürüldü başlıklı haberler dikkat çekmiyor. Medya okuyucunun ilgisini çekmeyen haberleri yapmayı tercih etmiyor olabilir. İşin korkunç tarafı ise “yine bir adam karısını öldürmüş işte” diyip geçmeye başlamamız. Duyarsızlaşmamız.
 
Toplumun değer yargıları geçmişten bugüne nasıl değiştiğini anlamak için şu örneği vermek yanlış olmaz muhtemelen. Eskiden bir mahallede ahlaki kurallara uymayan (hırsızlık, hayasızlık vs) yapan kişiler mahalle halkı tarafından kabul görmez ve oradan uzaklaşmak zorunda kalırdı. Şimdi ise aynı çatı altında yaşayan insanlar birbirini tanımaz hale geldi. Gözünün önünde kadını defalarca bıçaklayan adama karşı etraftaki erkeklerin en ufak tepki gösteremediği bir sürü cinayet, taciz görüntüsü yansıyor medyaya. Tepkisiz, duyarsız ve korkak birçok insan olan bitene karşı.
 
Birçok yerde Kadınlar Gününde karanfil dağıtıldı. İnsanların hayatını kaybettiği yerlere bırakılan kırmızı karanfiller. Eminim ki her kadın o karanfilleri alırken hayatını bir caninin ellerinde kaybeden kadınlar için aldı. Kadınlar Günü bu koşullarda ne kadar kutlu olabilirse o kadar kutlu oldu.. 

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir'de yapımı devam eden zaytinyağı fabrikası, yeterli desteğin verilememesi üzerine kapanma noktasına geldi.

Türkiye Lokantacılar Federasonu’nun öncülüğünde ikincisi düzenlenen “Ben bir esnafım benim sesim olur musun?...

Eskişehir’de yapılması planlanan termik santrale örnek olarak gösterilen Çanakkele'nin Çan ilçesindeki yeni nesil...

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen...

CHP İl Başkanı Rabia Akman, AKP İl Başkanının okulu ziyaret etmesi ve hediye vermesini tepkiyle karşıladı.

Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku...

Eskişehir Web Tasarım