ETO YÖNETİMİNDEN İDDİALARA SERT YANIT

Eskişehir Ticaret Odası yönetimi, geçtiğimiz gün Es TV’de yayınlanan programda Başkan adayı Erdoğan Tekgöz’ün iddialarına sert şekilde yanıt verdi. 

Eskişehir Ticaret Odası yönetimi tarafından Başkan adaylarından Erdoğan Tekgöz’ün iddialarına sert yanıt geldi. Oda yönetimi tarafından yapılan açıklamada, “125 yıllık tarihi olan ve üye sayısı 16.500’ü aşan 5174 sayılı kanun ve buna bağlı yönetmelikler çerçevesinde faaliyetlerini yürüten kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşudur.  Bu görev ve sorumluluk bilincinde hareket eden Odamız, son dönemde gerçeği yansıtmayan ve Odamızı üyeleriyle karşı karşıya getirebilecek, gerçeği yansıtmayan bazı itham ve iddialara maruz kalmaktadır” denildi. 

Kamuoyunun ve oda üyelerinin bilgilenmesi amacıyla zaruri bir açıklama yapmak durumunda kaldıklarını belirten Oda yönetimi iddiaları tek tek yanıtladı.

 

FAALİYET RAPORUNUN ŞEHİR DIŞINDA BASTIRILMASI İDDİASI

 

Odamız üyelerinden Sayın Erdoğan Tekgöz, 15 Mart 2018’de şehrimizin televizyon kanallarından ES TV’de katılmış olduğu programda Odamızın 2017 yılında yaptığı çalışmalar için yayımlattığı faaliyet raporu için “ Nerede basıldı bunlar? Ankara basıldı. Eskişehir’de basılacak hiçbir tane matbaacımız, hiçbir tane üretecek bu işi yapacak adamımız kalmamış demek ki. Biz nasıl Eskişehir Ticaret Odası’yız? ” ifadelerini kullanmıştır.

Üzülerek belirtmeliyiz ki, Sayın Tekgöz’ün açıklamaları tamamı ile gerçek dışıdır ve gerçeği yansıtmamaktadır. Çünkü Odamız tarafından 5174 sayılı kanunun 19. maddesi gereğince bastırılan ve 2017 yılına ait faaliyetlerimizi içeren faaliyet raporu, yapılan ihale neticesinde şehrimizdeki bir firmaya bastırılmış, fatura karşılığı da ödemesi yapılmıştır. Bu ödeme karşılığı olan banka dekontu, sözleşme ve belge de mevcuttur.

 

 ÜYENİN İŞ ALAMAMASI İDDİASI

 

Yine aynı programda Sayın Tekgöz “Bu örnekleri çoğaltalım, Daha bu akşam yaşadım örneğini. Ticaret Odası’ndan iş alan matbaacı esnafımız yok” şeklinde ifadeler kullanmıştır. Ancak bu açıklamalar da ne yazık ki gerçek dışıdır. Örneğin Odamız tarafından 2017 yılında sadece baskı ve yayın işleri için 17 ihale yapılmış, bu ihalelerden 15’i Eskişehirli firmalara verilmiştir. Bu ihalelerden birinde 39 bin 375 Türk lirası gibi büyük bir fark olduğu, bu farka rağmen Eskişehirli firmanın tercih edilmesinin kamuoyu nezdinde ve hukuken

açıklanamayacağı için şehir dışından bir firma tercih edilmiştir. Diğerinde ise teknik koşullar nedeniyle şehir dışındaki firmaya verilmiştir.

 

SEYİTGAZİ YOLUNDAKİ YER

 

Söz konusu programda üyemiz Tekgöz tarafından “Seyitgazi Yolu Üzerindeki yerimiz var. Aldığımızda tarlaydı. Bugün de yine tarla. Değişen bir şey olmadı” ifadelerini kullanmıştır. Ancak Sayın Tekgöz 21 Şubat 2018 tarihinde şehrimizin bir başka televizyon kanalı olan Kanal 26’da ise “ Bildiğimiz gibi Seyitgazi yolunda bir yerimiz var. Ticaret Odası’nın yeri.  25 binlik planlarda maalesef orası bugün tarlaya döndürüldü. Bunu buradan iddia ediyorum, mevcut arsamız maalesef tarlaya çevrildi” ifadelerini kullanmıştır.

Sayın Tekgöz ilk önce Eskişehir Ticaret Odası’nın mevcut arsanın tarlaya dönüştüğünü iddia etmiş, bir sonraki programda ise Eskişehir Ticaret Odası’nın yerinin alındığında tarla olduğunu ve halen tarla vasfını taşıdığını ve değişen bir şey olmadığını vurgulamıştır. Sayın Tekgöz’ün çelişkili, tutarsız ve gerçeği yansıtmayan ifadelerini kamuoyunun ve üyelerimizin takdirine bırakıyoruz.

