•               
                
 •               
                
 •               
                
 •               
                

45 YILDIR DAKTİLOLARA HAYAT VERİYOR

Eskişehir’de 45 yıldır daktilo tamirciliği yapan Günay Sevinç, bilgisayarın yaygınlaşmasıyla kullanılırlığını yitiren daktiloları tamir ederek, onlara hayat veriyor.
Gelişen teknolojiyle kullanımının ortadan kalkması daktiloların evlerde antika eşya gibi yer almasına neden olurken, daktilo tamirciliği de yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasına girdi.

Reşadiye Caddesi'ndeki bir iş hanında mesleğini sürdüren Günay Sevinç, 1972 yılında çırak olarak bu işe başladığını, İstanbul’da askerlik yaparken de bu işi yaptığını anlattı. Mesleğini çok sevdiğini ve daktilo meraklısının da çok olduğunu dile getiren Sevinç, “Hurda ve antika gördüğüm bozuk daktiloları alıp tamir ediyorum. Tekrar canlandırıp kullanır hale getiriyorum. Eğer makine çalışmazsa üzülüyorum. Çalıştığı zaman da seviniyorum” dedi.
Daktilo tamirciliğinin eskiden çok rağbet gören ve tutulan mesleklerden biri olduğunu anlatan Sevinç, “74’ten 90’lı yıllara kadar çok iyiydi. Bilgisayar çıkınca özelliğini kaybetti. Bir ara bu işleri bırakmama rağmen, bazı kişiler ‘antika var, atmayalım tamirini yap’ demeleri üzerine tekrar başladım. Ondan sonra bir daha bırakmadım bu mesleği” ifadelerini kullandı.

“Öğrenciler, yazarlar daktiloya ilgi gösteriyor”
Daktiloları antikacılardan, şahıslardan alıp tamir ettikten sonra sattığını söyleyen Sevinç, “Öğrenciler, öğretim üyeleri, yazarlar, şairler alıyorlar. ‘Ormana, elektriğin olmadığı yerlere gittiklerinde bilgisayarın şarjı bitiyor, bunun öyle bir derdi yok’ diyerek alıyorlar. Benim aldıklarımın yüzde 90’ı bozuk oluyor, nadiren ufak tefek arıza oluyor, genellikle büyük arıza çıkıyor. Onlarında parçalarını değiştiriyoruz, olmazsa kendim imalatını yapıyorum. Daha sonra da satıyorum” şeklinde konuştu.
İş yerinde 120 yıllık daktilo bulunduğunu da dile getiren Sevinç, “Zaten 50 yıldan aşağı daktilo bulunmuyor, yeni görünenler bir en az 50 yıllık. Şu an yeni imalat çıkmıyor. Elimde şu an 80-100 yıllık daktilolar var, en eskisi ise 120 yıllık. Bir de çok önceden bankalarda, veznelerde, kuyumcularda kullanılan eski hesap makineleri var. Bunlar da 50-60 yıllık. Şimdi kullanılmıyor ama bazı yaşlı kişiler yine de kullanıyorlar” diye konuştu.

“Mesleğimi çok seviyorum”
Eskişehir’in tek daktilo tamircisi olduğunu ve bu mesleği ölene kadar yapmak istediğini ifade eden Günay Sevinç şunları söyledi:
“Daktilo tamirciliğini sağlığım el verdiğince yapacağım. Geleni geri çevirmeyeceğim. İlk mesleğim olan bu daktilo tamirciliğini çok seviyorum. Orada burada bozuk bir daktilo gördüğümde almak için çabalıyorum. Benden başka bu mesleği yapan yok, eskiden bu mesleği yapanlar bile bu işi yapmıyor artık. Çırak da yetişmiyor.”

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

Eskişehir'de okul taşıtlarının denetimi devam ediyor. Okul taşıtlarındaki denetimler eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte koordineli...

19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla Vilayet Meydanı'nda tören düzenlendi.

Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği 11. Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu’na katılan yerli ve yabancı sanatçılar...

Eskişehir’de çanak anten satışı ve çanak anten mantolama işi yapan Cemil Özcan, işin zorluklarını ve piyasanın son durumunu d...

1987 yılında Anadolu Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi, Maden Mühendisliği Bölümünden mezun olan mü...

Yeni eğitim müfredatına bir tepki de Memleket Sevdalıları Derneği’nden geldi. Memleket Sevdalıları Dernek Başkanı İbrahim Şavlukbaş,‘...

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

Eskişehir Basket Amerikalı yıldızı Josh Duncan da mutlu sona ulaştı. Deneyimli pivot oyuncusu 1 yıl daha Siyah Kırmızılı formayı giyecek.

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

YAYINLARIMIZ
Tarih:
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
PTT 1. LİG PUAN DURUMU
Eskişehir Web Tasarım