BİR HÜCRE

Başak KARAGÜL Başak KARAGÜL
Gökkuşağı
Uzun yıllar biyoloji okudum. Yüksek lisans eğitimi dahil çok uzun süre biyolojiyi, canlıları anlamak üzerine zaman harcadım. Gıda mikrobiyolojisiydi alanım. Yani peynirin, yoğurdun içindeki mikroorganizmaları yani gözle görülemeyecek kadar küçük fakat sağlık üzerine çok etkili organizmaları anlamaya, öğrenmeye çalıştım. 
 
Bir hücreli bir canlının bir enzimini anlayabilmek için senelerce okumak, çalışmak, deney yapmak, yapılan deneyleri araştırmak gerekiyor. Böyle kusursuz böyle ayrıntılı bir sistem kurulu. Hayran olmamak mümkün değil. Bunu anlamaya çalışacak zeka ise insana lütfedilmiş.
 
Böyle bir sistemdeki doğayı sevmemeyi, hayvanları sevmemeyi anlayamazken insanlara karşı önyargılı olmayı anlayabiliyorum. Kaç çocuk, bebek istismarı haberi okuduk bir haftada ülkece, 17 yaşında kanseri yenmiş gencecik kızı gömdüler diri diri, kadınların boğazını kesiyorlar güpegündüz sokaka ortasında yakıyorlar, hayvanlar zaten kim ne yapsa onlara yanına kar kalıyor. Bir çocuk ve bir hayvan gördüğünüzde endişelenenlerdenseniz yalnız değilsiniz. Dünya gitgide kötü, çirkin ve tehlikeli hale geldi. Ülkemizde yasalar yetersiz, kravat takan sapığa ceza indirimi yapacak kadar yetersiz. Birçok alanda birgünde yasal değişiklikler yapılıp ertesi gün uygulanabilirken kadına şiddet, çocuk ve hayvan istismarına karşı maalesef henüz bir adım atılmıyor. Hal böyle olunca yasal boşluk bu insanları ve onların kötülüklerini besliyor.
 
Yapılacak, öğrenilecek o kadar iyi, güzel şey varken kötülük içinde boğuluyoruz. İyi insanlar da yıpranmaya başladı. Artık en ufak bir olayı tehlike olarak görüp patlamalar yaşayan insanlar görmek çok zor değil. Huzur ve güven için yaşamak bu ülkede tüm çocukların, kadınların, erkeklerin, hayvanların, ağaçların herkesin ve hepimizin hakkı. 
 
İnsanın içindeki erdem ve iyilik ateşi söndükçe bir hücreli bir canlı kadar faydası kalmıyor bu dünyaya. Ve zararının faturası ise tüm insanlığa çıkıyor.

EN SON EKLENEN HABERLER

Anadolu Üniversitesin Açık Öğretim Fakültesi öğrencileri, başarılı olamadıkları derslerden 3 ders sınavına girdi.

Alkollü araç kullanan sürücülerin tespitine yönelik çalışma başlatan İl Emniyet Müdürlüğü e...

Eskişehir Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) 6 işçi yedikleri tavuktan zehirlendi.

Tepebaşı Belediyesi TEBEV, toplumsal desteğin güçlü ve sıcak eli olarak yardıma muhtaç vatandaşlara uzanmaya devam ediyor....

Eskişehir’de bir binada, çatı onarımında kullanılan zift kağıtlarının tutuşması sonucu yangın çıktı.

Lozan Barış Antlaşmasının 95. Yıl dönümü nedeniyle Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi, Çağdaş Yaşamı De...

Eskişehir Web Tasarım