 

HEPGELECEKSİN.COM WEB SİTESİ

 

Aynı programda üyemiz Sayın Tekgöz tarafından odamız ve şehrimizdeki turizm paydaşları ile yürütülen ve kent turizmine büyük katkı sağladığı herkes tarafından dile getirilen Hepgeleceksin.com projesi için de “ Kim yaptı bu siteyi? Ben söyleyeyim. Bursalı bir firma yaptı. Demek ki bizim şehrimizde site yapacak hiçbir üyemiz yok. Eskişehir Ticaret Odası’nın bünyesinde veya Eskişehir’de yaşayan bu işleri yapacak hiç kimse kalmamış. Hep şehir dışlarından yapılıyor” şeklinde konuşmuştur.

Sayın Tekgöz’ün bu ifadeleri de tamamı ile gerçek dışı, üyelerimizi ve kamuoyunu yanıltacak niteliktedir. Çünkü bu projenin tamamı da Eskişehirli bir firmaya yaptırılmış, resmi olarak faturası ve belgesi bulunmaktadır.  

 

ARAÇLARIN ŞEHİR DIŞINDAN ALINMASI

 

Bu yönetim tarafından alınan araçların şehir dışından alınması iddiası

Ne yazık ki yine aynı programda Sayın Tekgöz,  “Araba alınacak. Şehir dışından alınıyor. Eskişehir’de araba satan kimse de yok. Bizim üyemiz bunları hak etmiyor ” şeklinde ifadeler kullanmıştır. Ancak Odamıza en son araç alımı 1 Temmuz 2013 tarihinde, daha önceki yönetim kurulumuzun kararı ile Odamız bünyesine kazandırılmıştır.  Daha sonraki yıllarda mevcut yönetimin tasarruf tedbirleri dolayısıyla odamıza hiç araç alınmamıştır.

 

ETO MÜZE

 

Yine aynı programda Tekgöz “Müze yapıldı. Hazır bir müzemiz vardı zaten. Büyük bir yatırım, büyük bir güç olmadı. O zaten yapılmıştı. Hazırdı” ifadelerini kullanmıştır.Tekgöz’ün bu açıklamaları da gerçek ile örtüşmemektedir. Çünkü ETOMÜZE’nin hayata geçirilmesi için 26.08.2014 tarihi ile yönetim kurulu kararı alınmış, müze çalışmaları Nisan 2017 yılında tamamlanmış, Mayıs 2017’de faaliyete geçirilmiştir.

 

FUAR KONGRE MERKEZİ HİBELERİ

 

Aynı programda, Oda’mız tarafından yaptırılan Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi için alınan hibelerin, kentin ekonomisine herhangi bir katkı sağlamadığı da belirtilmiştir. Ancak Eskişehir Fuar ve Kongre Merkezi sayesinde yaklaşık 16 Milyon TL’lik hibe kent ekonomisine kazandırılmıştır.

Sonuç olarak; Bilgi kirliği oluşmaması, sayısı 16.500’ü aşan üyelerimizin gerçekleri bilmesi gerekmesi nedeniyle, gerçek dışı ve odamızı zan altında bırakacak ifadelerin devam etmesi durumunda yasalar çevresinde hareket ederek tüm kanuni haklarımızı kullanarak konuyu yargıya taşıyacağımızı, kamuoyuna ve camiamıza önemle duyururuz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.
YORUMUNUZ
Her türlü yorumunuz için teşekkürler.

DİĞER GÜNCEL HABERLERİ

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, Eskişehir Şehir Hastanesini ziyaret etti.

Birlik Vakfı Eskişehir Şubesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Pazartesi Konuşmalarının bu haftaki konuğu Dr. Engin Kırlı oldu. Her ayın &...

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Türk Dünyası Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESTÜDAM) Müdürü Prof. Dr. Hilmi Ö...

Şirintepe mahallesinde  Okuma yazma kursuna evde hastası olduğu için gidemeyen vatandaşın okuma-yazma öğrenme isteği eve öğretme...

Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt, vatandaşlarla bir araya gelmeye devam ediyor. Daha önce Sevinç, Ağapınar, Orhangazi, Yenikent ve G...

İnönü Belediyesi ilçede bulunan Martlı Suyu Çeşmelerindeki arızalı muslukları yenileri ile değiştirdi.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Acıbadem Eskişehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gün&uu...

Eskişehir Kent Konseyi organizasyonuyla  “Yerelden Evrensele, 7’den 70’e” adlı dans gösterisi düzenledi. SALUTE...

Askeri yapılar içerisinde yuvalanmış terör örgütü FETÖ/PDY üyesi bir grup tarafından 15 Temmuz 2016 tarihinde T&u...

Eskişehir'de düzenlenen '15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü' anma etkinliğinde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr...

Odunpazarı Belediyesi çarşı Zabıta Karakoluna geçtiğimiz günlerde yapılan saldırı, çalışanlar ve Tüm Bel-Sen tarafından...

CHP Eskişehir İl Örgütü’nün 10 Eylül’de başlayan mahalle delegesi seçim süreci devam ediyor. CHP Eski...

Eskişehir Web Tasarım