GÖRME ENGELLİLER SPORDA DA KENDİLERİNİ İSPATLIYOR

Eskişehir'deki görme engelli vatandaşlar kurdukları spor kulübüyle bir yandan spor etkinlikleri düzenlerken bir yandan da halka seslerini duyurmak istiyor. 

Öz Görsem Görme Engelliler Spor Kulübü yaptıkları spor faaliyetleriyle görme engellilerin de hayata katılabileceklerini göstermeyi hedefliyor. Görsem Görme Engelliler Dayanışma Derneği bünyesinde kurulan kulüp, satrancın yanı sıra goalball ve futbol gibi turnuvalarda da başarılara imza attı. Farklı branşlarda da çalışmalar yaparak spor kulübünü büyütmeyi amaçlayan sporcular, gerçekleştirdikleri etkinliklerle engellilerin evde kapalı kalmak zorunda olmadığını ispatlıyor. Spora olan motivasyonlarıyla dikkat çeken görme engelliler, maddi ve manevi imkanlarla faaliyetlerini daha hızlı ve daha aktif sürdürebileceklerini ifade ediyor. 

“En ufak destek engelli bireyleri çok güzel yerlere getirecek" 
Kulübün sahip olduğu imkanların yetersiz olduğunu ifade eden Öz Görsem Görme Engelliler Spor Kulübü Başkanı Adnan Yıldız, “Ne yazık ki çok imkansızlıklarımız var. İmkansızlıklar sadece maddi olarak değil, manevi anlamda. Bizler antrenman yaparken sahaya ihtiyacımız var. Ne yazık ki bu konuda saha sıkıntısı var. Bizlere bu konularda imkan verilmiyor. Görme engelli takımımız olduğu için ne yazık ki turnuvalarımızda araç sıkıntılarımız oluyor. Bu konuda belediyelerden gerekli duyarlılıkları bekliyoruz. Yani bizler yeni bir kulübüz, imkanlarımız gerçek anlamda çok kısıtlı. Antrenman konularında olsun, araç konularında olsun. Bizler çok bir şey istemiyoruz, milyarlar istemiyoruz, trilyonlar istemiyoruz. Emin olun bize ufak destekleriniz bile engelli bireyleri çok güzel yerlere getirecek. Bizler inşallah emeklerimizin karşılığını başarılarla vereceğiz. Buna da inanıyoruz takım olarak” dedi. 

“Bizlere uzaktan bakmasınlar” 
Görme engellilerin halk tarafından ön yargıyla karşılandığını belirten Yıldız, “Bizlere uzaktan bakmasınlar. Bizlerin yanına gelip bizlerle sohbet edebilirler. Nasıl onlar toplumun içinde birer parçaysa, onlar toplum içerisinde birer bireyse bizler de bireyiz. Bizlerin içerisinde de anneler var, bizlerin içerisinde de babalar var, çalışan arkadaşlarımız, avukatlarımız, memur olan arkadaşlarımız, doktorlarımız var” ifadelerini kullandı. 

“Bu arkadaşlar destek gördükleri sürece topluma kazandırılacaklar” 
Takım antrenörü Coşkun Kızılay da görme engelli vatandaşların bütün hayati faaliyetleri gerçekleştirebileceğini, sadece spor dalında değil, okuma ve eğitim gibi alanlarda da kendilerini gösterebileceklerini dile getirdi. Görme engellilerin yalnızca ziyarete değil maddi ve manevi yardımlara da ihtiyacı olduğunu söyleyen Kızılay, “Aralarında çok başarılı arkadaşlar var. Görme engelli arkadaşlara sadece özel günlerde, Görme Engelliler Günü’nde değil, sadece bu şekilde çıkıp günlerini kutlayarak değil kendi özverileriyle, yerel yönetimlerin ve diğer yönetimlerin kesinlikle gelip görerek veya maddi-manevi tüm desteklerini göstermelerini bekliyorum. Çünkü bu arkadaşlar destek gördükleri sürece topluma kazandırılacaklar” diye konuştu. 
Engelli sporcular kentte sadece Atatürk Lisesi Spor Salonu'nda çalışmalar yürütebildiklerini, bu konuda da kendilerine yardımcı olunması gerektiğini sözlerine ekledi. 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda kadınlar 50 metre sırt üstünde yarışarak dünya ikincisi olan Sümeyye Boyacı...

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı heyeti Rektör Prof. Dr. Şafak Ertan Çomaklı’yı ziyaret etti.

Vali Özdemir Çakacak, Gaziler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

İstiklal Mahallesi Başan Sokak’ta Yavuz Sipahioğlu’na ait kafeye iddialara göre yabancı uyruklu bir şahıs geldi. Bir çay s&oum...

Eskişehir İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Uğur Bilge eski Devlet Hastanesi binasında incelemelerde bulundu.

Türkiye Engelsiz Bilişim Platformunun organizasyonunu üstlendiği Uluslararası Engelsiz Bilişim 2019 Kongresi, 11-13 Eylül tarihlerinde ...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım