BİR HÜCRE

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Uzun yıllar biyoloji okudum. Yüksek lisans eğitimi dahil çok uzun süre biyolojiyi, canlıları anlamak üzerine zaman harcadım. Gıda mikrobiyolojisiydi alanım. Yani peynirin, yoğurdun içindeki mikroorganizmaları yani gözle görülemeyecek kadar küçük fakat sağlık üzerine çok etkili organizmaları anlamaya, öğrenmeye çalıştım. 
 
Bir hücreli bir canlının bir enzimini anlayabilmek için senelerce okumak, çalışmak, deney yapmak, yapılan deneyleri araştırmak gerekiyor. Böyle kusursuz böyle ayrıntılı bir sistem kurulu. Hayran olmamak mümkün değil. Bunu anlamaya çalışacak zeka ise insana lütfedilmiş.
 
Böyle bir sistemdeki doğayı sevmemeyi, hayvanları sevmemeyi anlayamazken insanlara karşı önyargılı olmayı anlayabiliyorum. Kaç çocuk, bebek istismarı haberi okuduk bir haftada ülkece, 17 yaşında kanseri yenmiş gencecik kızı gömdüler diri diri, kadınların boğazını kesiyorlar güpegündüz sokaka ortasında yakıyorlar, hayvanlar zaten kim ne yapsa onlara yanına kar kalıyor. Bir çocuk ve bir hayvan gördüğünüzde endişelenenlerdenseniz yalnız değilsiniz. Dünya gitgide kötü, çirkin ve tehlikeli hale geldi. Ülkemizde yasalar yetersiz, kravat takan sapığa ceza indirimi yapacak kadar yetersiz. Birçok alanda birgünde yasal değişiklikler yapılıp ertesi gün uygulanabilirken kadına şiddet, çocuk ve hayvan istismarına karşı maalesef henüz bir adım atılmıyor. Hal böyle olunca yasal boşluk bu insanları ve onların kötülüklerini besliyor.
 
Yapılacak, öğrenilecek o kadar iyi, güzel şey varken kötülük içinde boğuluyoruz. İyi insanlar da yıpranmaya başladı. Artık en ufak bir olayı tehlike olarak görüp patlamalar yaşayan insanlar görmek çok zor değil. Huzur ve güven için yaşamak bu ülkede tüm çocukların, kadınların, erkeklerin, hayvanların, ağaçların herkesin ve hepimizin hakkı. 
 
İnsanın içindeki erdem ve iyilik ateşi söndükçe bir hücreli bir canlı kadar faydası kalmıyor bu dünyaya. Ve zararının faturası ise tüm insanlığa çıkıyor.

EN SON EKLENEN HABERLER

Eskişehir'de yapımı devam eden zaytinyağı fabrikası, yeterli desteğin verilememesi üzerine kapanma noktasına geldi.

Türkiye Lokantacılar Federasonu’nun öncülüğünde ikincisi düzenlenen “Ben bir esnafım benim sesim olur musun?...

Eskişehir’de yapılması planlanan termik santrale örnek olarak gösterilen Çanakkele'nin Çan ilçesindeki yeni nesil...

Kazım Taşkent Eskişehir Şeker Fabrikası’nın 2018-2019 Yılı Pancar Alım ve Şeker Üretim İşleme döneminin açılışı düzenlenen...

CHP İl Başkanı Rabia Akman, AKP İl Başkanının okulu ziyaret etmesi ve hediye vermesini tepkiyle karşıladı.

Eskişehir Kazım Taşkent Şeker Fabrikası 2018-2019 üretim dönemi kampanya açılış törenine katılan CHP Eskişehir Milletvekili Utku...

Eskişehir Web Tasarım