Eskişehir Milli İrade Gazetesi - Eskişehir Haberleri

HEM ÖĞRENİP HEM KAZANIYORLAR

Tepebaşı Belediyesi’nin açtığı Deneyimli Kafe’de kadınlar hobi amaçlı yaptıkları ürünleri satarak ev ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. 

Eskişehir’in Yeşiltepe mahallesinde açıldığı günden buyana kadınlara birçok alanda eğitimlerin verildiği Deneyimli Kafe’de bir sergi açıldı. Takı tasarımdan elişine kadar birçok alanda ürünler yapan kadınlar, böylelikle hem kendilerine bir hobi edinmiş, hem de aile bütçelerine katkı sağlamış oluyorlar. Yeşiltepe’de ilk kez yapılan bu uygulama ile çok mutlu olduklarını dile getiren kadınların eğitim süreler ise hafta da bir günden oluşuyor. 

“Üreten olalım tüketen değil” 
Yeşiltepe Mahalle Muhtarı Meryem Kuş Açıkgöz, üreten olmayıp tüketen olunması gerektiğini vurgulayarak, “Bugün burada bir sergi açtık. İki yıldır emek veriyor bu hanımlar. Biz bir slogan ile yola çıktık. Üreten olalım tüketen değil. Kursiyerlerimizin yaşı 50 ve üstü. Bu hanımlar kesinlikle evde oturup zaman öldürmeyi değil, üretmeyi seçtiler. Bu anlamda Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç’a sonsuz teşekkür ederim. Böyle bir binada bu hizmeti vermek için hanımlara önder oldu, hanımlara fırsat verdi. Yeşiltepe’de böyle bir etkinlik ilk kez yapılıyor. İnşallah bu önümüzdeki sene daha da artarak çoğalacak. Ortalama 50’nin üzerinde kursiyerimiz vardı. Bunu ikiye katlayacağız. Bu ürünlerin tamamı delikanlı genç kızlarımızın eserleri olacak. Evlerine çam sakızı çoban armağanı ekmek götürme çabasına girdiler. Bunu sadece günü kurtarmak adına değil, ticaret anlamında yapmaya başladılar. Kendilerinin tamamen bir şeyler yapabileceklerini bize gösterdiler. Güçlü olduklarını gösterdiler. Kadının her zaman her yerde var olduğunu hissettirdiler” şeklinde konuştu. 

“Kafade de her etkinliği katılmaya hazırım” 
İki senedir kurslara geldiğini ve burada çok şey öğrendiğini belirten Gülsevim İzmir, “Örgülere, keçelere, takılara. Hepsini yapmaya çalışıyoruz. Eylül ayında başladık ve sonuçlarını aldık. Yaptığımız ürünleri de burada sergiledik. İnşallah ömrümüz yettiği kadar geleceğiz. Kafemizi hiç kapatmayacağız. Kafade de her etkinliği katılmaya hazırım. Keçeler, çantalar yapıyoruz. Gözlük kılıfları yaptık, makaslıklar yapıyoruz. Ufak tefek de olsa aile bütçemize bir katkıda bulunuyoruz. Çok mutlu ve huzurlu oluyoruz. Buradaki ürünleri sattığımız için de çok mutluyuz” dedi. 

“Bir katkı da oluyor aile bütçesine” 
20 yaşıdnan beri kurslara katıldığını ve aile bütçesine de katkı sağladıklarını söyleyen Kadriye Yaşarova ise şu açıklamalarda bulundu: 
“Ben bu kurslara 20 yaşımdan beri katılıyorum her kursa. Buranın hocalarından, yardımcılarındanım. Her çeşit el sanatı yapıyoruz. Takılar, örgüler, iğne oyaları, keçeler, çantalar. Yapamaya çalışıyoruz. Satıyoruz. Bir katkı da oluyor aile bütçesine. Hediye veriyoruz. Yani para harcamadan kendi el emeğimizi hediye veriyoruz. Çocuklara, torunlara, komşulara veriyoruz. Sekiz aylık bir haftada yarım gün olmak üzere. Mutlu oluyorlar ve gurur duyuyorlar. 'Sen takı işlerini büyüttün, çok güzel yapıyorsun' diyorlar. Ben de mutlu oluyorum.” 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

AK Parti İl Başkanı Zihni Çalışkan, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşım ile ‘Bu bayram ben de trafik polisiyim, hatalı sür&u...

Odunpazarı Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri yaklaşan Kurban Bayramı öncesi tatlı üretimi ve satışı yapılan iş yerler...

Eskişehir’de uyuşturucu satıcısı olduğu iddia edilen bir kişi adliyeye sevk edildi.

Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyesi olduğu şüphesiyle aranan bir kişi, havaalanında üzeri...

Tüm Uyku Tıbbı ve Araştırmaları Derneği (TUTDER) Genel Başkanı Doç. Dr. Vural Fidan, sürücüleri uykusuz uzun yola çı...

Eskişehir Olta Balıkçıları ve Doğal Yaşamı Koruma Derneği'nde (ESBALDER) Olağan Genel Kurul gerçekleştirildi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım