ESKİŞEHİRLİ TEMİZ BİR HAVA İSTİYOR 

Temiz Hava Hakkı Platformu (THH), yapılması planlanan Alpu Termik Santrali’nin çevreye vereceği zararlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Eskişehir- Bilecik Tabip Odası’nda gerçekleşen basın açıklamasında Eskişehir’e yapılması planlanan termik santral hakkında raporuna ilişkin Temiz Hava Hakkı Platformu (THH) açıklamalarda bulundu.

Temiz Hava Hakkı Platformu (THH), yapılması planlanan Alpu Termik Santrali’nin çevreye vereceği zararlarla ilgili basın açıklaması yaptı.

Toplantıda Eskişehir - Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Aladağ, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) temsilcisi Çiğdem Çağlayan, HEAL-Sağlık ve Çevre Birliği Türkiye Koordinatörü Funda Gacal ve TEMA Vakfı Odunpazarı İlçe Sorumlusu Melih Karasözen konuşma yaptı. Basın toplantısına CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü’de katıldı.

 

‘7,8 MİLYON TON LİNYİT KÖMÜRÜ YAKACAK’

THH, Eskişehir’e yapılması planlanan ve her yıl 7,8 milyon ton linyit kömürü yakacak Alpu Termik Santrali’nin ÇED raporuna Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü tarafından halk sağlığı ve hava kirliliği açısından değerlendirme yapılmadan olumlu görüş verildiğini vurguladı. Platform, 15 Ağustos 2018’de yapılması planlanan ihaleden acilen vazgeçilmesi gerektiğini belirtti. ÇED raporunun içerdiği hata ve eksiklikler nedeniyle sivil toplum kuruluşlarının açtığı iptal davalarının sürdüğüne de dikkat çeken THH platformu, kömürlü termik santrallerinin halk sağlığına olan etkilerinin değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

‘3 BİN KİŞİNİN ERKEN ÖLÜMÜNE YOL AÇACAK’

 Evsel ısınma ve enerji üretimi için kömür yakılması sebebiyle ortaya çıkan ve gözle görülemeyecek kadar küçük parçacık maddeler akciğer sağlığını tehdit ediyor. Ortaya çıkan bu madde miktarlarındaki düşüş insan hayatını uzatıyor. THH Platformu üyesi kurumlardan olan Greenpeace Akdeniz’in hazırladığı rapordan elde edilen verilere göre termik santralin 35 yıl boyunca 3 bin 200 kişinin erken ölümüne yol açacağı hesaplandı. Bu verilere karşın yakılacak olan 7,8 miyon ton linyit kömürün kanserojen etkisi Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)  tarafından kabul edilmiş olan santral projesinin sağlık etkisine dair bir değerlendirme yapılmadığına dikkat çeken THH, bu tür olumsuzluklara engel olmak için hiçbir önlem alınmadığını vurguladı.

‘KANSERDEN ÖLÜMLER ARTACAK’

Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) temsilcisi Çiğdem Çağlayan, “Eskişehir İl Sağlık Müdürlüğü de halk sağlığı etkilerini değerlendiren bir yaklaşım yerine sadece iş sağlığını değerlendiren bir görüş sunmuştur. Oysa DSÖ başta olmak üzere birçok sağlık kuruluşu, kansere ve ölüme yol açan olumsuz sağlık etkileri nedeniyle kömüre dayalı enerji üretiminden vazgeçilmesi için çağrıda bulunmaktadır. Eskişehir’de 2016 yılında evlerde yakılan kömür miktarının 156 katı kadar kömür yakılmasına neden olacak Alpu Termik Santrali’nin izin sürecinin de yetkililer tarafından halk sağlığı ve hava kirliliği konusundaki bilimsel veriler ışığında acilen tekrar değerlendirilmesi ve mevcut ihale sürecinin iptal edilmesi gerekmektedir” dedi. Eskişehir - Bilecik Tabip Odası Yönetim Kurulu Başkanı Akif Aladağ ise, “Havası göreceli olarak temiz kabul edilen Eskişehir ili, Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı 2016 yılı ölüm nedenleri istatistiklerinde ülkemizde kanser ölümlerinin en yüksek olduğu beş il arasında sıralanmıştır. Termik santraller hava kirliliği yaratmaktadır ve hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Grup I’ kanserojen olarak tanımlanmaktadır” diye konuştu.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

ETO, ERİAD ve BULTİŞ’in katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Bulgaristan ve Eskişehir arasındaki ticaret hacminin geliştirilmesi i&cc...

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü tarafından çeşitli ikametlerden hırsızlık olayı gerçekleştiren 3 kadın yakalandı. Gö...

Eskişehir'in Odunpazarı Tarihi Evler Bölgesinde bulunan esnaflar, Berat Kandili sebebiyle vatandaşlara pilav, ayran ve lokum dağıttı.

Odunpazarı Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü Dans Ekibi, Organizatörlüğünü İstanbul “My Dream Dance&rdquo...

Kırsalda hayata geçirdiği kalkınma projeleri ile üreticilere büyük destek veren Büyükşehir Belediyesi, üreticiyi ...

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğüne bağlı olan Eskişehir Olgunlaşma Enstitüsü ‘nün (EOE) 60. Kurtuluş y...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım